Ana Sayfa Blog Mühendislik ve Tasarım Hatalı 10 Yapı

Mühendislik ve Tasarım Hatalı 10 Yapı

Bu yazımızda sizlere internetten derlediğimiz 10 hatalı yapı göstermek istiyoruz. Bazıları fark edilip önlemleri alınarak can kayıpları önlenmiş olsa da aralarında çok acı sonuçlar doğuranlar da var. Evet, mühendislerde hata yapabilir ve yapıyorlar da, ama bu hataların bedeli çok ağır olabiliyor.

1) Ortalanmamış Kolon

Lütfen not alın, eğer bir kolonun nasıl inşa edilemeyeceği hakkında bir bilgiye ihtiyacınız varsa işte burada. Belki de yapan mühendisin aklında o an başka fikirler vardır.

2) Fare Bacaklı Fil

Bu fotoğrafa baktığımızda direkt aşırı dengesizlik gözümüze batıyor. Bu bina bir kolejin kampüsündeki eğitim binası olarak yapılmıştı. Ama neyse ki yapıldıktan sonra sahipsiz ilan edilerek kullanılmaktan vazgeçildi. Tamamen zaman ve para kaybı…

3) Hatalı Yapı Ölüm Merdiveni

Eğer bu binadaysanız ve yangın çıkarsa sizi çok büyük bir eğlence bekliyor. Aynı anda hem parkur tadındaki merdivenlerden inmeye çalışırken hem de etrafınızda ki erimiş elektrik tellerine dokunmamaya çalışmak paha biçilemez bir parkur deneyimi yaşayabilirsiniz.

4) Güneşte Girmesin Doktor da

Sanırım bunu yapan mühendis bu evde yaşayanları güneşin bütün etkilerinden korumayı hedeflemiş hatta yağmur yağdığında odanızın penceresinde ufak bir akvaryum oluşabilir.

5) Çin’de Havalimanı Çatısı Rüzgara Yenik Düşüyor

Çin’deki Nanchang Havalimanı’nda gerçekleşti. Rüzgar ve yağmur sebebiyle çatı çöküyor ama neyse ki şans eseri kimse zarar görmedi. Videoda da görebileceğiniz gibi eğer kalabalık bir zamana denk gelseydi sonuç çok daha kötü olabilirdi.

6) Çin’de Zemin Yüzünden Çöken Hatalı Yapı

Şangay’da 2009 yılında yeni inşa edilen boş bir apartman çöktü, bir işçi hayatını kaybetti. Çökmenin sebebinin binanın yakınındaki akarsu sebebiyle zemin dengesizliği olduğu tespit edildi.

7) Tacoma Narrows Köprüsü’nün Çökmesi

1940 yılında ABD’de yapılan Tacoma Narrows Köprüsü yapıldığında ABD’nin en büyük 3. asma köprüsü olarak yapılmıştı. 6000 feet uzunluğundaki köprü açıldıktan bir kaç ay sonra rüzgarlar sebebiyle çöktü. Kazada mucizevi bir şekilde bir kişi bile ölmedi.

Bu köprünün çökmesi, gelecekteki köprülerin nasıl inşaa edileceğini ve mühendislerin aerodinamiğe yaklaşımını geliştirmesini sağladı.

8) Kararsız Konsol Sebebiyle Çöken Alışveriş Merkezi

Mexico City’de yeni yapılan bir alışveriş merkezi, tam olarak dengelenememesi sebebiyle yapı yerle bir oluyor.

9) 1100’den Fazla İnsanın Ölümüne Sebep Olan Bina

- Advertisement -

2013 yılında, Bangladeş’te sekiz katlı bina çöktü. Bina izinsiz olarak inşa edilip önce ticari amaçla kullanılıp daha sonra endüstriyel amaçla kullanılmıştır. İzinsiz yapılmasının yanında binanın yapımında kullanılan malzemelerin yönetmeliğe uygun olmadığı da tespit edilmiştir.

İçerisinde insanlar varken çöken binada 1100 den fazla insan hayatını kaybetmesi bizlere inşaat mühendisliğinde hataların ne kadar acı sonuçlar doğurabildiğini çok net olarak gösteriyor.

10) Beyoğlu’nda Çöken Bina

İstanbul, Beyoğlu’nda sağanak yağışın ardından toprak kayması meydana geldi. Zeminde oluşan kayma nedeniyle boşaltılan apartman çöktü.

Beyoğlu, Sütlüce’deki 3 katlı bina zeminde oluşan kayma nedeniyle çöktü. Neyse ki binadaki vatandaşlar, olay yerine gelen ekipler tarafından tahliye edilmişti. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR