Ana Sayfa Blog İYİ BİR MÜHENDİS İYİ BİR YÖNETİCİ OLABİLİR Mİ?

İYİ BİR MÜHENDİS İYİ BİR YÖNETİCİ OLABİLİR Mİ?

- Reklam-

Öncelikle mühendislik eğitimi almış başarılı yöneticilerin birkaç örneğini vermek istiyorum. Böylelikle başlıktaki sorunun cevabını da vermiş olayım.

Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nden birincilikle mezun olmuş. Dünya’nın en zengin isimleri arasında yer alan bu isim şuanda yatırımını uzaya yapıyor. Aynı zamanda Blue Origin isimli şirketin de sahibi kendisi.

Bir zamanlar Microsoft’un CEO’su olan Satya Nadella, Mangalore Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği eğitimini almış.

- Reklam-

Şuan Apple’da yönetici olarak çalışan Esin Terzioğlu, Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olmuş.

Ve daha pek çok yönetici mühendis kökenli.

Peki mühendisler yöneticilikte nasıl bu kadar başarılılar? Çünkü mühendislik detaylı düşünmeyi, analitik çözümler üretmeyi, etkin iletişim kurabilmeyi amaçlar. Dolayısıyla bir mühendis yönetici olmaya karar verdiyse tabiiki alacağı yöneticilik eğitimiyle beraber başarılı olma olasılığı daha yüksek.

 

Hem mühendis olup hem de yöneticilikte kendini geliştiren kişiler neden meslekte yöneticiliği seçiyor? Bunun kayda değer birkaç sebebi var.

Birincisi daha mutlu bir hayat;

Çoğu insan mühendisliği isteyerek seçiyor fakat öğrencilik hayatlarında iş hayatının kendilerine pek de uygun olmadığını fark ediyorlar.Bunun için başka alternatiflere yöneliyorlar. Ülkemizde başta olmak üzere Dünya’nın birçok yerinde mühendislik okumak sosyal bilimler okumaktan daha zor kabul edilir. Bu da haliyle mühendislerin sosyal bilimler okuyanlara göre daha avantajlı olmalarını sağlıyor.

 

İkincisi çalışma koşulları;

İnşaat mühendisliğinden konuşacak olursam çalışma koşullarının şantiyede güç olduğunu söylemem yersiz olmaz umarım. Şehrin unutulmuş yerlerini yeniden hayata geçirmek pek kolay değil. Genellikle insanlar işlerine sabahın belli saatinde gidip akşamın belli saatinde dönerler fakat bizde bu durum biraz farklı.

 

 Üçüncüsü ki bence en önemlisi para kazanma isteği;

Ülkemizde herhangi bir şirkette genel müdür olan birisi, herhangi bir şirkette inşaat mühendisi olan birisinden fazla ücret alıyor. Bu da daha lüks bir hayatı tercih eden mühendislerin yöneticiliği seçme sebeplerinden birisi.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnşaatta çalışırken dengesini kaybeden işçi 2.kattan düştü

Isparta’da çalıştığı inşaatta dengesini kaybeden işçi toprak zemine düşmesi sonucu yaralandı. Olay, bugün saat 16.00 sıralarında Sermet Mahallesi’ndeki Aksu Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre,...