Ana Sayfa Blog İş Yaşamında İletişimin Altın Kuralları

İş Yaşamında İletişimin Altın Kuralları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere iş yaşamının altın kurallarından bahsedeceğim. Keyifli okumalar dilerim :)

Herkesin de bildiği gibi iletişim gönderici olan kaynaktan hedefe yani alıcıya aktarılmaktadır. Bu iletişim için bir süreç olması gerekmektedir. Süreçler şu şekilde gerçekleşmektedir.

Bilgilenme – Bilgilendirme

İş hayatında teknik ve bilimsel konularda iyi bir iletişime ihtiyaç vardır. Burada; kişisel ve çevresel konuları iyi anlamak ve  bu bağlamda bilinçli bir tepki göstermek gerekmektedir. Doğru sonuca ulaşmak için haberi, bilgiyi, mesaj ve fikri iyi bir şekilde yorumlamak, işlemek ve yayılması için de iletişime ihtiyaç vardır.

Sosyalizasyon

İşletme içerisinde çalışanların ve yöneticilerin bulundukları kuruma yönelik ortak faaliyet göstermelerinin sağlanması ve bağlılık oluşturmak için iş yaşamına ve sosyal yaşama aktif bir şekilde katılmalarını desteklemek iletişimin kurallarındandır. iş yerlerinde sosyal faaliyetlerin bulunması; piknik, ziyaretler, yemekler bu ortamın oluşmasında önemli etkendir.

Motivasyon

İşletmenin hedeflerine ulaşabilmesi için kişisel ve toplumsal etkilerini geliştirmek herkes tarafından kabul görülen ve hedeflere ulaşmada yardımcı olan iletişimin bir başka kuralıdır.

Tartışma

İş yaşamında daha çok verimli olmak ve başarının artması için karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak gerekir. farklı konularda görüşler almak iş yeri ile ilgili konularda tartışmak gerekir.

Eğitim

Hayat boyu öğrenme dediklerini bu defa iş yerine taşıyoruz. İş yaşamında daha başarılı olmak için eğitimler düzenlenmelidir. iş yaşamı ile ilgili konularda teknik, akademik ve mesleki alanda gelişme sağlamak için çalışmalar yapmalıyız.

Kültürel Gelişme

Her işletmenin kuruluş aşamasında bir kurum kültürüne sahiptir. bu kültürü çalışanlara aktarmaları gerekmektedir.

Eğlence

Günümüz dünyasında çalışanların tüm zamanı iş yerinde geçmektedir. işletmelerin çalışanlara iş yerindeki motivasyonunu arttırmak için kurum içi iletişimi güçlendirmeye çalışmalıdır.

Entegrasyon

Çalışan kişilerin birbirini tanıması ve anlamasına yardımcı olmak gerekir. Kendisi dışındaki kişilerin varlığını da bilmeli ve gereksinim duydukları farklı mesajlara ulaşmaları sağlanmalıdır. Çalışan kişilerin ve işe yeni başlayan kişilerin işletmeye uyumlarının kolay olması için etkili  iletişimi başarabilmelidir.

Nur Keleş

İK Uzmanı

Avatar
Nur Keleş
Pamukkale Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisans mezunu. Kitap okumayı seven, dağcılık ve doğa sporu aşığıyım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

İstanbul Ekonomi Zirvesi 1 milyar dolar iş hacmi hedefiyle başladı

İstanbul Ekonomi Zirvesi, 10 ülkeden 500 iş insanının katılımıyla başladı. Zirve'de yerli ve yabancı iş adamları arasında 1 milyar dolar değerinde yatırım ve iş...