Ana Sayfa Mimari Mimar Olabilmek İçin 10 Temel Neden

Mimar Olabilmek İçin 10 Temel Neden

 

Mimarlık herkesin de bildiği gibi zor ve meşakkatli bir meslektir. Her ne kadar zor ve meşakkatli olsa da bir o kadar da zevkli bir meslektir. Zira pek çok dünyaca ünlü ve başarılı insanlara sorulduğunda mimar olmak istediklerini söylemişlerdir.( Brad Pitt ve Barrack Obama vb.). Peki böyle tezatları içinde barındıran mesleği neden seçmeliyiz? İşte sizler için cevabı…

1. Mimara Karşı Duyulan Saygı

İnsanların ekserisi mimarların ne yaptıklarını bilmeseler de onlara karşı saygı duyarlar. Hemen hemen her mimar adayı, sorulduğunda mimarlık okuduğunu söyleyince “iç mi dış mı?” sorusuyla karşı karşıya kalıyor. Keza ben de bu soruyla çok kez maruz kaldım.

2. Sanatsallık

Mimarlık her ne kadar meslek olarak görülse de hem çizgi hem de tasarlama konularına hakimiyet kurduğu için sanatsal dille eleştirilen bir disiplindir. Mimarlar sanatsal yetenekleri olsun veya olmasın bu sanatsal eleştiriden kurtulamazlar. Bu da sanırım etkileyici bir durum olsa gerek.

3. Kendi İşinin Patronu Olmak

Mimarlar herhangi bir devlet kademesinde veya ofiste çalışmak mecburiyetinde kalmadan kendi ofislerini açarak kendi işlerinin patronu olabilirler.

4. Şık Olma ve Güzel Kıyafetler Giyinme

Mimarlar genelde güzel ve şık giyinen rol modeller olarak gösterilir. Holywood’un son 15-20 senedir filmlerinde pazarladığı mimar karakterleri de son derece güzel ve şık giyinimli, yakışıklı, spor arabalı ve hassas yapısıyla dikkat çeken bir insan tipi çiziyor.

5. Sıradan Olmama

Herhangi bir şeyi sıfırdan yapma ve ortaya çıkarma her meslekte olduğu gibi mimarlıkta da vardır. Olanı tekrar etmeyi değil de olmayanı yapmak istiyorsanız siz de iyi bir mimar olabilirsiniz.

6. Yaşam Tarzı

Mimarlığa genel olarak meslek değil de bir yaşam tarzı olarak bakılıyor. Akşam yorgun olarak evinize gittiğiniz de bile iş devam eder. Çünkü mesleğiniz gereği tüm dünyayı algılama şekliniz değişmiştir. Bu durumda da gece gündüz iş yapmış olursunuz.

7. Özgür Olma

Özgürce davranmanın ve bir o kadar da acayip olmanın bu kadar yakıştığı başka meslek olamaz sanırım. Garip gözlükler takıp, renkli giyinseniz bile insanlar size saygı duyarlar çünkü siz mimarsınız.

8. Güzel ve Dik Yazma

“İstisnalar kaideyi bozmaz” sözünü hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Mimarlar arasında yazısı çirkin olanlar olsa bile kaide bozulmadığı için mimarların yazıları güzeldir!

9. Çeşitliliğe Sahip Olma

Mimarlık eğitiminde sadece sayısal konular değil aynı zamanda sosyal konular da verilmektedir. Bu yüzden pek çok mimarlık mezunu insan işlerini yapmadan da meşhur olmuşlardır. Mimarların her türlü işi yapabilecekleri söylenir.

10. Çalışma Süresinin Fazlaca Uzun Olması

Her ne kadar tercih edilebilecek bir neden olmasa da mimarlar üniversite yıllarından itibaren yoğun bir çalışma temposuna girerler ve zamanla bu duruma alışırlar. Ama burada bahsettiğim bu değil. Mimarlık biriken bilginin ve tecrübenin ileriki yaşlarda en çok iş yaptığı bir disiplindir. Bir çok ünlü mimarın ölene kadar tecrübeleriyle çalıştıkları bilinmektedir.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

2 YORUM

  1. Tüm mimarların yazıları güzeldir fikrine katılmasam da, yazınız mimarlığa karşı olan ilgimi arttırdı ve kazanabilirsem tabi okunacak bölümler listesine eklediğimi belirtmek isterim. Yazılarınızın devamını bekliyorum…

    • Öncelikle teşekkür ederim. Genel olarak mimarların yazısı güzel olsa da içlerinde istisna olarak kötü olanlar da vardır. Ki bunlardan bir tanesi de ben diyebilirim. Sizleri doğru içeriklere ulaştırmak için yazılarımıza devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz. Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz   Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR