Mühendislik Tasarım (Bitirme) Projesi

1
9526

Hepimizin bildiği adıyla bitirme çalışması. 4. sınıfa geçen öğrencilerin okullarını bitirmek için yapmaları gereken mesleki hayatlarına katkısı olduğunu düşünülen uygulama.

Son yıllarda daha karmaşık hale gelmesi, son dönemde zaten fazla dersi olan öğrencilerin bir de bitirme telaşı içine girmeleri onları bitirmeyi yapayım da bir an önce okulu bitireyim telaşına sokuyor, bu da aslında ilgileri olmayan dersten bitirme alıp bir an önce okulu tamamlama ile sonuçlanıyor.

Öncelikle 4. Sınıfa gelene kadar hangi alanda aktif olacağımıza karar verip hedefleri bu doğrultuda şekillendirmek gerekiyor. Özellikle yüksek lisans ve akademik kariyer isteyen arkadaşların çok dikkat etmesi gereken bir konu olan bitirme çalışması istenilen hedeflenen branş üzerine yapılması ve istenilen hoca ile çalışılması ise motive açısından büyük önem taşıyor. Özel sektöre hızlı bir giriş yapmak isteyen arkadaşlarımız ise yapacakları branşa şuana kadar karar vermiş olmalı ki mezun olduklarında hangi dalda çalışacakları kargaşası içerisine girmesin.

Peki, bitirme projesi bize ne katar? Bizden ne beklenir?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki mezun olan öğrencilerin yüzde 70 i mezun olduğu yıl depresyona giriyor. Bunun sebebinin ise hangi alanda çalışmak istediklerini bilmedikleri ve kendilerini yetersiz hissettikleri olduğu soyleniyor. Burada bir kez daha istediğimiz alanda bitirme yapmanın bize sağlayacağı katkıyı görüyoruz.

İstediğimiz branşı belirleyip o konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak tabi ki bizler açısından büyük önem taşıyor. İTÜ den değerli bir hocam bitirme hakkında şunları diyor

”Eğer karar verip bu bitirmeyi tamamlarsan mezun olduğunda gerçekten bu alanda kendini özgüvenli hissedeceksin.”

Ama çok çalışma gerektiğinde sabırlı olup laboratuvar yollarını çürütmemiz gereken de kaçınılmaz bir gerçek.

Başka bir değerli hocam ise örnek projeleri göstererek iste bunları bizim öğrencilerimiz yaptı, hepsiyle gurur duyuyorum çok güzel işler başardık diyor. Ben bile o an yüzündeki mutluluktan gurur duyuyorum arkadaşlarımla ve emekleriyle.

Kısacası değerli arkadaşlar dersleri alırken hangi derse ne kadar ilgi duyup, ne derecede bizi hırslandırdığına dikkat edip gerekli değerlendirmeleri zamanında yapmak son sınıfa geldiğimizde sorunlarımızı bir nebze azaltıyor. Ayrıca bitirme yapacağımız projede not ortalamamız yapacağımız alandaki dersleri hangi harf notu ile geçtiğimizde hocanın bizim ile çalışmak isteyip istemediği bizim ne kadar istediğimiz büyük önem taşıyor.

Doğru alanlarda doğru kararları vermemiz dileklerimle…

MERVE AKBAŞ

İTÜ İNŞAAT FAKÜLTESİ 4. SINIF ÖĞRENCİSİ

1 YORUM

  1. Cidden güzel yazı olmuş emek harcayan kişiye teşekkür.
    Yalnız şu var biz 4 sene eğitim alıyoruz kendi adıma konusursam bu sene son senem ve hiçbirşey bilmediğimi düşünüyorum. Okulda hersey teorik kime sorsam okulda öğrendiğini unut sonra gel şantiyeye diyor. Doğru bir eğitim sistemi içinde miyiz acaba Son sınıfta bizleri böyle projelerle yıldırmak yerine şirketlere yerleştirselerde bizde calissak işi ogrensek ve hatta kendimizi gösterip o yerde kalmak
    Sanki daha mantıklı. .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here