Ana Sayfa Mimari Mimarlık Öğrencilerinden Akılalmaz 8 El Çizimi

Mimarlık Öğrencilerinden Akılalmaz 8 El Çizimi

Hepimizin zaten bildiği gibi, mimarlık öğrencilerinin hayatlarında olan biten çok şey var. Sayısız stüdyo saatini, ders saatini, okumayı ve dersi dengelemek çok zor olabilir. Bu eziyet – teoride – eksiksiz, hazırlıklı ve yüksek vasıflı mimarların yetişmesine yardımcı olması gereken bir geçit törenine benzetilebilir. Mimar adayı her gününü zanaatını geliştirmek için harcar ve bunun en yaygın uygulamalarından biri de çizim yapmaktır. El çizimi, mimarların hayatının temelini oluşturur.

Dünya çapında mimarlık okullarının sıralarında çok sayıda çizim yeteneği var. Aşağıda, fikirleri ilgi çekici şekillerde ileten dünya çapında mimarlık öğrencilerinin sekiz inanılmaz çiziminden oluşan bir grup var.

“Nave Section” – Anna Nasanova

Bu parça, Yale Mimarlık Okulu öğrencisi Anna Nasonova tarafından, kentin başlıca mimari alanları, topografyası ve kentsel organizasyon sistemlerine geniş bir genel bakış sağlamak için tasarlanan, Roma’daki beş haftalık yoğun bir yaz atölyesinin parçası olarak resmedilmiş. Bu çalışma, Campitelli’deki Santa Maria’nın kurşun kalem ve sulu boyayla yapılmış serbest el çizimini gösteriyor. Yapının inşaat aşamalarını ortaya çıkarmak için Yüksek Barok iç mekanın oranları ve detayları incelenmiş.

Nave Section
“Nave Section” – Anna Nasonova

“American Dream or American Nightmare” – Yue (Maria) Ma

Cornell Mimarlık Master öğrencisi, Yue (Maria) Ma’nın projesi, American Dream veya American Nightmare: 2020, 2050, 2070, ayrıştırılmış insanlar arasında adil ticaret sağlamak için bir sınır duvarını aşan çelik bir kutu içeriyor. Daha geniş bir bağlamda proje, günümüz toplumunda ayrımcılığa ve ayrımcılığa atıfta bulunuyor. Proje, aynı zamanda mimaride Meksika-Amerika konularını inceleyen üniversiteler arası bir işbirliği projesinin bir parçası.

“American Dream or American Nightmare” - Yue (Maria) Ma
“American Dream or American Nightmare” – Yue (Maria) Ma

“Capital for the Collective: The Labour Miracle” – Erik Bean

Aarhus Mimarlık Fakültesi mezunu olan Erik Bean, yüksek lisans tezi için “Capital for the Collective: The Labour Miracle” ı üretti. Proje, iklim değişikliğinin, deniz seviyesinin yükselmesinden etkilenen Londra’da, kamusal kentsel alanın oluşumuna olumlu yönde katkıda bulunmak için nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. “The Labour Miracle”, topluluklarının inşası ve sürdürülebilirliği söz konusu olduğunda bireylerin nasıl yenilenmiş yollarla katkıda bulunabileceklerini araştırıyor. Sosyal uyumu, kamusal fedakarlığı, sivil hayırseverliği ve artan katılımı teşvik ediyor.

“Capital for the Collective: The Labour Miracle” - Erik Bean
“Capital for the Collective: The Labour Miracle” – Erik Bean

 

“The Tower of Memory: The Tower and the Landscape” – Juan Alberto Arjona Belmonte

Madrid Yüksek Mimarlık Teknik Okulu’ndan Juan Alberto Arjona Belmonte’nin bu çizimi, Dünya Mimarlık Festivali’nin ev sahipliği yaptığı 2018 Mimarlık Çizim Ödülü yarışmasında büyük övgü aldı. Proje konsepti, hafıza ve yansıma için bir alan yaratmayı amaçlamakta.

“The Tower of Memory: The Tower and the Landscape” - Juan Alberto Arjona Belmonte
“The Tower of Memory: The Tower and the Landscape” – Juan Alberto Arjona Belmonte

Serbest El Stadyum Çizimleri – Mohammad Pirdavari

Lisans final projesi için Pirdavari, modernist stadyum konseptini bir dizi el yapımı airbrush tekniğiyle resmetti. Bu sayede, stadyumların ham maddelerini ve birincil maruz kalan iskelet ile bunların kapalı alt bölümleri arasındaki ilişkileri vurgulayan karmaşık grafikler oluşturmasına izin verdi.

Serbest El Stadyum Çizimleri - Mohammad Pirdavari
Serbest El Stadyum Çizimleri – Mohammad Pirdavari

Serbest El Stadyum Çizimleri - Mohammad Pirdavari
Serbest El Stadyum Çizimleri – Mohammad Pirdavari

“Penang 2095” – Tianjing Lim

Tianjing Lim’in “Yeni Gerçeklikleri Şekillendirmek” teması altında, bu eseri Aarhus Mimarlık Okulu’nun çizim yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. Uzaktan bakıldığında yapı uzun, yoğun bir fabrika gibi görünüyor, ancak yakından bakıldığında aktif kentsel yaşam ortaya çıkıyor. Yapı, fiziksel olarak geçmişine dayanan sürekli uyarlanabilir bir büyümeyi ifade ediyor.

“Penang 2095” - Tianjing Lim
“Penang 2095” – Tianjing Lim

“Pastel-coloured Hillside” – Felicity Barbur

Felicity Barbur, Bartlett Mimarlık Okulu’ndan Chicago’daki yeni bir nehir festivalinin ortamını tasvir eden canlı, yapay bir dağ manzarası geliştirmiş. Mekansal açıdan ilgi çekici etkinlikler aracılığıyla Chicago’nun şehirciliğini basitleştiren ve haritalandıran, şehir yaşamının mimarisine etnografik bir bakış açısı yakalamış. “Pastel-coloured Hillside”, yeni ay yılı için Çin Seddi’nin ölçeklenebilir bir parçasını ve Chicago şehri genelinde yaygın olan su kulelerini içeriyor.

“Pastel-coloured Hillside” - Felicity Barbur
“Pastel-coloured Hillside” – Felicity Barbur

Drawing – Aysylu Zaripova

- Advertisement -

Rus mimarlık öğrencisi Aysylu Zaripova, Dallas merkezli Ken Roberts Anıt Tasvir Yarışması’nın finalistiydi. Bu resim, bir küresel şehir siluetinin kuş bakışı, üç boyutlu perspektifini gösteriyor. Bir şehrin neredeyse dış iskelete benzeyen tasvirini, altyapılar ve bina çerçeveleri çıplak bırakılmış olarak sergiliyor.

Drawing - Aysylu Zaripova
Çizim – Aysylu Zaripova

Çizim – Aysylu Zaripova

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR