Ana Sayfa Blog İYİ BİR MÜHENDİS İYİ BİR YÖNETİCİ OLABİLİR Mİ?

İYİ BİR MÜHENDİS İYİ BİR YÖNETİCİ OLABİLİR Mİ?

[adrotate banner="3"]

Öncelikle mühendislik eğitimi almış başarılı yöneticilerin birkaç örneğini vermek istiyorum. Böylelikle başlıktaki sorunun cevabını da vermiş olayım.

Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nden birincilikle mezun olmuş. Dünya’nın en zengin isimleri arasında yer alan bu isim şuanda yatırımını uzaya yapıyor. Aynı zamanda Blue Origin isimli şirketin de sahibi kendisi.

Bir zamanlar Microsoft’un CEO’su olan Satya Nadella, Mangalore Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği eğitimini almış.

Şuan Apple’da yönetici olarak çalışan Esin Terzioğlu, Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olmuş.

Ve daha pek çok yönetici mühendis kökenli.

Peki mühendisler yöneticilikte nasıl bu kadar başarılılar? Çünkü mühendislik detaylı düşünmeyi, analitik çözümler üretmeyi, etkin iletişim kurabilmeyi amaçlar. Dolayısıyla bir mühendis yönetici olmaya karar verdiyse tabiiki alacağı yöneticilik eğitimiyle beraber başarılı olma olasılığı daha yüksek.

 

Hem mühendis olup hem de yöneticilikte kendini geliştiren kişiler neden meslekte yöneticiliği seçiyor? Bunun kayda değer birkaç sebebi var.

Birincisi daha mutlu bir hayat;

Çoğu insan mühendisliği isteyerek seçiyor fakat öğrencilik hayatlarında iş hayatının kendilerine pek de uygun olmadığını fark ediyorlar.Bunun için başka alternatiflere yöneliyorlar. Ülkemizde başta olmak üzere Dünya’nın birçok yerinde mühendislik okumak sosyal bilimler okumaktan daha zor kabul edilir. Bu da haliyle mühendislerin sosyal bilimler okuyanlara göre daha avantajlı olmalarını sağlıyor.

 

İkincisi çalışma koşulları;

İnşaat mühendisliğinden konuşacak olursam çalışma koşullarının şantiyede güç olduğunu söylemem yersiz olmaz umarım. Şehrin unutulmuş yerlerini yeniden hayata geçirmek pek kolay değil. Genellikle insanlar işlerine sabahın belli saatinde gidip akşamın belli saatinde dönerler fakat bizde bu durum biraz farklı.

 

 Üçüncüsü ki bence en önemlisi para kazanma isteği;

Ülkemizde herhangi bir şirkette genel müdür olan birisi, herhangi bir şirkette inşaat mühendisi olan birisinden fazla ücret alıyor. Bu da daha lüks bir hayatı tercih eden mühendislerin yöneticiliği seçme sebeplerinden birisi.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR