Ana Sayfa İş Güvenliği İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

Yeni yasalardan sonra yakın dönemin parlak mesleği olan İş Güvenliği Uzmanı olmak için ne yapılması gerektiğini bu yazıda inceleyebilirsiniz. Türkiye’de 17.765’i A sınıfı olmak üzere 108.407 iş güvenliği uzmanı bulunuyor. 2020 itibariyle işyerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunlu olacak.

İş güvenliği eğitimi ve sınavının süreci nasıldır?

Bunun için iş güvenliği uzmanlığı belgesine veya sertifikasına sahip olmanız gerekir. Bu belgeyi almak için 180 saat teorik eğitim, 40 saat uygulamalı eğitim görmelisiniz. Teorik eğitimin en fazla yarısı uzaktan eğitim olabilir. Uygulamalı eğitim, iş güvenliği uzmanı bulunan bir şirkette yapılır. Eğitimlerin ardından sınavlar bakanlık tarafından uygulanır veya uygulatılır. Bu sınavlarda başarısız olan adaylar, 3 yıl içerisinde sınavlara yeniden girebilir. İki sınavda başarılı olamayan adaylar, yeniden eğitim almadan sınava giremezler. Sınavın başarılı sonuçlanması için 100 üzerinden en az 70 alınması gerekir. Belgenin veriliş tarihinin beş yıl sonrasında 30 saatten az olmak koşuluyla yenileme eğitimi uygulanır.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı olabilir?

• Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler

• Mühendislik

• Mimarlar

• Teknik elemanlar (Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog ünvanına sahip olanlar.)

• İş sağlığı ve güvenliği programı (önlisans ve lisans) mezunları.

İş güvenliği uzmanlığının sınıfları nasıldır?

A sınıfı iş güvenliği uzmanı en fazla çok tehlikeli işyeri sınıfındaki işyerlerinde görev alabilir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı en fazla tehlikeli işyeri sınıfındaki işyerlerinde görev alabilir.

C sınıfı iş güvenliği uzmanı en fazla az tehlikeli işyeri sınıfındaki işyerlerinde görev alabilir.

İşyerleri sınıfları için tıklayın.

Uzmanların sınıfları nasıl belirlenir?

İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış olanlar direk B sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilirler.

Bunun dışında C sınıfında başlayan uzmanlar, 3 yıl fiilen çalıştıktan sonra B sınıfı eğitimi ve sınavını başarıyla tamamlamasının ardından B sınıfına yükselebilir.

B sınıfı uzmanlar A sınıfına yükselmek için, 4 yıl fiilen çalıştıktan sonra A sınıfı eğitimi ve sınavını başarıyla tamamlamasının ardından A sınıfına yükselebilir.

Üniversitede iş sağlığı ve güvenliği bölümünü okumanın faydası nedir?

Bir mimar ile iş sağlığı ve güvenliği mezunu arasında bir fark yoktur. İkisinin de eğitimi ve sınavı başarıyla tamamlaması gerekir. İş güvenliği ve uzmanlığı bölümü için genelde iş güvenliği uzmanı olmak isteyip diğer bölümleri (mühendislik, mimarlık vb.) kazanamayanlar için açılan bir bölüm olarak nitelendirilir.

Artun Taha SU
Artun Taha SU
Balıkesir Üniversitesi || Bursa

3 YORUM

  1. İsg uzmanı nasıl olunur birde ben söyleyebilir miyim? Her alanda olduğu gibi bunda da torpil bulacaksınız mevzuat hükümlerine yönetmeliğe hakim olmanıza gerek yok çünkü eğer hakim iseniz benim gibi işinize son verilir sökülmüş iskeleye onay vermedim diye mobbing uygukandı yaptılar edemediler sonunda işime son verdiler ben şuan isg uzmanı olmak için ne yapmalıyım söyler misiniz?

    • Söylediğinizde ne yazıkki haklı olabilirsiniz. Bir şirketin birine para verip gel beni DOĞRU şekilde denetle demesi pek inandırıcı gelmiyo. Sorunun sistemde olduğunu düşünüyorum.

    • (2) (Değişik: 4/4/2015-6645/1 md.) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur. Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine, yoksa çalışan temsilcisine bildirilir. Bildirim yapmadığı tespit edilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi üç ay, tekrarında ise altı ay süreyle askıya alınır. Bu bildirimden dolayı işvereni tarafından işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş sözleşmesine son verilemez ve bu kişiler hiçbir şekilde hak kaybına uğratılamaz. Aksi takdirde işveren hakkında bir yıllık sözleşme ücreti tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilir…”

      mobbing i nasıl ispatlıyacaksan … allah kolaylık versin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnşaat İşçileri Sektör Hakkında Konuştu

2018 yılından bu yana daha da derinleşen ekonomik krizin, 2019 yılında da devam etmesiyle ilgili inşaat işçileri konuştu. Var olan iş durumlarının büyük oranda...