4.Normal Kat betonunu döküyorduk ki bir teyze geldi, 2 yandaki binada oturuyormuş. Sonra klasik görüşmemiz:

Teyze: Oğlum bizim binaya da bir teklif verin
Ben: Tabi teyze alayım evrakları

Meğer evraklar hazırmış zaten. Hemen elinden çıkardı verdi imar durumunu vs. Bu şu demek: Daha önce bir sürü müteahhite gittik, onlarca teklif aldık, işin içinden çıkamıyoruz, bir teklif de siz verin de karışsın karışacağı kadar.

Teyzemin binasının kolay kolay dönüşemeyeceğini, dönüşse bile o binayı dönüştürmeye çalışan müteahhitin anlaşma yapıldığı sıralar akli dengesinin yerinde olmadığı binaya uzaktan bakılarak anlaşılabiliyor. Çünkü parsellerinin hemen hemen tamamına bina kurmuşlar, Önde bahçe olarak kullandıkları yerden aslında yol geçmesi gerek vs vs. Yani o binayı yıksak yerine bırakın daha fazlasını yapmayı aynısı bile yapılmıyor.

Buraya kadar olan kısmı uzaktan bakarak anlayabiliyoruz.
Sonraki aşamada binada 30-40 daire olduğunu, bunların bir kısmının tapusunun olmadığını, zemin katta oturan adamın dairesini dükkana çevirdiğini ve tapusu 20m² olmasına rağmen 100m² alan kullandığını ve bina kentsel dönüşüme giderse en az 100m² dükkan istediğini vs vs öğrendim.

Özetle, bu bina yıkılıp yenisi yapıldığında ortaya çıkan daireler arsa sahiplerine bile yetmiyorken işin içine bir de müteahhit sokmaya çalışıyorlar 🙂

Mikail KARACA
İnş. Y. Müh.

Bu içeriğimi puanlar mısın?
KAYNAKokumusamele
Önceki İçerikYapı Ruhsatı Nedir?
Sonraki İçerikNasıl Yapılır? Süper Stadyum İnşaatı
Mikail Karaca
25 yaşında 2 yıllık taze bir mühendisim. YTÜ İnşaat’ta lisansımı bitirdikten sonra kartvizit basarken mühendis ünvanının başına “yük” yazabilmek için İTÜ’de İnşaat Yönetiminde Bilişim adı altında tezsiz yüksek lisans yaptım ve lafta “yüksek mühendis” oldum. Aile mesleğinin müteahhitlik olmasından ötürü(bkz. KRC YAPI A.Ş.) okul haricinde uzun yıllardır şantiyelerde ve ofislerde kısacası piyasada bulundum. Okuldan öğren(e)mediğim birçok şeyi piyasada öğrendim. Şantiyedeki işleri de takip ediyorum, ofisteki hakedişleri de. Arsa sahipleriyle, emlakçılarla, müşterilerle görüşüyorum. Kısacası her işten biraz biraz yapıyorum ama doğal olarak hiçbirini tam yapamıyorum. Kendimi ne tam bir mühendis, ne de tam bir müteahhit olarak görüyorum. %50-%50

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here