Uzun çalışmalar sonucunda 28 Mart günü açılışı yapılan Katar Ulusal Müzesi, görkemli bir törene ev sahipliği yaptı. Katar Emiri olan Tamim bin Hamad bin Khalifa Al Thani himayesinde olmasının yanı sıra, çeşitli dünya devletlerinden konukların ağırlandığı müze tarihi geçmişiyle dikkatleri çekiyor. Binlerce yıllık bir geçmişte yolculuk yapmak isteyenler için harika bir mimari tasarım sunan Katar Ulusal Müzesi, üç ana bölümden oluşuyor. İçerisinde 11 galeri mevcut olurken kalıcı sergilerde ziyaretçilerini bekliyor.

Binlerce Yıllık Geçmişin İzleri

Jeolojik çağdan başlayarak günümüze kadar olan süreçlerin anlık takip edilmesi mümkün olmaktadır. Tanınmış mimar Jean Nouvel tarafından tasarımı gerçekleşirken aynı zamanda baş döndüren büyülü güzellikleri de bulunuyor. 1.500 metrelik bir yol üzerinde bulunan galerilerin hepsinde ayrı izlenimler sunuluyor. Kurak topraklarda minerallerin kristalleşmesiyle oluşan çöl gülü tasarımına sahip yapının hem iç hem de dış mekanları varı. Kültürel etkinliklerin yapılmasında modern, dış mekanlar tercih edilecek. İç kısmındaki betonun kum renginde olması da uyum açısından büyük önem taşıyor.

Katar Ulusal Müzesi Galerileri

Katar’ın oluşum süreci ile ilgili çeşitli manzaralara sahip film ve görseller Katar’ın oluşumu galerisinde yer alıyor. Tükenmiş bitki ve hayvanların canlandırılması da söz konusu. Katar’ın Doğal Ortamları isimli galeride ise hayvan çeşitleri ve var olan canlılar hakkında eserler sergileniyor. Katar’ın Arkeolojisi bölümünde ise 1000 civarında buluntu görülebilirken günlük yaşamdan çok daha lüks hayata kadar tüm objelerin bulunduğunu söylemek mümkündür. Katar Halkı isimli galeride de yüz ve ses özelliklerinin yankıları mevcut. All Bar ve Deniz Kıyısında Yaşam bölümleri de galerilerin en cazip noktalarıdır. Kıyı şehirlerinden biri olan Al Zubarah hakkında bilgi alınabilir, inci dalgıçlığı konusunda da detaylar veriliyor. 6 bölmeli bir fonda film gösterimi yapılırken galeri içerisindeki 31 metre uzunluğundaki iki ekranda takip edilebiliyor. Katar’ın nasıl birleştirildiği ve kimler tarafından birleştirildiğinin resmedildiği Katar’ın Modern Tarihi bölümünde ise son  asra ait önemli hususlar mevcut. Şiirsel bir dil aracılığıyla Katar’ın birleşmeden önceki süreç anlatılırken sergi ve Peter Webber filmi de ziyaretçilere hitap ediyor.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here