Ana Sayfa Blog İyi Bir Teknik Eleman Nasıl Olmalıdır?

İyi Bir Teknik Eleman Nasıl Olmalıdır?

İnşaat sektöründe çalışanların belkide hepsinin başına gelmiştir. Ya da en azından bir arkadaşlarının başına gelmiştir. Teknik elemanların firmalara kazandırabileceklerinin veya kazandırdıklarının farkında olmayan patronlar…

İyi bir teknik eleman belki bir ekstra çözümüyle büyükçe bir mobil vinci günlerce daha az kiralayarak patronuna kazandırır.

İyi bir teknik elaman sahada daha önce iyi planlanmamış bir imalat atölyesini kule vinç çemberi içine alarak patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman projede kabadan sonra tüm imalatlar için belirtilmiş 10 cm kaplama payını biraz titizlikle 7 cm’e çeker ve patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman projede atlansa bile “buraya bir şaft boşluğu bırakayım da ileride belki lazım olur” diyerek patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman statik projede bilgisayar programlarınca üçüne beşine bakılmadan çizilen demirleri fire vermeyecek şekilde uygulayarak patronuna kazandırır. (Demirin bu kadar pahalı olduğu bir dönemde iyi kazandırır.)

İyi bir teknik eleman projeleri iyi süperpoze ederek uygulamaya geçmeden bir çok saçmalığı engeller ve patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman imalata yönelik gerçekçi bir analizle art niyetli taşeronun gollerini yemez. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman sahaya hakimiyeti sayesinde alt yüklenicilerin “şehven” yaptığı yapılmamışı yapılmış olarak görme hatasını kaçırmaz. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman koordinatları düzgün çakar, kotları güzel hesaplar, kübajı, şevi, eğimi bir kere ayarlayıp fazla kazı yaptırmaz. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman mermer, seramik, karo gibi ebatlanarak uygulanacak malzemelerde firenin az olmasına kafa yorar. Ustaların başına ekşiyip parçalar varken yenisini kestirmez. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman kalıpçıya ızdırap olur. Plywood’a kalıpçı gibi pleymud der ama hayatta ziyan etmez, ettirmez. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman gelip geçerken yemeğede göz gezdirir. Az ise ilave ettirir ama yenecek nitelikte olmasına rağmen çöpe gidiyorsa müdahale eder fazla siparişi keser. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman bir malzemeden sipariş ederken önce depoya bakar. Varsa yeni sipariş açmaz. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman “spral bozuldu, matkap çalışmıyor” diyen ustaya inanmaz. Kömür alır, bobinini sardırır. Yeniden kullanmasını sağlar. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman götürü vermeyin diyen proje müdürüne patronuna rağmen götürü vererek işi daha az adam saatle bitirir. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman kaba sıvayı düzgün çektirir. Mastar, terazi kontrollerini iyi yapar. Taşeron biraz ağlar. Ama gönlünü “işin doğrusu bu” diyerek alır. Bu sayede alçı az gider. Final malzemeleri “cuk” oturur. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman olmayacak şeyler isteyen mimara, patrona, amire, memura diklenir. İşin normalde olması gereken şeklini anlatır. Yılmaz ve onlara istediklerinin neden olmayacağını izah eder. Olurunu yapar, yaptırır. Patronuna kazandırır.

İyi bir teknik eleman iş artışını, eksilişini, karlı işleri, zararlı işleri iyi tespit eder. Gözden kaçanları minimuma indirir. Patronuna kazandırır.

- Advertisement -

İyi bir teknik eleman patronuna daima kazandırır.

Ama patron (istisnalar elbetteki bahis dışı) iyi bir teknik elemanın AGİ’sini ödemez. Mesaisini vermez. Bayramda seyranda çalıştırır. İşin sonunda teşekkür etmez. Primini ödemez. Birde işveren hak edişleri ödemediğinde; ya maaşını düşürmeyi teklif eder. Ya da işten çıkarır. Üstüne tazminatlarını da ödememeye çalışır.

İyi bir teknik eleman “onlar kaybeder” der. Haklıdır da, ama en çok kaybeden hep İyi bir teknik eleman’dır.

Özgür Barış Aldemir

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu - İnşaat Mühendisi.

1 YORUM

  1. bir laf vardır meslek yaşantımın başından beri kullanır ve severim
    “İnsanlar yolda karşılaşılan sorunlarla değil de gemiyi limana getirip getirmediğinizle ilgilenir bunu da en iyi bilen şantiyecilerdir. ”
    bu yazının bir kolunu özetleyen güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

Bir Mühendis Gözüyle Ayasofya

Bu yazımızda yeni statüsüyle, Ayasofya Cami'nin teknik özelliklerini bir mühendis gözüyle, sizlerle beraber incelemeye çalışacağız.https://www.youtube.com/watch?v=GpwEML8Vo5A "Ayasofya" Ne Anlama Gelmektedir? Eski Yunanca'da "sofya" sözcüğü bilgelik anlamında kullanılmakta...

SON YORUMLAR