Ana Sayfa Ders Notları Yapı Krenli Endüstri Yapılarının Depreme Dayanıklı Tasarım Esaslarının İncelenmesi

Krenli Endüstri Yapılarının Depreme Dayanıklı Tasarım Esaslarının İncelenmesi

- Reklam-

İnşaat Y. Mühendisi Osman Ali KORKMAZ, Sanal Şantiye takipçileri ile paylaşmak amacıyla, Gebze Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlamış olduğu “Yüksek Lisans Tezi olarak Krenli Endüstri Yapılarının Depreme Dayanıklı Tasarım Esaslarının İncelenmesi” tezini mail yolu ile bize gönderdi.

Çalışmanın özeti:
Endüstri türü yapıların deprem davranışları, üretime ara verilmesi ve durdurulması açısından oldukça önemlidir. Çelik çerçevelerden oluşturulmuş endüstri türü yapıların geçmiş depremlerde iyi performans gösterdikleri bilinmektedir. Deprem yönetmeliklerinde çelik yapı tasarımı ile ilgili kurallar genellikle bina türü yapılar için geliştirilmiştir. Bu yönetmeliklerin doğrudan endüstri türü yapılara uygulanmasında bazı zorluklar bulunmaktadır. Bazı küçük değişikliklerle endüstri yapılar içinde kullanılabilmektedir. Endüstri türü yapılarda deprem kuvvetinin bulunması ve yer değiştirmenin belirlenmesi belirsizlikler içermektedir. Özellikle krenli endüstri yapılarının depreme dayanıklı tasarımı ve deprem davranışlarının belirlenmesi oldukça önemlidir. Ülkemizde krenli endüstri yapısı çok fazla kullanılmasına rağmen bu konuda çok fazla yayınlanmış çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada içerisinde 22 ton kapasiteli kren bulunan eni 25m, uzunluğu 40m olan ve 10m aks aralıklarına sahip çelik endüstri yapısının sismik tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yapı x yönünde moment çerçevesi, y yönünde çaprazlı çerçeve olarak tasarlanmıştır. Yapı elemanlarının dayanım kontrolleri el hesabı ile kontrol edilip eleman boyutlandırılması yapılmıştır ve emniyetli kesitlere ulaşılmıştır. Göreli kat ötelemesi kontrolleri gerçekleştirilip, yapının her iki yönde yer değiştirmelerinin sınırlandırılması sağlanmıştır. Yapıya x ve y yönlerinde itme analizleri uygulanarak lineer olmayan davranışlar gözlemlenmiştir ve itme eğrisi elde edilip ve hedef yerdeğiştirme belirlenerek performans noktaları belirlenmiştir.

 

İlgili tezi indirmek veya çevrim içi okumak için link:
https://yadi.sk/i/Lt08V2Yg3E9gE8
(Sanal Şantiye kullanıcı dostudur, linkleri görebilmek için üyelik istemez :) )

- Reklam-

Osman Ali KORKMAZ’a tekrar teşekkürlerimizi borç biliriz.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Önceki İçerikRadye Temel Nedir?
Sonraki İçerikSismik İzolatör Sistemleri
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Jeoloji Mühendisleri Odası: Fay hattındaki binaları boşaltın

JEOLOJİ Mühendisleri Odası fay hatları, heyelan bölgeleri, sel ve çığ yatakları üzerinde bulunan yapıları güçlendirmek yerine hızla boşaltılması gerektiği uyarısında bulundu. Bolu fay hattı üzerinde...