Ana Sayfa Blog Koronavirüs İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Koronavirüs İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Bu yazımızda sizlere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yayımlanan Koronavirüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar’dan bazılarını sıraladık. COVID-19 hakkında bildiklerimiz gün geçtikçe artsa da burada paylaştığımız bilgiler yazının yayımlandığı tarih itibari ile geçerli olan bilgilerdir. En güncel bilgiler için DSÖ’nün sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Şu anda COVID-19’un Tedavisi Veya Önlenmesi İçin Lisanslanmış Bir İlaç Bulunmuyor

Dünya üzerinde pek çok ülkede ilaç çalışmaları devam ediyor. ‘Hidroksiklorokinin’ in veya başka bir ilacın koronavirüsü iyileştirebileceği veya engelleyebileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü

5G Mobil Ağları COVID-19 Yaymıyor

Virüs 5G ağlarının bulunmadığı bir çok ülkede de yayılıyor. COVID-19’un yayılması damlacıklar ile olur. Enfekte bir kişi hapşırdığında,nefes aldığında veya bir yüzeye dokunduğunda virüsün yayılmasına neden olurlar.

Dünya Sağlık Örgütü

Bulunduğunuz Ortamın Sıcaklığını Yükseltmeniz Korona Virüsü Engellemez

Sıcak iklime sahip bir çok ülkede koronavirüs vakaları bildirildi. Havanın sıcak veya güneşli olması koronavirüsü engelleyebilecek bir durum değil. Kendinizi virüsten korumak için ellerinizi sık sık yıkayın ve gözünüze, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

Dünya Sağlık Örgütü

Korona Virüs Hayatınız Boyunca Devam Etmez

COVID-19 hastalarının çoğu virüsü vücutlarından atarak iyileşebilir. Hastalığın belirtileri tedavi ile tamamen giderildiğinde tekrar virüs kapmadığınız sürece iyileşmiş olursunuz. Eğer ateş,nefes darlığı, öksürük gibi belirtileriniz varsa size en yakın sağlık birimlerini arayın. Hastaların bir çoğu uygulanan tedaviler sayesinde iyileşir.

Dünya Sağlık Örgütü

Nefesinizi 10 Saniyeden Fazla Tutabilmek Hasta Olmadığınız Anlamına Gelmez

COVID-19’un en yaygın semptomları nefes darlığı,ateş ve öksürüktür. Bazı insanlarda pnömoni gibi daha şiddetli şekilde gelişebilir. Korona virüs hastalığına sahip olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu laboratuvar testi yaptırmaktır. Tehlikeli denilebilecek durumlara neden olacak nefes egzersizleriyle hastalığınızı doğrulayamazsınız.

Dünya Sağlık Örgütü

Alkol İçmek Sizi COVID-19’a Karşı Korumaz

Alkol tüketmek korona virüsten korunmanıza yardımcı olmaz. Ayrıca sık ve aşırı alkol tüketimi sağlık sorunları risklerinizi arttır.

Dünya Sağlık Örgütü

COVID-19 Sıcak ve Nemli İklime Sahip Bölgelerde De Yayılabilir

Şimdiye kadar elde edilen verilere göre, COVID-19 sıcak ve nemli bölgeler de dahil olmak üzere her türlü iklime sahi alanlarda yayılabilir. İklim ne olursa olsun korona virüs riski olan bir bölgede yaşıyorsanız koruyucu önlemler alın.

Dünya Sağlık Örgütü

Soğuk Hava Ve Kar Koronavirüsü Öldürmez

Soğuk havanın koronavirüsü öldürmesini düşünmemiz için elimizde hiç bir sebep yoktur. Çünkü, insan vücudu dış ortamdan bağımsız olarak 36.5-37°C arasında kalır. Bu yüzden soğuk hava sizi koronavirüse karşı korumaz. Kendinizi korumanın en etkin yolu ellerinizi sıklıkla dezenfekte etmektir.

Dünya Sağlık Örgütü

Sıcak Su İle Banyo Yapmak Koronavirüsü Önlemez

Yine banyo yaptığınız suyun sıcaklığıncan bağımsız olarak vücut ısınız 36.5-37°C arasında kalacaktır. Bu sebeple normalde kullandığınızdan daha yüksek sıcaklıkta su kullanarak banyo yapmak sizi koronavirüse karşı korumaz. Hatta yanmanıza sebep olarak size zarar verebilir.

- Advertisement -

Dünya Sağlık Örgütü

COVID-19 Sivrisinek Isırığı İle Bulaşmaz

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda koronavirüsün sivrisinekler tarafından taşındığına dair bir bilgi veya kanıt bulunmamaktadır. Koronavirüs sadece enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan damlacıklar veya burundan damlama veya tükürük damlacıkları yoluyla yayılan bir solunum virüsüdür.

Dünya Sağlık Örgütü

El Kurutma Makineleri Koronavirüsü Öldürmede Etkili Mi ?

Hayır. El kurutma makineleri 2019-nCoV’yi öldürmede etkili değildir. Kedndinizi koronavirüse karşı korumanın en etkili yöntemi ellerinizi sık sık sabunla veya alkol bazlı dezenfektanlarla yıkamaktır. Daha sonra ellerinizi kağıt havlu veya el kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü

Ultraviyole Dezenfeksiyon Lambaları COVID-19 ‘u öldürebilir mi?

UV radyasyonu cilt tahrişine neden olabileceğinden, UV lambaları elleri veya cildin diğer bölgelerini sterilize etmek için kullanılmamalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü

Termal Tarayıcılar COVID-19 Kapmış Kişileri Tespit Edebilir Mi ?

- Advertisement -

Termal tarayıcılar, yeni koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle ateşlenen (yani normal vücut sıcaklığından daha yüksek) kişilerin tespit edilmesinde etkilidir.

Dünya Sağlık Örgütü

Bununla birlikte, enfekte olan ancak henüz ateşi yükselmemiş insanları tespit edemezler. Çünkü enfekte olmuş insanların hastalanıp ateşlenmesi 2 ila 10 gün sürer.

Vücudunuzun Her Tarafına Alkol Veya Klor Püskürtmek Yeni Koronavirüsü Öldürebilir Mi ?

Hayır. Vücudunuzun her yerine alkol veya klor püskürtmek, vücudunuza girmiş olan virüsleri öldürmez. Bu tür maddelerin püskürtülmesi kıyafetlere veya mukoza zarlarına (yani gözler, ağız) zararlı olabilir. Bunun yanı sıra, hem alkol hem de klorun yüzeyleri dezenfekte etmek için yararlı olabileceğini unutmayın, ancak mutlaka uygun koşullar altında kullanılması gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü

Zatüreye Karşı Kullanılan Aşılar Sizi COVID-19 ‘dan Korur Mu ?

Hayır. Pnömokok aşısı ve Haemophilus influenza tip B (Hib) aşısı gibi pnömoniye karşı geliştirilmil olan aşılar yeni koronavirüse karşı koruma sağlamaz.

Virüs o kadar yeni ve farklı ki, kendi aşısına ihtiyacı var. Dünyanın dört bir yanında araştırmacılar 2019-nCoV’ye karşı yeni bir aşı geliştirmeye çalışıyorlar.

Ayrıca, bu aşılar 2019-nCoV’ye karşı etkili olmasa da, sağlığınızı korumak için solunum yolu hastalıklarına karşı aşı olmanız şiddetle tavsiye edilir.

Dünya Sağlık Örgütü

Kaynaklar:

https://www.who.int/

Göreseller:

https://www.who.int/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Antik kanal yeniden inşa edilecek 6 medeniyete birden yolculuk yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü İzmir Bergama’da bulunan 2400 yıllık Pergamon (Bergama) Antik Kenti ’nin kalbi Selinos Antik Kanalı’nı...

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

SON YORUMLAR