17 Ocak 2020
Ana Sayfa Güncel İşte Ev Onarım Maliyetlerinin Tutarı !

İşte Ev Onarım Maliyetlerinin Tutarı !

Uzun süredir aynı evde yaşıyorsanız, ev tadilatı kaçınılmaz ihtiyaçtır. Bir süre sonra kapılar
kapanmamaya, musluklar akıtmaya, dolaplar dökülmeye başlar. Ev tadilatını biraz matruşkaya benzetebiliriz. Konuyu boya/badana ile açarsınız, ısı yalıtımına kadar uzar gider. Kara kara tüm bu işler nasıl hallolacak diye düşünmeyin.

- Reklam-

Eskimiş ve yıpranmış bir yapıya tadilat yapmak her zaman için kalıcı bir çözüm değildir. Bu yüzden yapacağınız ya da yaptıracağınız tadilat işlemini titizlikle seçmelisiniz. Eskisi kadar konforlu olmayan mülkünüzü daha düşük bir maliyetle yenilemek sandığınız kadar zor değil.

Tabii eski bir evi yenilerken en çok kafa karıştıran sorunlardan biri de yenileme masraflarının ne kadara mal olacağı hakkında kesin bir bilgi sahibi olmanın imkansızlığıdır. Bu da sizi özellikle ev satın alma süreçlerinde yorabilir ve zorlayabilir. Tabii tadilat fiyatlarının her eve, her bölgeye ve her istenilen özelliğe göre de değiştiğini de unutmamak gerekir. Dolayısıyla bir evin tadilatının ne kadara mal olacağını söylemek mümkün değil; ama aşağı yukarı maliyet hesaplarını aşağıda vereceğiz.

Evlerde Genel Tadilat Ne Kadar Tutar?

Tadilat Cinsi                  Malzeme Fiyatı                              İşçilik Fiyatı

  • Tuvalet tadilatı        300 ila 3.750 TL arası               150 TL 2.000 TL arası
  • Dış cephe boyama   40 TL 410 TL arası                   7 TL ila 116.7 TL arası
  • Dış cephe manto     6 TL 19.55 TL arası                  25 TL ila 70 TL arası
  • Merdiven tadilatı     220 TL ila 400 TL arası            700 TL ila 1000 TL arası
  • Banyo tadilatı         800 ila 5.800 TL arası                400 TL 3.500 TL arası
  • Mutfak tadilatı        350 ila 28500 TL arası             1.350 TL 5.850 TL arası
  • Bahçe tadilatı         300 ila 16.000 TL arası               150 TL 3.500 TL arası
  • Çatı tadilatı (m2)    75 TL ila 110 TL arası                 35 TL 70 TL arası
  • Tavan kaplama       11 TL ila 49 TL arası                  6 TL ila 25 TL arası
- Advertisement -

Başarısız bir tadilat oturduğunuz evi, çalıştığınız iş yerini, sağlığınızı, huzurunuzu, konforunuzu tehlikeye atar. Bu yüzden tadilat yaparken işin ehlileri ile çalışmalısınız.

Bir tadilat da, toplam maliyet üç etkenden oluşur.Bunlardan  birincisi işçilik;   toplam maliyetin % 65’ini oluşturur. Tasarruf yapamayız, iyi bir anlaşmaya ustanın özelliğine ve tecrübesine  bağlıdır. Burada iyi bir piyasa araştırması gerektirmektedir.  İkincisi malzeme %35’ini oluşturur. Tasarruf yapabilirsiniz. Bu alanda da en iyi malzemeyi, çeşidi ve fiyatları bilmeniz gerikir. Üçüncüsü de nakliye (taşımacılık) ücretidir. Aldığınız ürünün size nasıl, ne şartta ve ne kadara ulaştırılacığını sigorta kapsamını ve firma güvencesini bilmeniz gerek…

İç Mekan Tadilatında Ortalama Masraf Tutarı

iç mekan tadilat örnekleri ile ilgili görsel sonucu

Evin iç kısmı için yapılacak olan tadilatlarda boya, tavan ve fayansların tekrar değerlendirilmesi ve yenilenmesi mümkün oluyor. Mutfak, tuvalet, banyo, odalar ve balkon gibi alanlara ek olarak elektrik tesisatı, su tesisatı gibi özel tadilatlar da yapılması gerekebiliyor. Sistemin baştan yenilenmesi gerektiği taktirde, direkt olarak metrekare başına ve malzeme fiyatlarının döşenmesiyle ilgili ekstra işçilik maliyetleri nedeniyle masraflar 30 bin Türk Lirası’na ulaşabiliyor.

Tadilatın yarattığı değişiklik sonucunda mobilyaların yenilenmesi ve duvarların yıkılarak yeniden düzenlenmesi gibi durumlar için masraflar değişiklik gösterecektir.Ev onarım maliyeti kullanılacak malzemelerin kalitesine, buna bağlı olarak fiyatlarına göre genellikle 30 ile 100 bin Türk Lirası arasında kaliteli bir şekilde sonlandırılabiliyor. Dış cephe tadilatı, peyzaj tadilatıyla ilgili girişimler ise ekstra 10 bin TL üzerindeki rakamlarda masraf çıkartacaktır.

Kaynak: www. hürriyetemlak .com

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Halil İbrahim Başıbütün
İnşaat mühendisi adayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here