Ana Sayfa Blog Kalem Şeklindeki Binanın Arkasındaki Sır Nedir?

Kalem Şeklindeki Binanın Arkasındaki Sır Nedir?

Kalem Şeklindeki Binanın Arkasındaki Sır Nedir?

Şikago’da inşa edilen kalem şeklindeki bina adeta bir mühendislik başarısı olarak dikkat çekiyor. 54 katlı bu yapı Şikago Nehri’nin hemen yanı başında şehrin önemli bir bölgesinde bulunuyor. Yapının adı 150 North Riverside olmasına rağmen benzersiz şekilden dolayı “Pencil Building” tabiri daha çok kullanılıyor. Yapı, Kuzey ve Güneyden bakıldığında sivri ucu zemine gelecek şekilde olan bir kalem figürüne benzemekte. Bu küçük tabanın böylesine devasa bir kütleyi taşıması yapıyı görenleri şaşkına çeviriyor. Peki ya bu yapı nasıl ayakta kalıyor? İnşaatındaki sır nedir?

Birçok ulusal ve uluslararası ödüllü yapının inşaatı oldukça zorlu geçmiş. İnşaat ekibi, alan kazanmak için Şikago demiryolu raylarının üzerine bir tabliye inşa etmiş. Normalde tabliye kesonlar ile desteklenirdi. Ancak bu yöntem etkili değildi. Çünkü kesonlar büyük iş makineleri gerektirirken aynı zamanda büyük hafriyatlara neden olur. Dahası geceleri sınırlı bir zaman diliminde kazık çakma işlemleri gerçekleştirilebilecekti. Bu yüzden bir çözüm üretilmiş ve “mikro kazık”  sistemi kullanılmış. Bu yöntem 24 santimetre çapındaki yüzlerce kazık kullanılmasını içeriyor. Yaklaşık 2700 kN taşıma kapasitesine sahip bu mikro kazıklar, Şikago’daki en güçlü kazıklardan biri olduğu söyleniyor. Kulenin temelinde ise, 3 metre çapında ve ana kayaya 3.05 metre giren 16 adet keson içeriyor. Temelin üzerine yüksek mukavemetli beton ile binanın çekirdeği inşa edilmiş. Çekirdeğin üzerinde 4 kat boyunca çelik eğik kolonlar ile desteklenerek kalem figürü ortaya çıkmış. Yapı aynı zamanda kuvvetli rüzgara dayanacak ve özellikle yüksek katlardaki salınım sorunlarını çözecek şekilde tasarlanmış.

Yapının inşasındaki ilginçlikler bununla kalmıyor. İnşaat ekibi aynı zamanda nehrin üzerinde büyük bir vinç kurmuş. Proje yöneticisi Chris Phares ise olayı şu şekilde anlatıyor “Nehri bir engel olarak değil bir kazanç olarak görmeye karar verdik. Biz de vinci nehrin üzerine koyalım ve yapabileceğimiz en büyük vinci yapalım dedik.”. 2017 yılında tamamlanmış olan ofis binasının yapım maliyeti ise 273.000.000$ olduğu açıklandı. Aynı zamanda çevreci binanın LEED Gold Serfitikası da bulunuyor.

 

Furkan Polat
Furkan Polat
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Mimar Sinan ve Baykuş Figürleri

Mimar Sinan‘ın unutulmayan eserlerinde gizlenmiş olarak bulunan "BAYKUŞ FİGÜRLERİ"nden birkaçı ve baykuş figürlerinin hikayesini anlatacağız. Baykuşlar Yunan kültüründe bilgeliğin, eski Mısır’da ise uygarlığın temsilcisiydi. Dünya tarihindeki...