Ana Sayfa Blog Kentsel Dönüşüm ve İnşaat Sektörü

Kentsel Dönüşüm ve İnşaat Sektörü

[adrotate banner="3"]

Kentsel dönüşüm projesi/paketi piyasayı canlandırır mı?

Öncelikle bu soruya cevap verebilmemiz için bu dönüşüm olayında kimlerin aktif rol alacağını, hangi kurum ve kuruluşun görev üstleneceğini bilmemiz gerekiyor.

Biliyor muyuz?

HAYIR!!

Gelin kentsel dönüşüm olayına bir göz atalım.

Nedir bu kentsel dönüşüm, nasıl yapılır?

Kanuna göre (6306 sayılı),

Kentlerdeki afet riski taşıyan yapıların belirlenip sağlıklı ve yaşanabilir alanlar haline getirme dönüştürme usul ve esaslarıdır. Yani modern, sağlıklı ve yaşanabilir yeni yapılar teşkil etmektir.

Peki bu yaşam alanlarının tespitini, tasarımını ve uygulamasını  kim yapacak?

7,5 milyon yapının dönüşümünden bahsediyoruz. Yaklaşık olarak 200 milyarlık bir paket.

Eğer bu pastayı sadece TOKİ ve Emlak Konut gibi kuruluşlarla çözmeyi düşünüyorlarsa bunun sektöre çok fazla bir getirisi olmaz ancak tüm taahhüt camiasına mal edilirse belki o zaman biraz kıpırdanma yaratabilir.

Bu konuda dikkat çekilmesi gereken başka bir konu ise Emlak Katılım Bankası’dır. Bu banka 27.02.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanmasıyla faaliyete başlamış oldu. Peki eskiden kapatılan şimdi tekrar faal duruma getirilen bu banka ne yapacak?

Bakan Kurum, “Bugün Türkiye’miz için önemli bir gün. Emlak Bankamız artık yeniden faaliyete geçti. Emlak Katılım Bankası olarak bundan sonraki süreçte faaliyetine  devam edecek. Gerçekten Cumhuriyet döneminde kurulmuş çok önemli bir değerimiz. Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Emlak Katılım Bankası olarak artık sanayicimize, turizmcimize, inşaat sektörümüze destek verecek çok önemli bir bankayı yeniden hayata geçirmiş oluyoruz. Katılım bankası olarak çalışacak, kentsel dönüşüme destek, inşaat sektörüne destek, ithal ikame malların burada üretilmesine destek sağlayacak bankamız artık faaliyete geçmiş durumda” dedi.

Sayın Bakanın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere Emlak Katılım Bankası, kentsel dönüşüm başta olmak üzere inşaat, turizm ve sanayi alanlarında finansman desteği yapacak.

Bu bankanın en önemli ve sevindirici yönü ise, sadece bu alanlarda faaliyet gösterecek ve bu konularda uzmanlaşacak olması. Yani bütün bilgi birikimini deneyimini ve enerjisini/Sermayesini bu alanlarda değerlendirecek.

Umarız ki şu an halihazırda devam etmekte olan projelerin desteklenmesini ve  sektörün ihtiyaç duyduğu finansman desteğini uygun koşullar altında sağlarlar.Aksi takdirde bu dibe vuruş ivme kazanarak devam edecektir.

Savaş SAYIN

İnşaat Müh.

ANKARA

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

1 YORUM

  1. izmir buacada emlak işinde çalışıyorum. bucada kentsel dönüşüm konusunda çok zorlanıyoruz. İnsanlardan alınan gayremenkulle verilen gayrimenkul arasında çok fark var malesef. bu yüzden dolayı kimse böyle bir işe kalkışmak istemiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR