Ana Sayfa Blog Mesleki Terimler Sözlüğü #1

Mesleki Terimler Sözlüğü #1

Sizin için Sanal Şantiye instagram hesabımızda (SanalSantiyeCom) her gün paylaştığımız İngilizce inşaat terimleri sözlüğü köşemizden bir seri yapmaya karar verdik. Bu serimizde meslek hayatında karşımıza çıkan terimlerin İngilizce’sini ve Türkçe’sini ele alacağız.

Brick :

Traditionally, the term brick referred to a unit composed of clay, but it is now used to denote any rectangular units laid in mortar. A brick can be composed of clay-bearing soil, sand, and lime, or concrete materials. Bricks are produced in numerous classes, types, materials, and sizes which vary with region and time period, and are produced in bulk quantities. Two basic categories of bricks are fired and non-fired bricks.

A rectangular block of hard material used for building walls and houses.

Tuğla :

Geleneksel olarak tuğla terimi, kilden oluşan bir birime teşkil eder, ancak şimdi harç içine yerleştirilmiş herhangi bir dikdörtgen birimini belirtmek için de kullanılır. Bir tuğla kil taşıyan toprak, kum, kireç veya beton malzemelerden oluşabilir. Tuğlalar bölgeye ve zamana göre değişen sayısız sınıf, tip, malzeme ve ebatta üretilir ve büyük miktarlarda üretilir. İki temel tuğla kategorisi vardır pişirilmiş ve pişirilmemiş tuğlalardır.

Ev ve duvar inşa etmek için kullanılan sert bir dikdörtgen blok.

Brick Wall :

Wall in knit of brick.

Tuğla Duvar :

Tuğladan örülmüş duvar.

Ductile :

Ductility is a measure of a material’s ability to undergo significant plastic deformation before rupture, which may be expressed as percent elongation or percent area reduction from a tensile test.

 

 

Sünek (Düktil) :

Süneklik, bir malzemenin yırtılmadan önce önemli bir plastik deformasyona maruz kalma kabiliyetinin bir ölçüsüdür; bu, bir gerilme testinden yüzde uzama veya alan azalması yüzdesi olarak ifade edilebilir.

Bir cismin çekme gerilmesi altında çatlamaya veya kırılmaya uğramadan geri dönüşümsüz şekil değiştirme yeteneği, bu süreçte yutabildiği enerji miktarına süneklik denir. Süneklik arttıkça enerji yutma kapasitesi artar.

Çelik, yüksek sünekliği sayesinde kırılgan bir malzeme olan betonu takviye ederek betonarme isimli yapı malzemesini oluşturur.

 

Bending :

In applied mechanics, bending (also known as flexure) characterizes the behavior of a slender structural element subjected to an external load applied perpendicularly to a longitudinal axis of the element.

Eğilme :

- Advertisement -

Uygulamalı mekanikte, bükülme (bükülme olarak da bilinir), elemanın uzunlamasına bir eksenine dik olarak uygulanan harici bir yüke maruz kalan ince bir yapısal elemanın davranışını karakterize eder.

 

Yeni serimiz hakkında görüş ve önerileriniz için yorum yapmayı unutmayın.
Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…
Esen Kalın.
Muhammet Talha Salman

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Muhammet Talha Salman
Muhammet Talha Salman
Editör / Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

3 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

TOKİ’nin arsaları açık arttırma ile satılacak

Onlarca muhtelif nitelikte arsa, 25 peşin 60 ay vade ile satılacak. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) onlarca nitelikte arsayı açık arttırma ile satışa çıkartıyor. Arsalar,...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR