Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Hidrolik Mendirek ve Liman Tasarımı Bitirme Tezi - Orhan Bilgi

Mendirek ve Liman Tasarımı Bitirme Tezi – Orhan Bilgi

MENDİREK VE LİMAN TASARIMI

Hidrolik bitirme tezimi sizlerle Sanal Şantiye farkı ile paylaşmak istiyorum. Umarım sizlere de bir faydası dokunur. Aşağıdaki linkten tezime ulaşarak indirebilir ve okuyabilirsiniz.

BÖLÜM I
1. LİMANLAR VE DİĞER KIYI TESİSLERİ
1.1. Liman Tesisleri – Liman ve Limanı Oluşturan Yapılar

Gemileri dalga, akıntı ve rüzgar gibi hava ve deniz etkilerinden koruyan, yükleme/boşaltma yapabilmeleri için çeşitli tesisleri olan, su ve kara alanları olan limanları başka bir tanımla da ifadelendirecek olursak; gemilerin yanaşabilmesi için yeterli derinliğe sahip su alanı ile bu alana bağlı kara sahasında, elleçleme gibi faaliyetlerin yanı sıra gümrük, ambar, depo ve hizmet tesislerinin bulunduğu alandır da denilebilir. Limanlar, yüklerin toplanıp denizaşırı pazarlara gönderilmesi ve yine bu pazarlardan getirilen yüklerin ard bölgeye (hinterlanda) dağıtılmasını sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunur.

Deniz taşımacılığı; büyük miktardaki yüklerin bir defada taşınması imkanının olması, hava taşımacılığına göre 14, kara taşımacılığına göre 7 ve demiryolu taşımacılığına göre de 3,5 kat daha ucuz olması sebebiyle dünyada en fazla kullanılan taşımacılık sistemidir
Liman, içinde yüklerin (kargonun) gemilere yüklendiği ve/veya boşaltıldığı, gemilerin sıralarını beklediği ya da beklemelerinin istendiği veya beklemek zorunda bırakıldığı yerleri de içeren bir terminal ve bir alan (saha) olarak tanımlanmaktadır. Çoğunlukla diğer ulaştırma biçimlerine yönelik olanakları da olup, bu özelliği ile ulaştırma modları arasında bağlantı sağlar.

Liman

Liman, içinde yüklerin (kargonun) gemilere yüklendiği ve/veya boşaltıldığı, gemilerin sıralarını beklediği ya da beklemelerinin istendiği veya beklemek zorunda bırakıldığı yerleri de içeren bir alan (saha) anlamına gelir.

Liman, sahil ve suyollarından yük ve yolcu deniz taşımacılığına olanak sağlayan yerdir. Liman ulaşım ağında, konumsal ağ sistemi ve bağlantılarıyla vuku bulan yolcu ve yük taşımasında bir düğümdür (ağdır).

Liman veya deniz terminali, denizden uzak yerlerden tren, karayolu, iç suyolu ve boru hattıyla taşınan yüklerin, yük aktarımına olanak sağlamak için planlanır, tasarlanır.
Limanlar; altyapı ve üstyapı tesisleri, yükleme-boşaltma-istifleme ve destek birimleriyle değişik tip ve büyüklükteki gemilere, yük ve yolcuya hizmet veren, gemilerin güvenle seyredebileceği, demirleyebileceği, yeterli su derinliği olan hava ve deniz etkilerinden korunmuş alanlardır.

Küreselleşme ile birlikte lojistik gereklilikler limanların da tedarik zincirinin bir parçası olmasını gerektirmiştir. Limanlarda gerçekleştirilen ‘’katma değerli hizmetler’’ katma değerli lojistik ve katma değerli faaliyetler olarak iki şekilde ele alınabilinir. Katma değerli lojistik; yükleme/boşaltma, iç dolum/boşaltım, dökme depolama, tank depolama, genel depolama, soğuk depolama gibi genel lojistik hizmetlerdir. Konteyner tamir ve bakım, kamyon tamir ve bakım faaliyetleri, park etme faaliyetleri, gümrük faaliyetleri, treyler kiralama, emniyet-güvenlik hizmetleri, bilgi ve iletişim gibi işler ise katma değerli faaliyetlerdir.

Büyük gelir ve istihdam kaynağı olarak ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan limanlar ülkelerin dünyaya açılan kapılarıdır. Önceleri sadece gemilerin barınma yeri olan limanlar, günümüzde gelişen teknoloji ve artan, çeşitlenen talep yapıları sebebiyle hizmet üreten merkezler konumuna dönüşmüşlerdir. Bir limanın iş yapma gücü; sadece gelgit, rüzgar, akıntı gibi doğal etkilere karşı korunmuş olması yetmemekle, iyi bir hinterlanda (art bölgeye) sahip olmasına da bağlıdır.

Limanlardaki tesisler; altyapı tesisleri, üstyapı tesisleri ve destek sistemleri olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırmada yer alan tesisler işlevsel olarak da farklılaşmıştır.

Tezin tamamını aşağıdaki drive linkinden indirebilirsiniz…

https://drive.google.com/open?id=1OsjRooBlCnVZcrpqCt3PWy8xNSzbEtBB

Orhan BİLGİ

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın AlDiğer UDEMY Eğitimleri

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Orhan BILGI
SAHA MÜHENDİSİ MESLEĞİNİ SEVEN BAŞARIYA AÇ BİR ADAM

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ankraj Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Ankraj Nedir? Ankraj kavramı tahmin edildiği üzere ingilizce kökenli bir kelime olan anchor kelimesinden gelmektedir. Ankraj nedir? sorusunda daha yerinde cevap verebilmek adına gelin bu...

Kamu bankalarından merakla beklenen 4 yeni kredi paketi

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen kredi rakamları açıklanıyor. Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere, taşıt kredisi ve mobilyadan tatile dört yeni kredi...

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın İstanbul’da iki hastane daha hizmete açılıyor. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin...

İstanbul Havalimanı belgesel oldu

İstanbul Havalimanı belgesel oldu Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul Havalimanı’nın belgeseli yapıldı. Belgeselde İstanbul Havalimanı’nın fikir aşamasından tam kapasite ile operasyona başladığı döneme...

SON YORUMLAR