Ana Sayfa Güncel Kartal’da Çöken Bina İçin Belediyeden Açıklama!

Kartal’da Çöken Bina İçin Belediyeden Açıklama!

Kartal’da çöken bina için Belediye’nin yaptığı açıklamada Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenmiş olan ruhsat kapsamında Yeşilyurt Apartmanının inşa işlemine başlandığı ve  toplamda 6 kat olarak ruhsatlandırıldığı belirtildi.

Ruhsat Dışı Katlar Binayı Çökertti

Kartal’da çöken binada ruhsatsız katların ekli olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmaların ardından ruhsatla izin verilen kat sayısı dışında ek olarak ruhsat dışı 2 kat daha binaya ekli olduğu bulgularına ulaşıldı. Ruhsata göre zemin + 5 kat olarak izin verilen yapıya 1998 senesinde ek katlar eklendiği öğrenildi.

Ek olarak çıkılan 2 katta toplamda 4 daire bulunmaktadır. Yapılan imar arşiv incelemelerinde 3194 sayılı İmar Kanununun direkt olarak ilgili 32. ve 42. Maddelerine dayanılarak bu ruhsatsız kat ve daireler için hiçbir yasal işlem uygulanmadığı, yıkımla ilgili bir tutanak tutulmadığı gözlemlenmiştir.

 Yıkılan Binanın İçerisindeki Dükkanda Ruhsatsızdı

2017 yılında, çöken binanın zemin katında yer alan dükkanın ruhsatsız olarak işletme yapıldığı tespit edilmiştir. Kanun dışı çalışma yapan bu dükkan tespit edilerek gerekli idari işlem uygulanmış ve faaliyetine tamamen son verilmiştir. Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile birlikte Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafınca cezai işlem sağlanarak dükkanın kapatılması sağlanmıştır. Ayrıca çöken binanın afet altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunlar kapsamında da riskli bir bina olduğu da kaynaklara bildirilmemiştir.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Florya Galatasaray’da kaldı

Emlak Konut GYO ile Galatasaray arasında yapılan yeni protokol gereği Florya arazisi sarı-kırmızılılara iade edildi. Galatasaray, karşılığında Emlak Konut’a 120 milyon TL ödeyecek. Emlak Konut...