Ana Sayfa Mimari Mimari Yapıları ile Dikkat Çeken Kiliseler

Mimari Yapıları ile Dikkat Çeken Kiliseler

Günümüzde dini inanışların etkisini görmek her alanda mümkün. Bunun en yaygın örnekleri olarak çevremizde birçok kez karşılaştığımız camileri ve kiliseleri gösterebiliriz.

Kiliselerin, Hristiyan halkı için yadsınamaz bir önem taşıdığını söylemek yanlış olmaz. Hatta tarihi olaylara da doğrudan şekil vermiş bir yapısı vardır. Örnek vermek gerekirse, Haçlı Seferlerinin kiliseler tarafından ateşlenmesi gösterilebilir.

Öte yandan, işin bu kısmına değil, mimari boyutuna yoğunlaşmak gerekiyor. Sıradan olmayan, görkemli ve ihtişamlı yapılarıyla kiliseler, kendisinden söz ettirmeye hak kazanıyor.

Fakat bazı özel kiliseler var ki; bu mimarlık harikası yapılara bakmadan geçmek olmaz. İşte, dünya üzerindeki en sıra dışı 5 kilise.

 Saint-Michel d’Aiguilhe Şapeli

Fransa’nın belki de en dikkat çekici manzarasına sahip bu kilise, volkanik bir kaya üzerine oturmuştur. Yaklaşık olarak 1056 yıldır ayakta duran bu kilisenin yapımı 962 yılında bitmiştir. Eşsiz bir manzarasının olması ruhani açıdan da ziyaretçileri büyülemeye devam etmektedir.

 Hallgrimur Kilisesi

İzlanda’nın Lutheryan mezhebine ait olan bu kilise uzunluğuyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 75 metreye uzanan boyu ile bu kilise mimarisiyle de insanı adeta büyülemektedir. Yapımının yaklaşık 38 sene sürmesi de bu kiliseyi özel kılıyor.

 La Sagrada Familia Katedrali

Bitmeyen kilise olarak da bilinen bu mimarlık harikası, Dünyada eşi benzeri olmadığını bize her anlamda hissettirmektedir. İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan bu katedralin yapımına 1882 senesinde başlanılmış fakat halen günümüzde de devam edilmektedir. Ünlü mimar Antoni Gaudi, bu proje üzerinde neredeyse 40 yıl çalışmalarını sürdürmüş ve yaşamının yaklaşık 15 yılını bu katedrale harcayarak geçirmiştir.

 Zipaquirá Salt Katedrali

Kolombiya’nın Zipaquira şehrinde bulunan bu yeraltı kilisesi, tuz madenleri içerisinde yer almaktadır. Buradaki bütün yapılar tuzdan oluşmaktadır. İlk tuz katedrali, 1954 yılında yapılmış fakat güvenlik endişeleri nedeniyle kapatılmak zorunda kalınmıştır. Günümüzdeki kilisenin yapımına 1991 yılında başlanılmış 1996 yılında sona erdirilmiştir.

  Las Lajas Katedrali

Dünyanın en göze çarpan mimarlık abidelerinden biri olan Las Lajas Katedrali, Kolombiya’nın Ipiales şehrinde bulunmaktadır. Bu yeri daha ilgi çekici kılan bir diğer konu, Guitara Nehri’nin aktığı bir kanyon üzerine inşa edilmesidir.

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR