Ana Sayfa İnşaat Medya Mühendislik Harikaları Mühendislik Harikası Olarak Anılacakken Facia ile Sonuçlanmış Tarihi Olaylar

Mühendislik Harikası Olarak Anılacakken Facia ile Sonuçlanmış Tarihi Olaylar

Merhaba arkadaşlar hepimizin bildiği üzere, hayatta bazen olanlar ile olmasını istediklerimiz aynı doğrultuda değil. Gelin hep birlikte büyük umutlarla yapımına başlanmış ve mühendislik harikası olarak anılacak olan ancak sonucu istenildiği gibi değil tam anlamıyla bir facia ile sonuçlanan olaylara birlikte göz atalım.

1. Titanic – 1912

Titanic - 1912
Elbette herkesin bildiği hikaye bu listede olmazsa olmazdı. Kimsenin batıramayacağı gemi iddiası ile yola çıkan Titanic ilk seferini tamamlamadan okyanusun dibinde kendine yer buldu. Bu iddialı yolculuk ne yazık ki 1500 kişinin canına mal oldu.

2. St. San Francis Barajı Felaketi – 1928

St. San Francis Barajı Felaketi - 1928
Yapımı 1924 ve 1926 yılları arasında süren baraj, hizmete girdikten 2 sene sonra 1928’de baraj duvarından serbest kalan su yüzünden 600 kişinin ölümüne sebep oldu. 

3. Tacoma Narrows Köprüsü – 1940

Tacoma Narrows Köprüsü - 1940
Mühendisler Tacoma Köprüsü faciasıyla projelerde rüzgar gibi doğal güçlerin etkisinin dikkate alınması gerektiğini en kötü şekilde öğrendiler. Şiddetli rüzgar köprünün stabilitesini bozarak yıkılmasına sebep oldu.

4.Apollo 1 – 1967

Apollo 1 - 1967
Apollo 1’in ana göreve çıkmadan önceki denemelerinde bir oksijen kaçağı kokpitte yangına sebep oldu ve Apollo 1 göreve çıkamadan başarısızlıkla sonuçlandı.

5.Hyatt Regency Oteli Yürüyüş Yolu Çökmesi – 1981

Hyatt Regency Oteli Yürüyüş Yolu Çökmesi - 1981
Hyatt Regency Oteli’nin Kansas City şubesi, ihtişamlı bir geçit düzenlenen parti sırasında katılımcılar tarafından dolduruldu ve ağırlığı taşıyamayan yürüyüş yolu çöktü. 114 kişi öldü ve 120’nin üstünde yaralı hastanelere kaldırıldı. Soruşturma sonucunda müteahhit firma projeyi değiştirdiği için böyle bir felaketin yaşandığı ortaya çıktı.
Avatar
Neslihan Özay
İnşaat mühendisliği öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018’e Göre Örnek Bir Konsolidasyon Oturması Hesabı

TBDY 2018'e Göre Örnek Bir Konsolidasyon Hesabı Bu yazımda sizlere Konsolidasyon kavramından ve TBDY 2018 göre örnek bir Konsolidasyon oturması hesabının nasıl yapılacağını basitçe anlatmak...