Ana Sayfa Blog Kıyılarımızda Çok Sık Gördüğümüz Dalgakıranlar

Kıyılarımızda Çok Sık Gördüğümüz Dalgakıranlar

- Reklam-

Dalgakıranlar Dünya kıyılarının biz insanların istediği gibi var olmasını sağlayan yapılardır.
Kıyılarımızı dolaştığımızda gözümüze çarpan en önemli insan yapımı yapılar dalgakıranlar olacaktır. Birçok farklı görevi olan dalgakıranların birçok da farklı çeşidi vardır.
Dalgakıran tanım olarak ; kıyıdaki yapıları, kıyı şeridini dalgaların şiddetli etkisinden korumak amaçlı yapılan uzun set biçimindeki yapılardır.

Basitçe 2 grup altında toplayabiliriz. Bunlar :

1. Konvaksiyonel Dalgakıranlar
2. Konvaksiyonel olmayan dalgakıranlar

Konveksiyonel terimi en genel anlamıyla bir akışkanın hareketini ifade eder. Bir akış sürüklenme ve yayılma yaparsa bu konveksiyoneldir.
Aklımızda daha iyi canlanması için bu 2 başlığı da alt başlığa ayıralım.

- Reklam-

• Konvaksiyonel dalgakıranlar ,

i. Yığma taş kalgakıranlar
ii. Tek parça dalgakıranlar
iii. Bileşik dalgakıranlar

• Konvaksiyonel olmayan dalga kıranlar ise ,
i. Yüzey dalgakıranlar
ii. Nörötik Dalgakıranlar
iii. Kazık dalgakıranlar
Olarak sınıflandırılır.

Peki Neden dalgakıran tasarlarız?

Aslında amaç çok basit. Liman dışından gelen dalganın dalga yüksekliğini azaltmak. Yani rıhtıma gelen dalganın zarar vermemesini sağlamak.

Dalgakıran tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Dalgakıranın dayanımı çok önemlidir. Yaptığımız dalgakıranın yapılan bölgeye gelen dalga kuvvetlerine göre ve hava şartlarına göre özel tasarlanmış olması gerekir.
Üzerine binecek yükler. Günümüzde dalgakıranların üzerlerine araçlar gezebilmekte, insanlar yürüyebilmekte veya tekneler bağlanabilmekte. Bu üzerine etki edecek her yükü tanımlayarak statik hesapların yapılması gerekir.
Performans . Yani dalgakıranın ana amacı olan liman içine giren dalga boyunu azaltmak. Bu konuda kullanınan (kt) katsayısı vardı. Bu kt katsayısının 0’a eşit olması ana amaçtır.
Maliyet. Tabiki tüm mühendislik yapılarında olduğu gibi yapılacak işin maliyeti çok önemlidir. Dalgakıranı , Dalgakıran olmadan oluşabilecek zarar maliyetinden daha fazla paraya mal etmeyi hiçbir yüklenici istemez.
Zemin Koşulları. Üzerine oturtulacağı zeminin tüm şartları bilinip o zemine göre hesaplamalar yapılmalı ve doğru yer seçimi de bu koşullar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

3 yaygın dalgakıran şeklini inceleyelim.

1. Genel şekil

Gelen dalga yönünde zemine tutunmayı sağlayan ayağı ile tutunan (killi,siltli kumlu) çekirdek ve onu kaplayan zarf yapısından oluşur. Gelen dalganın dalga yüksekliğini azaltır.

2. Gömülü Dalgakıran şekli

Bu şekilde hem gelen dalga yönü hem de dalganın çıkış yönünde bir çift ayak bulunur. Bu dalgakıran suyun içine gömülü halde bulunur.

3. Kum tepeli dalgakıran şekli

Alışılagelmişin dışında çekirdeğin ve zarfın önüne kum yığılır. Çünkü dalganın dalgakıran üzerinde kırılmasına engel olmak için bu sistem kurulur. Eğer dalga dalgakıranın üzerinde kırılacak olursa dalgakıran umulandan daha büyük kuvvetlere maruz kalacaktır.

Dalgakıranın dayanımını etkileyen en önemli yapısı da , çekirdeği kaplayan zırh ünitesidir.

Tipik Zırh üniteleri ve özellikleri

o Dikdörtgenler prizması
o Küp
o Seabee (içi oyuk altıgen prizma)
o Tetrapod

o Dolos

Zırh ünitesi seçiminde ise ;
• Denge
• Kenetlenme
• Dayanım
• Maliyet

En önemli kriterlerdendir.

Dalgakıranlar olmasaydı kıyılar, canlılar için güvenli bir yer olmayacaktı.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Burak KARAOĞLU
İnş.Müh.Burak KARAOĞLU
F.M.V Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Mezunuyum. Çocukluktan beri içinde bilgisayar ve yazılım geçen her şeyle iç içe yaşıyorum.3 yaşımda Ms Excel ile 8 yaşımda Autocad ile tanıştım.İnsanın hayatındaki en önemli varlığının 'merak etmek' olduğunu düşünen biri olarak sürekli öğrenmeye ve merak etmeye açığım. Şu an Eğitimime İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ)'de Yüksek lisans yaparak devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Malmö’nün Dönen Gövdesinin Arkasındaki Hikaye | Turning Torso

Sadece İsveç'teki en yüksek bina değil, İskandinav ülkelerindeki en yüksek bina  olan burgu bina kategorisinde bir ilk olan ödüllü Turning Torso'nun arkasında oldukça ilginç...