Ana Sayfa Blog Son Zamanların Salgını Koronavirüs ve İnşaat Sektörüne Olası Etkileri

Son Zamanların Salgını Koronavirüs ve İnşaat Sektörüne Olası Etkileri

Son zamanlarda gündemi takip ediyorsanız Çin’in çok tehlikeli bir salgınla (virüs) baş etmeye çalıştığını biliyorsunuzdur. Şimdi gelin tüm dünyayı alarma geçiren bu virüsü biraz tanıyalım ve inşaat sektörüne karşı olası etkilerini konuşalım.

Biraz Virüsten Bahsedelim.

Koronavirüs(coronavirus) Nedir?

corona virüs sanalsantiye.com
getty images

Bundan sadece birkaç hafta önce neredeyse kimsenin varlığından bile haberdar olmadığı bu virüs şuan çok tehlikeli bir şekilde yayılmakta, İlk kez Aralık ayında görülen ve ‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor. Bu virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 24 Ocak itibariyle Hubei’de yeni bir ölüm vakasının yaşanmasıyla 25’e çıkmış durumda.

Sadece bu kadarla da sınırlı değil yetkililerin belirttiğine göre virüse yakalanmış 830’dan fazla kişi tespit edilmiş durumda. Buna karşın bu sayının gerçekleri yansıtmadığını, yetkililerin gerçek sayıyı sakladığını bu sayınında 2000’den fazla olduğunu belirten sağlık uzmanları da mevcut.

Virüs Belirtileri Nelerdir ?

corona virüs sanalsantiye.com
shutterstock

Koronavirüsün en önemli belirtileri solunum sıkıntısı ve yüksek ateşin yanında halsizlik, iştahsızlık, ağrı gibi yakınmaların da yer buluyor. Solunum sıkıntısı hastalığın belirlenmesinde çok önemli bir işaret, virüs hastada ağır bir zatürre yapıyor. Yukarıda  da dediğimiz gibi bugüne kadar koronavirüs sebebiyle 25 kişi hayatını kaybetti. Bu ölenlerin büyük çoğunluğu pek çok solunum virüsü ile gelişen tablolarda karşılaştığımız gibi altta yatan başka bir hastalıkları olan kişilerdir. Ek olarak şunu da belirtmiş olalım kronik kalp, akciğer, böbrek veya karaciğer hastalığı olanlar ve diyabetik hastalar risk grupları oluşturmaktadır.

Virüs Nereye Kadar Yayılmış Durumda? Daha da Yayılır mı?

corona virüs sanalsantiye.com

İlk olarak Çin’in 9 milyonluk nüfusuyla, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan  Wuhan eyaletinde ortaya çıkan virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam sekiz ülkede görüldü. Virüsün Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam ve Tayvan’a da yayıldığı biliniyor. Bu yeni ortaya çıkan ve zatürre belirtilerine yol açan virüs, dünya çapında sağlık uzmanlarını alarma geçirdi.

Peki henüz bir tedavisi olmayan yeni koronavirüs tipi kısa zamanda ortada kaybolan geçici bir salgın mı yoksa çok daha tehlikeli bir hastalığın ilk işaretleri mi? Ne yazık ki buna şuanlık net bir cevabımız yok, ama gerek Dünya Sağlık Örgütü olsun gerek diyer sağlık kuruluşları olsun şuan dünya çapında hummalı bir çalışma var, sanırım bu bile durumun vahametini kavratacak boyutta.

Peki Dünya ve İnşaat Sektörü Bu Durumdan Nasıl Etkilenir?

Öncelikle dünyamızın sonunun, Holywood post-apokaliptik filmlerinde olduğu gibi sonlanmasını hiçbir zaman istemiyoruz. Salgının büyüklüğü ne olursa olsun, bir kişi bile hayatını kaybetmişse, öncelikli endişemiz bu, yani insan ve insan sağlığı olmalıdır. Yani hiçbir beklentimiz insanların ölümleri yönünde olmamalıdır, buna rağmen bu konu üzerinde düşünmek gerekir. Kendimize, olası bir salgında neler yaşanabilir? sorusunu sorarak çözümler aramalıyız. Mühendislik bu yüzden var, yaşanacak olası bir soruna karşı çözüm üretmek için.

Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz

Türkiye’de Koronavirüs Var mı? Virüs Yayılmış Olabilir mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Perşembe günü sabah saatlerinde Türkiye’de herhangi bir koronavirüs riski bulunmadığını söyledi. Koca, Çin’den gelebilecek riskli hastaların özel ambulansla karantinaya alınması için hazırlıkların yapıldığını da ifade etti ve “Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptık” dedi. Sağlık Bakanlığı ilerleyen saatlerde, koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan kenti ile İstanbul arasındaki seferlerin durdurulduğunu açıkladı.

Southern China Havayolları şirketi normal şartlarda Wuhan – İstanbul arasında Pazartesi, Çarşamba, Cuma olmak üzere haftada üç sefer düzenliyor. Anadolu Ajansı’na konuşan Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Vuhan kentinde yaklaşık 120 Türk vatandaşının yaşadığını ancak birçoğunun Çin’deki yeni yıl tatili nedeniyle ülke dışında olduğunu açıkladı. Önen, “Türk vatandaşlarının hiçbir şekilde bu virüsten etkilenmediğini, herhangi bir vaka olmadığını paylaşabilirim” dedi.    Kaynak: BBC

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Mehmet Toprak
Mehmet Toprakhttps://wikikultur.com
Editör / İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

İnşaat işçileri defile yaparsa…

Trabzon’un Araklı ilçesindeki Hükümet Konağı’nın inşaatında çalışan işçiler strafordan yaptıkları podyumda defile düzenledi. Ellerine aldıkları mala, keser ve çimento mikseri ile ünlü mankenlere taş...

SON YORUMLAR