Ana Sayfa Mimari Mimari Yapıları ile Dikkat Çeken Kiliseler

Mimari Yapıları ile Dikkat Çeken Kiliseler

Günümüzde dini inanışların etkisini görmek her alanda mümkün. Bunun en yaygın örnekleri olarak çevremizde birçok kez karşılaştığımız camileri ve kiliseleri gösterebiliriz.

Kiliselerin, Hristiyan halkı için yadsınamaz bir önem taşıdığını söylemek yanlış olmaz. Hatta tarihi olaylara da doğrudan şekil vermiş bir yapısı vardır. Örnek vermek gerekirse, Haçlı Seferlerinin kiliseler tarafından ateşlenmesi gösterilebilir.

Öte yandan, işin bu kısmına değil, mimari boyutuna yoğunlaşmak gerekiyor. Sıradan olmayan, görkemli ve ihtişamlı yapılarıyla kiliseler, kendisinden söz ettirmeye hak kazanıyor.

Fakat bazı özel kiliseler var ki; bu mimarlık harikası yapılara bakmadan geçmek olmaz. İşte, dünya üzerindeki en sıra dışı 5 kilise.

 Saint-Michel d’Aiguilhe Şapeli

Fransa’nın belki de en dikkat çekici manzarasına sahip bu kilise, volkanik bir kaya üzerine oturmuştur. Yaklaşık olarak 1056 yıldır ayakta duran bu kilisenin yapımı 962 yılında bitmiştir. Eşsiz bir manzarasının olması ruhani açıdan da ziyaretçileri büyülemeye devam etmektedir.

 Hallgrimur Kilisesi

İzlanda’nın Lutheryan mezhebine ait olan bu kilise uzunluğuyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 75 metreye uzanan boyu ile bu kilise mimarisiyle de insanı adeta büyülemektedir. Yapımının yaklaşık 38 sene sürmesi de bu kiliseyi özel kılıyor.

 La Sagrada Familia Katedrali

Bitmeyen kilise olarak da bilinen bu mimarlık harikası, Dünyada eşi benzeri olmadığını bize her anlamda hissettirmektedir. İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan bu katedralin yapımına 1882 senesinde başlanılmış fakat halen günümüzde de devam edilmektedir. Ünlü mimar Antoni Gaudi, bu proje üzerinde neredeyse 40 yıl çalışmalarını sürdürmüş ve yaşamının yaklaşık 15 yılını bu katedrale harcayarak geçirmiştir.

 Zipaquirá Salt Katedrali

Kolombiya’nın Zipaquira şehrinde bulunan bu yeraltı kilisesi, tuz madenleri içerisinde yer almaktadır. Buradaki bütün yapılar tuzdan oluşmaktadır. İlk tuz katedrali, 1954 yılında yapılmış fakat güvenlik endişeleri nedeniyle kapatılmak zorunda kalınmıştır. Günümüzdeki kilisenin yapımına 1991 yılında başlanılmış 1996 yılında sona erdirilmiştir.

  Las Lajas Katedrali

Dünyanın en göze çarpan mimarlık abidelerinden biri olan Las Lajas Katedrali, Kolombiya’nın Ipiales şehrinde bulunmaktadır. Bu yeri daha ilgi çekici kılan bir diğer konu, Guitara Nehri’nin aktığı bir kanyon üzerine inşa edilmesidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Google kurucuları yönetim görevini bıraktı

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Google ’da kurucuları yönetimi bırakma kararı aldı. Larry Page ve Sergey Brin, görevlerini Sundar Pichai’ye devretti. ABD merkezli teknoloji...