Ana Sayfa Blog Jeoloji Mühendisleri Sınırı Aşıyor

Jeoloji Mühendisleri Sınırı Aşıyor

- Reklam-

Ruhsat vermeye yetkili merciler (özellikle belediyeler), bünyelerinde jeoloji mühendisi bulunduruyor/bulundurmaya çalışıyor.

Belediyelerde çalışan jeoloji mühendisleri denetleyici konumda. Neyi denetliyor? Bilgileri doğrultusunda, yapılaşmaya esas parsel bazındaki jeoteknik etüdleri denetliyor/denetlemeye çalışıyor.

Ancak hiç azımsanamayacak sayıda belediyeler de calısan bu jeoloji mühendisleri çoğu zaman sınırı aşıyor ve tecavüz ediyor. Nereye tecavüz ediyor? İnşaat mühendisleri’nin alanına tecavüz ediyor.

Bir kere şunu bir hatırlatalım: Denetim mekanizmasında olmak, masa’nin diger tarafinda olmak, başkaları’nın hakkına tecavüz etme hakkı vermez. Bunda hemfikir olalım.

- Reklam-

Gelelim belediyelerde çalışan jeoloji mühendisleri, inşaat mühendislerinin alanına nasıl tecavüz ediyor?

Belediyelerde bulunan jeoloji mühendisi temel tipine karar veremez. Git burada iyileştirme yap diyemez. 0.9kg/cm2 düşük diyemez, burada kazık temel istiyorum diyemez, temeli 1 metre daha aşağı indir diyemez. Eğer bunları diyorsa inşaat mühendisinin alanına tecavüz ediyor demektir. Herkes konumunu, yetkisini sorumluluğunu bilmeli ve bilmesi gerekir. Masanın diğer tarafında oturduğu için, inşaat mühendislerine eziyet eden bu tür jeoloji mühendisleri ile uğraşmak ve sınırlarını hatırlatmak gerekir. Yoksa güzelim zeminleri bozan, her yerde zemin iyileştirme yapılmasını iyi bir şey zanneden, yapılaşmaya müsait zeminleri kuşa çeviren, milletin parasını gereksiz yere zemine gömen, bilmediğini de bilmeyen, makam’a olan saygının kendisine gösterildiğini zanneden bir işe yaramaz jeoloji mühendislerinin sayısı her geçen gün artar.

Özellikle proje konusunda faaliyet gösteren inşaat mühendisi kişiler bu zihniyette olan jeoloji mühendisleri ile mücadele etmeli, bunlara fırsat vermemeli. İnşaat mühendisleri böyle sessiz kaldıkça, “olur düzeltip getireyim” dedikçe(neyi düzeltecekse), yakında jeoloji mühendisleri temel kalıp planı çizmeye başlar. İnşaat mühendisleri kimsenin alanına tecavüz etmeyecek ama, kimsenin de kendi alanına tecavüz etmesine izin vermeyecek.

Belediyelerde bu tür davranışlarda bulunan, inşaat mühendislerine adeta eziyet çektiren, ego tatmini ile uğrasan jeoloji mühendislerine prim vermeyin. Hakkınızı arayın… İnşaat mühendisleri odası da bu konuda sessiz kalmamalı. İnşaat mühendisleri odaları’nın görevi sadece 29 Ekim de, 15 Temmuzda kutlama mesajları yayımlamak yada ramazanda en lüx otel de üyelerine iftar yemeği vermek değil. Bu konulara da biraz el atmalı, mücadele etmeli, üyelerine eziyet etmemeli, ettirmemeli…

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

0541973 0151

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Fırtına yeni hastane inşaatını vurdu

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına sonrası, inşaatı süren Lüleburgaz Yeni Devlet Hastanesi'nin duvarındaki yapı malzemeleri uçtu. Şans eseri yaralanma olmazken,...