Ana Sayfa Güncel İnşaatlarda Eski Otopark Yönetmeliği Uzatıldı

İnşaatlarda Eski Otopark Yönetmeliği Uzatıldı

1 Haziran 2019 tarihinde sona eren eski otopark yönetmeliğinin uzatılmasını karar verildi. AK Parti İzmir Milletvekili olan Necip Nasır’ın takip ettiği uygulamanın müteahhitleri mağdur etmesinin önüne nihayet geçildi. Buna göre yapılan değişikliklerin uygulanması 31 Aralık 2019 tarihine ertelendi. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen ertelemenin nedeni olarak ise müteahhitlerin sıkıntı yaşayabileceği gösterildi. Birçok müteahhit hali hazırda devam eden inşaat projelerinde eski otopark yönetmeliği kapsamına göre planlar hazırlarken hızlı geçişinde sorunları beraberinde getireceği ifade edilmişti.

İnşaatlarda Eski Otopark Yönetmeliği Uzatıldı

Yönetmelik Seçimleri Yapılabilecek

Bakanlık tarafından zorunlu olma tarihi uzatılan yeni yönetmeliğe göre de uygulamaların yapılabilmesi söz konusu. Ancak 31 Aralık 2019 tarihine kadar eski yönetmeliğin kullanımına da devam edilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Milletvekili Necip Nasır, lokomotif sektörün zarar görmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. 3 kata kadar olan 120 metrekareden küçük binalarda otopark ihtiyaçlarının ise bedeli ödenmek şartıyla genel otoparklardan karşılanması mümkün olacak. Bununla birlikte villa tarzındaki müstakil konut yapımlarında ise ön bahçelerde otopark bulundurulacak. Bunun için ise parsel sınırından 2 metre kadar geri çekilme söz konusu olacak. Yeni yönetmeliğe göre ise arka bahçe özelinde binaya 2 metreden fazla bir yaklaşım olmaması sağlanacak. Taşıyıcı sistemin olumsuz anlamda etkilenmeden süreçlerin tamamlanması da gerçekleştirilecek. Taşıt asansörleriyle birlikte bina yüksekliğinden fazla olmayan zemin üstü mekanik otoparkların yapılmasına da izin verilecek.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Ağaçların Üzerinde Bir Yol

Bu yol gerçekten çok güzel bir mimariye sahip. Camp Adventure adlı inanılmaz ve yaratıcı bir şekilde tasarlanmış doğa yürüyüş yolu ve gözlemevi, Danimarka'nın Kopenhag şehrinde,...