Ana Sayfa Blog Mühendisler İçin 10 Harika Film Tavsiyesi !

Mühendisler İçin 10 Harika Film Tavsiyesi !

Sizce mühendislere ne tür filmler hitap ediyor? Mühendislerin sayabileceğimiz genel özelliklerinden bazıları; problemleri çözmeye çalışmaları, yeniliklere açık olmaları, mantıksal olarak düşünmeleri gibi bazı özellikler sayabiliriz. Bu özellikleri düşündüğümüzde zihnimizde az çok bu soru hakkında fikir oluşabilir. Evet, genel olarak bilim-kurgu temalı, mantıksal temelleri olan ve bol bol aksiyon içeren filmlerin mühendislere hitap edebileceğini düşündük.

Aşağıda listelediğimiz filmleri bulurken duygusal davranmamaya çalıştık. Listemizde bir çok zevke göre film bulunuyor. Filmlerin ortak noktası ise, bir mühendisin ilgisini çekebilecek ve farklı fikirler sunabilecek filmler olmalarını düşünmemiz. Hadi gelin beraber inceleyelim:

1- Dunkirk (2017)

2. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Dunkrink bölgesinde 400 bin asker Alman Ordusu tarafından deniz kenarında bir alana kıstırılmıştır. Almanlar bombalarla saldırmaya hazırlanırken dönemin İngiltere Başbakanı Churchill’in desteğiyle çok tehlikeli fakat bir o kadar da hayati öneme sahip bir tahliye operasyonu başlatılır.

Cristopher Nolan’ın bu harika yapıtında yer alan çekim tekniklerinden kullanılan uçaklara birçok şey çok ilgi çekici !

2- The Shape of Water (2018)

Soğuk Savaş yıllarında Amerikan hükümetinin gizli bir araştırma tesisinde temizlikçi olarak çalışan dilsiz Eliza Esposito , sıradan geçen günlerinde mesaisine devam ederken, günün birinde arkadaşı Zelda  ile birlikte büyük bir sırdan haberdar olur. Laboratuar koşullarında dünyada eşi olmayan bir yaratık üretilmiştir.

Hikayede kullanılan mühendislik detaylarının yanı sıra filmin çekimi içinde harika yöntemler kullanılmış. Gerçek bir görsel şölen.

3- Ex Machina (2015)

Caleb, dünyanın önde gelen internet şirketlerinden birinde çalışan bir yazılımcıdır. Günün birinde şirket içi bir yarışmayı kazanır. Ödül olarak ise şirketin herkesten uzak, dağlarda yalnız yaşayan CEO’su Nathan’ın orman içindeki evine bir hafta misafir olacaktır. Ancak Caleb’in bilmediği bir şey daha vardır: Bu misafirlik sırasında dünyanın ilk tamamlanmış yapay zekalı robotu olan Ava ile  ilişki kurma deneyine katılması gerekecektir.

Yapay zeka konusuna birazcık bile ilginiz varsa mutlaka bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

4- Azınlık Raporu (2002)

 

Geleceğin teknolojisini öngören filmlerden biri olan Azınlık Raporu, Philip K Dick’in öyküsünden Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanmıştır. 2045 yılında Washington’da psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner.

5- A.I. Yapay Zeka (2001)

David madde ve mana olarak tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk robot çocuktur. O sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tafından deneme süreci olarak evlat edinilir. David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak, giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, umulmadık olaylar hayatı ‘Robot David’ için imkansız bir duruma sokar.
Sevme yeteneği ile yarattığı robotik bir çocuğu benimseyen bir mühendis hakkında dokunaklı ve düşündürücü bir film.

6- The Imitation Game (2015)

Alan Turing, bir mühendis ekibi ile birlikte, Enigma kodunun çatlamasına ve sonuç olarak dünya savaşında milyonlarca insanın hayatını kurtarmasına yardımcı olan bir makine inşa ediyor. Aynı zamanda Alan Turing’in kendi hayat hikayesine de değinen film bizce gerçekten izlenmeye değer.

7- Marslı (2017)

- Advertisement -

Mars’daki bir görev sırasında çıkan bir fırtınayla ekipten ayrı kalan ve o noktadan sonra da geride kalanlar tarafından bulunamayınca ölmüş olarak kabul edilen bir astronotu anlatıyor. Senaryo da bu astronotun hayatta kalma mücadelesini aktarıyor. Söz konusu olan karakter oldukça şahsına münhasır, kendisiyle dalga geçebilme yeteneğine sahip esprili bir adam. Yani bir yandan çok dramatik, öte yandan da eğlenebileceğiniz bir adam.

Mühendislik, bir gün sizin hayatınızı kurtarıp aynı zamanda insanlığın kaderini etkileyecek sonuçları doğurabilir mi?

8- Gravity (2013)

Filmde Bullock ilk uzay görevindeki zeki tıp mühendisi rolunü, George Clooney ise son görevine çıkan tecrübeli astronot Matt Kowalski rolünü canlandırıyor. Önceleri son derece sıradan görünen görevde hiç beklenmeyen bir felaketin başgöstermesiyle uzay gemisi harap olur. Stone ve Kowalski uzay boşluğunda tamamen yanlız kalmışlardır. Birbirlerinden başka hiç bir dayanakları kalmayan ikili uzayın derinliklerinde kaybolur.

9- Pi (1998)

Bir matematik dehasi olan Max sorunlu bir kisilige sahiptir ve insan hayatinin belki de en önemli bulusuna ulasmak üzeredir. Son on yil boyunca sayisal olarak tabiatin bir kodlanma sistemine sahip oldugunu kesfetmis fakat bunu çözmeyi basaramamistir.Her sey ama her sey onu bir tek sonuca götürmektedir. Ulastigi sonuç onu daha büyük kaoslara bunun da ötesinde problemin merkezi olarak kendine yöneltmektedir.Buldugu sir için belki de insanlar birbirlerini bile öldüreceklerdir. Bunu herkesten saklamalidir. Max zincirin ilk halkasi olan kodu kirmayi deneyerek bu riski yok etmeye karar verir.

10. Sonsuzluk Teorisi (2016)

- Advertisement -

Hindistan’ın Madras kentinde yoksulluk içinde büyüyen Srinivasa Ramanujan Iyengar, Birinci Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanır. Profesör G. H. Hardy rehberliğinde, Iyengar matematiksel teorinin öncülerinden olacaktır. Filmde gerçekte yaşamış olan matematikçi Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın gerçek hikayesi anlatılıyor.

Matematiğe ilgi duyan birisi iseniz mutlaka bu filmi izlemelisiniz.

Bu filmler dışında daha birçok harika film var. Bu yazıda sadece 10 tanesinden bahsettik. Eğer sizinde farklı film tavsiyeleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın !

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

1 YORUM

  1. YILDIZLARARASI bence izlenmesi gereken mükemmel bir bilm kurgu filmi ayretten muhendislige çığır açabilecek bircok öngörülen olaylari somut olarak görebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

SON YORUMLAR