Ana Sayfa Blog Mühendislerin ve Mühendis Adaylarının Okuması Gereken Kitaplar

Mühendislerin ve Mühendis Adaylarının Okuması Gereken Kitaplar

- Reklam-

Bir mühendisin sosyal hayata zaman ayırması araştırmalardan ve işlerden ruhunu doyurmaya zaman bulabilmesi çok zor hale geliyor. Gelin siz sosyal yaşantınıza gerekli özeni gösteremesenizde, sizi kendi iç dünyasına çekecek bu kitaplara bir şans verin. Günde 10 dakika vaktinizi ayırıp kafanıza bir mola verebilirsiniz. Sosyal medyada gezinerek harcadığınız 10 dakika size ne verebilir ki?

BİR BİLİM ADAMININ ROMANI/OĞUZ ATAY

Bu kitap, İTÜ İnşaat Fakültesi hocalarından Mustafa İnan’ın hayat hikayesini anlatan bir romandır. Mustafa Hoca’yı bilen bilir, anlatmaya gerek yok.

MİMARLIK ÜZERİNE/ADOLF LOOS

- Reklam-

Bu değerli kitapta, mimarlık tarihinin belki de en önemli yazarlarından biri, Mimar Adolf Loos, tüm içtenliğiyle mesleğini tanıtıyor. Loos’un mimarlık üzerine yazdıklarının büyük bir bölümünü bir araya getiren bu derlemenin önemi ancak okunduktan sonra anlaşılabilir. Bugüne dek kulaktan kulağa aktarılarak tanınan Adolf Loos, artık “Süsleme suçtur” demiyor dilimizde:
“Düşmanlarım bundan kalkıp benim her tür süslemeye karşı olduğum anlamı çıkarıyorlar, oysa ben sadece her tür taklit malzemeye karşıyım.”
-Adolf Loos, Otto Wagner, 1911-

THE GOAL/AMAÇ

Eliyahu M. Goldratt ve Jeff Cox tarafından kaleme alınan The Goal, yönetim danışmanı ve imalat yönetimi uzmanı Dr. Goldratt’ın “Kısıtlar Teorisi’ni öne sürdüğü kitaptır. Kısıtlar Teorisi, teslimatta gecikme ve düşük kazanç gibi problemlerle mücadele eden işletmelere ikna edici bir çözüm sağlamaktadır. Batmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürü Alex Rogo’nun hikayesini anlatan The Goal (Amaç), “İmalat ortamında mükemmel bir iş ortaya çıkaran isimsiz kahramanların bu pek yakından tanıdığı kaosu yönetmek mümkün mü?” sorusunun cevabını aramaktadır. Karmaşık üretim yönetimi sorunları, birbirinin peşi sıra ortaya çıkan sorunlar, iş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşları arasındaki dayanışma, küresel rekabet, rakiplerin kurnazca yaptığı eylemler, yönetim kurulu toplantıları, iş ve yaşam dengesini kurma problemleri gibi konulardan roman olmazmış diyenlere çok güzel bir cevap veren kitabımız, mühendisler için oldukça yararlı noktalara değinmesiyle de oldukça ses getirmiş ve başarılı olmuştur.

BEN NE YANGINLAR GÖRDÜM/RAHİME SEZGİN

Bu kitap Hüsnü Özyeğin, İshak Alaton, Ali Ülker, Ümit Boyner, İbrahim Betil, Haluk Dinçer, Esin Güral Argat, Zeynep Bodur Okyay gibi önemli isimlerin krizle nasıl başa çıktıklarını anlatmaktadır. Ufkunuzu genişletecek olan bu kitap, ülkemizin de yakın tarihini, krizlerde sadece yöneticilerin değil toplumun başına gelenleri, ekonomiyi ve iş dünyasını anlatmaktadır.

OUTLIERS(ÇİZGİNİN DIŞINDAKİLER)/MALCOLM GLADWELL

Söz konusu kitap adını fazlasıyla duyurmuş bir kitap olmakla beraber başarılı insanların çok zeki ve hırslı olduğu yönünde anlatılan hikayenin aksine durumun daha farklı olduğunu anlatmakta. Gladwell’in iddiası şu; eğer bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yılda doğduğunuz başarılı bir pilot olmak istiyor iseniz de nerede doğduğunuz çok önemli. Outliers; Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarından Asyalıların matematikteki zekasına, star sporculardan New York’lu avukatlarının özgeçmişlerinin benzerliğine kadar pek çok şeyi nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklıyor. “Uzun lafın kısası; coğrafya kaderdir.” diyor.

İÇİMİZDEKİ BALIK/NEIL SHUBIN

Profesör Neil Shubin, milyonlarca yıl öncesine giderek insan organlarının izini sürüyor ve ellerimizin bir balığın yüzgeçlerini andırdığını, kafamızın yapısının ise soyu çoktan tükenmiş, çene kemiği olmayan bir balık ile aynı olduğunu, genomumuzun birçok önemli parçasının solucan ve bakterilerdeki gibi işlediğini söylüyor. Evrimin varlığına ve evrime merakınız daha fazla artabilir miydi?

ŞANTİYEDE OLAY VAR!/FİRUZAN BAYTOP

Yazarın bizzat kendisinin 50 yılı aşkın uluslararası şantiye deneyimlerinden oluşan ders alınması gereken kitap, vizyon sağlayan, ilginç öykülerini anlatmaktadır. Bir şantiyede başınıza gelebilecekleri, ne çeşit sorunlarla karşılaşabileceğinizi göstermesi ve deneyimleri anlatması sebebi ile iş hayatına şantiye ortamında devam edecek kişiler için rehber niteliğinde olan bu kitap başta inşaat mühendisliği öğrencileri olmak üzere tüm mühendislik öğrencileri ve mühendisler tarafından okunması gerekenler listemizde.

DÜNYA İÇİN BİR ŞEY YAP/ORHAN KURAL

Bu kitap, yalnızca mühendislerin değil dünyamızı nasıl kurtarabiliriz, dünyamız için neler yapılabileceğini düşünen herkesin en az bir defa okuması ve elde ettikleri verilerden ders çıkarması gereken bir kitaptır. Evde bile rahatça uygulayabileceğiniz, hem tasarruf etmenizi hem de ekonomik sisteme katkıda bulunabilecek yöntemler sunmaktadır. Kitap, ömür boyu uygulayabileceğimiz bilgiler sunmakta.

SENİN TEHLİKELİ FİKRİN NE?/JOHN BROCKMAN

Senin Tehlikeli Fikrin Ne; aslında tam bir çağımızın en bomba fikirlerini içeren, okuduktan sonra dünyamızı tepetaklak, 180 derece değiştirebilecek bir kitap. Copernicus, Darwin gibi pek çok düşünürün tehlikeli fikirleri; kişilik, evren,tıp ve daha pek çok konuda farklı düşünceler ve tehditkar bakış açıları içeren bu kitap okunmak için daha ne kadar yeterli sebepler sunabilir ki? Durmayın, başlayın.

BABİLİN KERVAN TACİRİ/GEORGE S. CLASON

“… Bir zamanlar Babil’de dünyanın en zengin adamı yaşardı; adı Arkad.” “…Günün birinde gençlik günlerinden arkadaşları Kobbi ve Bansir çıkıp geldiler ve “Arkad,” dediler, “Sen hepimizden daha şanslı oldun. Biz ayakta kalabilmek için didinip dururken sen Babil’in en zengin adamı haline geldin. En güzel giysileri giyip en nadide yiyecekleri yiyebiliyorsun, oysa biz, ailelerimizi eli yüzü düzgün giysilerle giydirebilir, karınlarını doyurabilirsek ne mutlu bize. Ama bir zamanlar eşittik. Aynı hocadan ders aldık. Aynı oyunlarda oynadık. Ne derslerde ne oyunlarda bizden üstün değildin. Gördüğümüz kadarıyla ne bizden daha sadakatle ne de daha çok çalıştın. Öyleyse neden kahpe kader dünyadaki tüm iyi şeylerin tadını çıkartmak için seni seçerken senin kadar hak eden bizleri görmezden geldi?”

Bu cümleler aslında günümüzde insanların %99’unun, kalan %1 için kurduğu cümle. Kitap aslında bizi anlatıyor. Ve işin ilginç tarafı bahsi geçen bu isyankar sorularınıza, Babilin Kervan Taciri kitabı cevap veriyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Nurten Gençtanır
İnş.Müh.Nurten Gençtanır
2019 Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu. Kitap kurdu, bilgi aşığı.

2 YORUM

  1. Kitap önerileri daha çok roman ve biyografi tarzında. İroni de burada. Kitap okumaktan fazla hoşlanmayan insanlara Kodlab tarzı uygulama üzerini kendilerini alanlarında geliştirebilecek kitaplar; ve genel olarak bilim, teknoloji ile ilgili olan insanlara da Carl Sagen, Stephan Hawking gibi yazarlar öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Yusufeli Barajı’nda son 100 metre

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek barajı unvanını alacak Yusufeli Barajı’nın 175 metre yüksekliğe ulaştığını ifade ederek, 275 metre yüksekliğe...