Amerikan mutfak olarak da isimlendirilen Açık mutfak , mutfak ve salonun iç içe olduğu mutfak çeşididir. Görsel açıdan daha sıcak ve samimi bulunur. Kendine ait bir duvarı ya da kapısı bulunmaksızın oturma odalarının ya da salonların içerisinde bulunurlar.

Son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan değişim ve gelimeler ile beraber özellikle mutfak projelerinde farklılıklar oluşmaya başlamıştı. İç mekan anlayışının git gide değişmesiyle mutfakların geçmiştekilere nazaran büyümesine neden olmuştur. Türkiye de yemek kültürüne büyük önem verilmesinden ötürü mutfağın evdeki önemini dahada arttırmasına sebep olmuştur. Bununla birlikte gün geçtikçe yeni mutfak tasarımları ile değişen mutfakların yeni trendi amerikan mutfak yani açık mutfaklardır.

Açık (Amerikan) Mutfak Kullanımı:

Geniş bir alanda kullanım sağlanan açık mutfakların en önemli rahatlığı hareket alanının fazla olmasıdır. Genel olarak kullanım alanı dar bir mutfakta yaptığınız işlerin rahatlığı tabi ki geniş ve daha ferah bir mutfakla aynı olmayacaktır.

Açık mutfak tercihlerinde evinize gelen misafirlerin ağırlanmasında kolaylık sağlanması bir taraftan ikramınızı hazırlarken diğer taraftan misafirlerinizle ilgilenme daha fazla vakit geçirme imkanı  bulabilirsiniz. Açık Mutfak projelerinde evin merkezinde salon ile koridor geçiş alanlarınız evin aktif geçiş bölümüne uygulanması yer kullanımı açısından kolaylık sağlayacaktır.

Açık Mutfak Kullanımında olumsuz taraflar:

Açık mutfak kullanımı açısından rahatlık sağlar fakat bunun yanında kapısını kapatamayacağımızdan dolayı baharatlı , yağlı yaptığımız yemeklerde koku tüm eveyayılacaktır. Açık mutfak projesine karar vermeden önce kullanım alanınızın havalandırması aspiratör koyulacak yeri önceden keşif yaparak belirlenmesi gerekir. Aksi takdirde oturma odası ve açık mutfağınızın olduğu bölüm size rahatsızlık verebilir.  Açık Mutfak tasarımlarında en çok dikkat edilmesi gereken proje çizimlerinin oldukça fazla dolap içermesidir. Mutfağınız açıkta olacağından dolayı tüm mutfak malzemelerinin dolapların içinde saklanması gerekiyor.

Açık mutfağınızı istediğiniz takdirde alanınızda yeterli ise kullanışlı bir oturma odasına dönüştürebilirsiniz

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here