Ana Sayfa Blog Nasıl Yapılır - Turning Torso (Extreme Engineering)

Nasıl Yapılır – Turning Torso (Extreme Engineering)

- Reklam-

Yıllar önce öğrencilik yıllarımda izlediğim, vay be adamlar neler yapıyor diyerek bir çok konuda bana ilham kaynağı olan, Discovery kanalının sıra dışı mühendislik belgeseli Turning Torso ile sizi de tanıştırmak isterim.

Belki bir çoğunuz biliyorsunuz, Turning Torso Dünya’nın ilk burgu şeklinde inşa edilen gökdeleni. Mimarı ise ismi ile markalaşmış, İspanyol Mimar Santiago Calatrava!

Turning Torso görsel olarak pek belli etmese de aslında üst üste bindirilmiş dokuz küpten oluşuyor ve her bir küp kendi içinde beş kata sahip. Kendi ekseni etrafında burgu şeklinde yükselen gökdelen toplam 53 katlı ve 192 metre uzunluğa sahip. İlk iki kat iş yerleri için ayrılmış. Üçüncü kattan itibaren her katta sadece konut olarak kullanılan daireler var ve binanın toplam alanı 17.500 metrekare. Binada toplam 147 daire mevcut. En küçük daireler 90 metrekare, en büyükleri ise 190 metrekare. Daha önce Sanal Şantiye İnstagram hesabımızdan da paylaştığımız yapıyı aşağıda inceleyebilir ve size de ilham kaynağı olması için yapının videosunu izleyebilirsiniz.

View this post on Instagram

Şimdi bunu kim okuyacak? Turning Torso Dünyanın ilk burgu gökdeleni: Aynı tasarıma sahip gökdelenlere bir yenisi daha eklemek istemeyen Santiago Calatrava, çok ilginç ve yapılması oldukça zor bir tasarım ortaya koymuş: Turning Torso gökdeleni! Tasarımı kadar yapılışı da zor olan Turning Torso yeni bir mimari akımın da ortaya çıkmasına sebep oldu. İsveç’in Malmö kentinde yükselen bu yapı, bir tarafta sanat, diğer tarafta matematiğin birleştiği mimari şölene dönüşmüş. Öncelikle “Turning Torso” ne demek? “Turning” İngilizcede dönüş manasına geliyor. “Torso” ise başı, kolları ve bacakları olmayan insan gövdesi demek. Dolayısıyla “Turning Torso” dönen gövde şeklinde Türkçeye çevirilebilir. Ancak bu isim dönüş kelimesi ile sizi yanıltmasın. Binayı döndüren bir mekanizma yok. Bina kendi ekseni etrafında burgu şeklinde kıvrılarak yükseliyor. Binanın tasarımcısı Santiago Calatrava için sadece mimar deyip geçmek pek doğru olmaz zira kendisi çok yönlü bir sanatçı. Mimarlık ve inşaat mühendisliğinin yanı sıra, heykeltıraş ve ressam. Daha önce yaptığı “Turning Torso” adlı bir heykeli var. Söz konusu binayı tasarlarken de bu heykelinden esinlenmiş. Çok da iyi yapmış çünkü sonuç bir bina olmanın çok ötesinde, göz alıcı bir başyapıt! Turning Torso’nun yapımına 2000 yılında başlandı. Oldukça maliyetli ve teknik açıdan da zor bir proje olduğu için inşaat bir hayli uzun sürdü. Ziyaretçiler ancak 2005’in Kasım ayı itibariyle tamamlanabildi. Kendi ekseni etrafında burgu şeklinde yükselen gökdelen 192 metre uzunluğa sahip ve toplam 54 katlı. İlk iki kat iş yerleri için ayrılmış. Üçüncü kattan itibaren her katta sadece konut olarak kullanılan daireler var ve binanın toplam alanı 17.500 metrekare. Binada toplam 147 daire mevcut. En küçük daireler 90 metrekare, en büyükleri ise 190 metrekare. Turning Torso binasına bakıp nasıl sapasağlam ayakta duruyor diye düşünüyorsanız, cevabı asansör! Binanın merkezinde yer alan ve ekseni belirleyen asansör boşluğu aslında çelik bir boru vazifesi görüyor ve yük bu asansörün çevresine dengeli bir şekilde yayılıyor. Bu temel direği, binayı çepeçevre saran çelik konstrüksiyon destekliyor. #SanalŞantiye

A post shared by Sanal Şantiye (@sanalsantiyecom) on

- Reklam-

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnşaat maliyet endeksi aylık yüzde 0,02 azaldı

İnşaat maliyet endeksi, 2019 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,02 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı Kasım ayı İnşaat Maliyet Endeksi...