Ana Sayfa Blog Mimarlıkta Güzellik Kavramı

Mimarlıkta Güzellik Kavramı

Mimarlıkta Güzellik Kavramı

Mimarlık alanı geçmişten günümüze kadar gelen ve günümüzde de oldukça hararetli şekilde tartışılan ve tartışılmaya devam eden sanat, zanaat, güzel, çirkin… gibi birçok kavramsal tartışmalara ev sahipliği yapar.

M.Ö 1. yüzyılda yaşamış Romalı mimar, mühendis, asker olan Vitruvius’tan beri; yalnızca işlevini, görevini karşılamak için yapılan nesnelerin, inşaat ürünlerinin bir zanaat olduğu ileri sürülür. Bir yapının sanat ürünü olarak sayılabilmesi için verilen görevini yerine getirmesinden başka insanlara, kullanıcısına başka duygu, düşünce, inanış katması gerekir. Kullanıcısının oradan bir şeyler alması, kendine bir pay çıkarması, oradaki bazı şeyleri içinde benimsemesi gerekir. İşte o zaman bir yapı sanat ürünü olur. Yani bir yapı kullanıcısına işlevinden başka herhangi bir şey katmıyorsa o yapıya sanat ürünü denemez.  İşte sanat ürünü olan nesnede de en başta bahsettiğimiz kavramlar yatar. Bunlardan biri de güzelliktir.

Bir Yapı Güzellik Nasıl Olur?

Bir mimari yapıt insanlara yalnızca tek bir özelliğinden dolayı güzel gelmez. Bu özelliklerin çeşitli kombinasyon, uyum, birlikteliği ile ‘güzel’ dediğimiz kavram insana uygun gelir. Mesela bir yapıda parçalar birbiri ile uygun oranlara sahip olsa bile yanlış malzeme, renk, doku kullanımı o yapının ‘güzel’ olma potansiyelini yok eder.

Bir yapıyı güzel buluyor olmamız; o yapıyı oluşturan elemanların kendi içimizde zamanla oluşturduğumuz şartları karşılıyor olması, bizim düşünce biçimimize, birikimlerimize uyuyor olması, geçmişten gelen gelenek ve görenklerimizi yansıtıyor olması demektir. Yani mimarlık için net kuralları olan tek bir güzellik anlayışı yoktur. Çünkü ‘güzellik’ kavramı kişiden kişiye değişir. Ayrıca estetik değer tasarımcı tarafından konulmaz.

Bir nesnenin, yapının estetik değeri kullanıcıdan kullanıcıya değişkenlik gösterebiliyor olup o yapıyı kullanan kişinin yapıdan çıkardığı anlam, edindiği, pay aldığı taktirde ortaya konulur. Öznenin, kurgulanan anlamı keşfetmesi gerekir.

Mimaride Güzellik

Mimaride güzellik anlayışı yalnızca o yapı içinde çözümlenemeyebilir. Çevresinde olup biten veriler, zaman, mekan gibi çevresel veriler de yapının kişi üzerinde güzel etkisi bırakıp bırakamamasını sağlayabilir.

Bir yer için tasarlanmış bir yapı gerçekte o yere ait olmayabilir, çevresinden kopuk, başka bir şey söyleyen, çevresini referans almamış, çevre potansiyellerini ve çevrenin ona katabileceği şeyleri keşfedememiş bir halde olabilir. İşte tüm bunlar yapı kullanıcılarının o yapı için estetik değerini belirler. Bu da kişiye göre değişen bir olgudur. Mimarlık alanı içinde, okullarda, jürilerde, tartışma ve eleştirilerde ‘güzel’ veya diğer kavramların kullanımı işte bu yüzden göze çarpmaktadır.

Semih ATA

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Semih
Başkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Elazığ’da 5’inci kattan işçiler iskeleyle düştü: 5 yaralı

Elazığ’da bir inşaatın tünel kalıp sistemini ayarlayan işçiler 5'inci katındaki iskelenin aşağı düşmesi sonucu yaralandı. 5 işçinin yaralandığı olay ile ilgili inceleme başlatıldı.Olay, Merkeze...

Atık Su Arıtma Nedir? Atık Sular Nasıl Değerlendirilir?

Evlerden, sanayi tesislerinden, ticari işletmelerden, kurumlardan ve benzeri binalardan kullanıldıktan sonra boşaltılan sular; atık su olarak tanımlanmaktadır. Dünyada su kaynakları hızlı bir şekilde azalmaktadır....

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

SON YORUMLAR