Ana Sayfa Blog Kadın İnşaat Mühendisi Olmak

Kadın İnşaat Mühendisi Olmak

Merhaba öncelikle belli bir kesimin kadın inşaat mühendisi mi olur? gibi yanlış yargılarını yıkmak ve inşaat mühendisi olmak isteyen kadın adayların kaygılarını azaltmak için bu yazıyı yazmaya gerek duydum.

Ağırlıklı olarak erkeklerin tercih ettiği bir bölüm sadece inşaat da değil makine, elektrik mühendisliklerinde de bu böyle ama kesinlikle yanlış algının ve ön yargının bir sonucu olarak ortaya çıkan bir durum ve bunun sonucunda da tercih edilmiyor. Tıpkı hemşirelikte kadınların ağırlıklı olup erkeklerin azınlıkta kalması gibi.

Kadınlara göre meslek yoktur. Karaktere göre meslek vardır. Bu tüm mesleklerde ve tüm mühendisliklerde geçerlidir. Ben kendi durumumdan bir kadın inşaat mühendisi olduğumdan bahsedeceğim. Özel-Devlet, Saha-Büro gibi ayrımları var. İsterseniz özel sektörde kariyer yapabilir, dilerseniz de devlet memurluğunu tercih ederek kamuda görev alabilirsiniz. Özel ve devlet sektörlerinde de şantiye mühendisi olarak sahada veya teknik ofis mühendisi olarak büroda görev yapabilirsiniz. İsterseniz de satış mühendisliği gibi bir alanı da seçerek sürekli seyahat ve görüşme halinde olabilirsiniz. Eğer kadın inşaat mühendisi iseniz seçim şansınız fazla.

Burada önemli olan nokta karakteriniz hangisine elverişli? Örneğin şantiye mühendisliğini erkekler daha iyi yapar gibi yanlış bir algı ve ön yargı içine düşmeyin. Bu kesinlikle bir karakter meselesidir. Eğer insanlarla ilişkiniz iyi ve sürekli görüşme halinde iseniz satış mühendisi, masa başında çalışmayı seven bir yapınız varsa teknik ofis mühendisi ya da araştırmayı seven bir karaktere sahipseniz şantiye mühendisliğini tercih etmelisiniz.

Özetlemek gerekirse ‘kadından inşaat mühendisi mi olur?’ Yanlış bir soru ‘karakterim inşaat mühendisliği için uygun mu?’ daha iyi bir soru olacaktir.

Hayatınızın her alanında ön yargilardan arınmanız dileğiyle..

Avatar
Neslihan Özay
İnşaat mühendisliği öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Türk inşaatçılar Arap iş adamlarıyla buluşacak

Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) ve TurabExpo, bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği “Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Finansman Fuarı”nda, bin 500 Arap yatırımcıyı Türkiye’deki gayrimenkul...