Palmiye Adaları Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’ de Basra Körfezi kıyısında bulunan yapay takımadalar topluluğudur. Temel ticari ve yerleşim binaları BAE emlâk şirketi Nakheel Properties (Nahil Emlâk) tarafından geliştirilecektir. Yapay takımadalar Palm Deyra, Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali’ dir.

Her bir yerleşim yeri üst çevresi bir hilal ile kapalı bulunan Palmiye Ağacı görünümünde olacaktır. Yerleşim çok sayıda ikamet, serbest alan ve eğlence merkezleri barındıracaktır.

İlk iki ada Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali yaklaşık olarak 100,000 m3 kaya ve kum ihtiva etmektedir. Palm Deyra, yaklaşık olarak 1 milyar metre küp kaya ve kum içerecektir. Tüm maddeler BAE ocaklarından çıkarılacaktır. Üç adada sahile kıyı villalar, apartmanlar, marinalar, su konulu eğlence parkları, alışveriş merkezleri, spor tesisleri, sağlık kaplıcaları ile birlikte toplam 100 lüks hotel olacaktır.

Palm Cumeyra inşaatı Haziran 2001′ de başladı. Kısa süre sonra, Palm Cebel Ali’ nin başlayacağı duyuruldu. Palm Deyra’nın 46.35 km2 alan üzerinde bulunması planlanmaktadır. Ekonomik krizin Dubai’yi etkilemesinden önce 10-15 yıl içinde bitirilmesi planlanmaktadaydı.

Diğer yapay takımadalar, Dünya ve Evren takımadalarıdır. Her ikisinin de yeri Palmiye Adalarının arasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here