Ana Sayfa Blog Malmö'nün Dönen Gövdesinin Arkasındaki Hikaye | Turning Torso

Malmö’nün Dönen Gövdesinin Arkasındaki Hikaye | Turning Torso

- Reklam-
Sadece İsveç’teki en yüksek bina değil, İskandinav ülkelerindeki en yüksek bina  olan burgu bina kategorisinde bir ilk olan ödüllü Turning Torso’nun arkasında oldukça ilginç bir hikaye var. Ağustos 2005’te inşaatı bittiğinde,  Avrupa Birliği’ndeki en yüksek ve  Avrupa’nın en yüksek ikinci konut binasıydı.

Özet Bilgi

Turning Torso, Malmö’deki bir gökdelen. Oresund bölgesinde bulunmaktadır. Santiago Calatrava tarafından tasarlanmış olup resmi açılışı 27 Ağustos 2005’te yapılmıştır. Kule 54 katlı ve 190 metre yüksekliğindedir. Açılışıyla birlikte Malmö’deki en yüksek bina unvanını Kronprinsen’den almıştır.

turning torso sanalsantiye.com
Turning torso Alt Katı / Wikipedia Commons

Turning Torso, İnşaat Mühendisi, Mimar, Heykeltıraş Santiago Calatrava tarafından, aynı zamanda Twisting Torso adında kendi yapmış olduğu ve tamamen beyaz mermerden oluşan bir heykelden esinlenerek yapıldı.

Santiago Calatrava Hakkında Biraz Bilgi

claudejobin.com

- Reklam-

Santiago Calatrava Valls uluslararası üne ve ödüllere sahip Valencia doğumlu İspanyol mimar, inşaat mühendisi, heykeltıraş ve ressamdır. Dünyanın önde gelen mimarlarından birisi olup Zürih, Paris ve Valencia’da ofisleri vardır.

Devamı için tıklayın!

 

Turning Torso Yapımı

Bu inanılmaz yapıyı yaratma fikri, Malmö’nun rönesans yaşadığı bir dönemde, yerel siyasetçilerin kentin batısının eski endüstriyel kalesini yeniden inşa etmeye istekli olduğu ve çürüyen bölgeyi kentsel yenilenmenin damgası haline getirme düşüncesiyle ön plana çıktı. İşletmeler, kültür ve eğlenceyi birarada barındırabilecek, sadece bölgede değil tüm dünyada gücü olan ve etki yaratacak bir şey istediler.

Turning Torso sanalsantiye.com
TurningTorso Malmö / Fotoğraf : Wikipedia Commons

Pek tabi Turning Torso’da aradıklarını buldular. Asimetrik şekillerden oluşan gökdelen, yükseklik arttıkça 90 derece dönen ve her biri 5 katlı olan 9 bölümden (segmentten) oluşur. Çelik bir dış iskelet ile birbirine bağlanan ünitelerle Turning Torso, 157 kat ve 90 metre yüksekliğindedir.

Turning Torso’nun ilk segmentleri ofislerle doludur, aşağıdaki altı segment ise en iyi olanaklarla donatılmış 147 lüks daireye sahiptir. Her katta bir ila beş daire vardır.

Torso Torso sanalsantiye.com
Torso Torso / Wikipedia Commons

Turning Torso, aynı zamanda öncü sürdürülebilir tasarımının yanı sıra sürdürülebilir endüstri standartlarının uygulanmasıyla da tanınmaktadır. Binada tüketilen enerjinin yüzde yüzü yenilenebilir, hidro, güneş, rüzgar ve jeotermal kaynaklardan oluşturuluyor. Konut sakinleri, her bir ünitede kurulu elektrik tüketim sayaçları ile enerji tüketimine ilişkin bilinçli kararlar alıyorlar.

Turning Torso sanlsantiye.com
İsveç’in en yüksek gökdeleni © Mirko Junge / Flickr 

Sonuç

Sonunda, Turning Torso Malmö’nun ivme kazanmasına yardımcı oldu ve şehir sakinleri için Avrupa’nın en canlı ve eşsiz şehirlerinden biri haline geldi

Google Haritalarda İnceleyin!

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Mehmet Toprak
Mehmet Toprakhttps://wikikultur.com
İnşaat Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Bahçelievler’de çöken binada tedbir amaçlı bekleyiş sürüyor

Bahçelievler’de çöken 7 katlı binanın enkaz kaldırma çalışmaları gecenin ilerleyen saatlerinde tamamlandı. Binanın çöktüğü mahalleyi güvenlik çemberine alan ekiplerin olay yerinde tedbir amaçlı bekleyişi...