Yeni mezun biri,  iş hayatına atılırken, nispeten tecrübeli kişilerin yardımına ihtiyaç duyuyor. Bu yardım bazen saha için, bazen proje bazında, bazen iş anlamında, olabiliyor.Zaman geçtikçe yeni mezunda birikimler oluşuyor ve bir noktadan sonra artık çok az yardıma ihtiyaç duyuyor. Normal şartlarda işleyiş bu.

 

Peki sorun nedir ona bakalım. Bir tespit daha yapıp soruna gireceğim.  Tecrübeli bir mühendisin(mesleki bilgi olarak belli seviyeye gelmiş) yeni mezunlara bilgi aktarımında bulunması, soruları cevaplaması asli görevlerindendir. Yani boş zamanlarda yapılabilecek bir faaliyet değildir. Tecrübelerini, bilgilerini yeni mezunlara vakit ayırarak vermelidir. Tespiti yaptıktan sonra soruna geçelim :

 

Yeni mezun bir mühendis, tecrübeli meslektaşlarının, kayıtsız şartsız kendisine yardımcı olmak zorunda olduğunu düşünüyor. Oysa bu doğru değil. Öncelikle size yapılacak yardımı hak etmelisiniz , hak ettiğiniz hissini karşıya vermelisiniz. Deneyimli mühendisler de, bilgilerini her isteyene  vermemelidir. Verdiğimiz bilginin dalkavukluk yapmak için kullanılmasını istemeyiz, verdiğimiz bilginin diğer meslektaşlarımızı ezmek ,yok etmek için kullanılmasını istemeyiz, verdiğimiz bilginin kibir vasıtası olmasını istemeyiz vs.vs. Diyelim yeni mezunsunuz,  bir projeyi, olması gerekenden çok düşük fiyata aldınız, sonra tecrübeli bir mühendisten yardim istediniz, adamda yardim etmeyince kızdınız. Kızmayacaksınız. Önce bir kendinize bakacaksınız, öldüm paraya aldığınız o projeyle kaç kisinin hakkına girdiğinizi düşüneceksiniz, sonrada mühendisliği nasıl ayak altına düşürdüğünüzü düşüneceksiniz. Siz üzerinize düşeni yapacaksınız ki söz söylemeye ,yakınmaya hakkınız olsun…

 

Hiçbir mühendis kayıtsız şartsız ,yeni mezun meslektaşının yardım teklifini kabul etmemelidir…Belki yapacağı bu yardım, başka meslektaşın/meslektaşların zararına olabilir. Gerçekten hak edene, bilgiyi iyi yolda kullanana yardımcı olunmalıdır. Herkesin eline silah verilebilir mi? Verilemez. Bilgi de bir silahtır ve bu silah  herkesin eline verilmemelidir…

 

 

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

Bu içeriğimi puanlar mısın?

3 YORUM

  1. Yazı yazmak için olayın boyutu değiştirmişsin. Anladık yardım etmek zorunda değil de, söz konusu meslek tıp mi bu iyiyede kullansın kötüyede! Aşırı genelleme yapmışsın yazının çoook genel ve gereksiz hale gelmiş.

  2. Yazı inşaat mühendisliği itibarının lehine,bilgiye sahip olması gerekenin meslek etiğine sahip ve mesleğimizi ayak altı etmeyecek insanlara verilmesi gerektiğini savunmuş. Yanlış ve gereksiz olan nedir? Bu iş size gelmedi çünkü ben sizin yarı fiyatınıza yaptım ama hadi bunu bana öğretin demek mi doğru olan? Pişkinliktir ve meslek çevresince kabul edilmemesi olağan hatta gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here