Ana Sayfa Blog "Mimar Sinan Olmasaydı Ayasofya Olmazdı!"

“Mimar Sinan Olmasaydı Ayasofya Olmazdı!”

Geçenlerde, ilgiyle takip ettiğim Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi’nin 56. sayısını okurken dikkatimi çeken bir röportajla karşılaştım. Dergi, Mimar Sinan’ın eserleri ve hayatı üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan (o zaman Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlisi olan) Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Suphi Saatçi ile yapılan röportajı kapak konusu yapmış. Kapağa taşınan röportajın başlığı ise “Mimar Sinan Olmasaydı Ayasofya Olmazdı!”.

Eserlerine halen gıpta ile baktığımız, bir medeniyetin mimarı Koca Sinan’ı ne kadar tanıyoruz? Onun başarılarının ardında yatan sırrı hiç merak ettiniz mi? Mimar Sinan hakkında çok şey bilsek de bilmediklerimiz de azımsanacak kadar değil. Gün geçmiyor ki Koca Sinan’ın üstün yeteneğini gösteren yeni bir olayla karşılaşmayalım. Bu yüzdendir ki ülkemizin mimar ve mühendislerinin Mimar Sinan’ın hayatını bilmesi ve onu çok iyi anlamaları elzem bir durum.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi Koca Sinan sadece mimar değildi. Aynı zamanda başarılı bir mühendisti.(mezkur yazımı buradan okuyabilirsiniz.) Nitekim röportajda dikkatimi çeken konulardan biri de Koca Sinan’ın mühendislik yönüne değinilmesi. Mimar Sinan’ın mimari yönünün dışında mühendislik tarafının da çok güçlü olduğunu, yer hareketlerini ve yer fiziğini çok iyi derecede bilen bir kişi olduğunu belirten Prof. Dr. Saatçi, “Aksi takdirde mimarlıkta başarılı olamazdı. Mimar Sinan sadece mimar değildi, çinicisini de vitraycısını da hattatını da yönlendiren bir yeteneğe sahipti.” diye konuştu.

Küçük Yaşta Kazanılan Bir Osmanlı Dehası

Ara ara Koca Sinan’ın etnik kimliği ile ilgili tartışmalar yaşanır. Bu tür tartışmaların yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Saatçi, “Mimar Sinan’ın bir Osmanlı dehasını olduğunu söylüyorum. Çünkü onu Osmanlı Devleti yetiştirmiş. Devşirmiş, okutmuş ve büyük çapta bir mimar yapmış… Bir çocuğu alıyor, etnik kimliğine bakmadan ‘Sinan’ yapıyor. Bundan daha muhteşem, daha önyargısız bir yönetim var mı? Osmanlı’nın en güçlü yanlarından birisi, insanları kazanmak ve çok iyi yetiştirmekti.” şeklinde belirtti röportajında.

Derginin (Röportajın da Yer Aldığı) 56. Sayısının Kapak Resmi

“Ayasofya’nın Kubbesi Mimar Sinan İşi”

Dikkatli bakıldığında Ayasofya’nın kubbesinin Mimar Sinan’ın kubbelerine benzediğini söyleyen Prof. Dr. Saatçi önemli ve ciddi bir iddiada bulundu:

“Dikkatli bakıldığında Ayasofya’nın kubbesi Mimar Sinan’ın kubbelerine benziyor. Çünkü bu Ayasofya o bildiğimiz Ayasofya değil. İlk ahşap olarak yapılmış, sonra yanmış yeniden yapılmış. O da depremle yıkılmış. Bizim gördüğümüz en son şeklidir. Mimar Sinan olmasaydı günümüzde Ayasofya da olmazdı. Onun restorasyonu sayesinde, arkadan masif payandalar, sonrasında kalın iki tane minare, hatta belki de bu kubbe de Sinan’ın işidir diye düşünüyorum.”

Bu olaydan da anlaşılacağı üzere iyi bir insan veya mimarın yetişmesi sadece kişinin kendisine bağlı değil. Aynı zamanda kişiyi sonuna kadar destekleyen kişi ve kurumlar olmalıdır. Aksi takdirde ilerde başarılı olabilecek nice mimar ve mühendislerimizi şimdiden kaybederiz.

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat Sektörünün Markası SANAL ŞANTİYE

2009 Yılında bilgi paylaştıkça artar prensibi ile kurulan Sanal Şantiye artık Türk Patent Enstitüsünce marka olarak tescil edilmiştir.Birlikte çıktığımız bu yolda Sanal Şantiye ismini markalaştırmanın...

Yapı denetimde çalışan İnşaat mühendislerinin ücret ve çalışma şartları iyileştirilmelidir

İnşaat sektörü ile ilgili her gün yeni olumsuz haberlerin geldiği bu zamanlarda her inşaat mühendisi topluluğu kendi çapında bir şeyler yapmaya, bu olumsuzlukları üst...

Profesyonel Akustik Çözümlerin Vazgeçilmez Adresi : Uzman Akustik

Endüstrileşmenin her geçen gün arttığı çağımızda önemli sosyal problemlerden biri haline gelen ve insan vücudunda yarattığı psikolojik gerginliğine yanı sıra birçok fizyolojik problemin de...

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

SON YORUMLAR