Artık yurt dışında yüksek lisansın yaralarından bahsetmeye gerek yok herkesin bildiğini düşünüyorum. Bilmeyenler için kariyer hayatınızda sizi diğer mühendislerden ayıran en önemli çizgidir. Bu çizgi size kariyerinizde sizi ön plana çıkaracak olan yabancı dili de beraberinde getiriyor. Eğitim ve deneyim açısından sizi geliştiren, hayata bakış açınızı değiştiren ve yeni dostlar belkide iş ortakları bulmanıza yardımcı olan bir çizgidir.

Neden Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmalıyız?

 • Günümüz şartlarında çok sayıda üniversite olup bu üniversitelerden mezun olan tonca insan vardır. Bu insanlar iş başvurularınızda sizin potansiyel olarak rakibiniz olurlar. O zaman bu insanlardan kendinizi ön plana çıkaracak bir altın bileziğe ihtiyacınız var. İşte yüksek lisansınız özellikle de yurt dışında yapmış olduğunuz yüksek lisansınız size oldukça değerli bir altın bilezik sunuyor.
 • Herkesin bildiği gibi Mühendislik alanında  özellikle de İnşaat Mühendisliğinde uygulanan yaptırımlar sonucunda çelik, tuğla gibi malzemelerin fiyatlarının katlanması şantiyedeki çalışma alanlarını durdurmak bir yana azaltma eğilime geçmiştir. Bu durumda yüksek lisans yaparak akademisyen yolunda ilerlemek daha güzel bir seçenek olabilir.
 • Kendinize yeni ortamlar, yeni arkadaşlıklar ve farklı bir kültür edinebilirsiniz.
 • Yurt dışında olan imkanlar dahilinde farklı işlere girip yani meslek alanınız dışındaki çeşitli iş imkanlarına başvurarak ya da kod yazma gibi farklı alanlarda yeterli çabayı göstererek uzmanlaşabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapma Koşulları

 • Başvuru formu
 • Ülkemizde 4 yıllık Üniversiteden mezun olmuş olmak veya son sınıf olmak
 • Yurt Dışında yüksek lisans yani master yapmak istediği bölümün eğitim dilini bildiğini belirten bir belge
 • En az 2 Akademisyenin referansı
 • CV
 • Amaç mektubu [SOP(Statement of Purpose] . İyi bir bölümün eğitim dili ile yazılmış amaçlarınızı, isteklerinizi açık ve net bir biçimde açıklayan ,okul için önemli bir kriter olan mektuptur.
 • Not dökümünüz (Transkript)
 • TOEFL sonucunuz . TOEFL, ingilizceyi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama yeteneğinizi ölçer. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinizi akademik görevleri yerine getirirken ne kadar iyi bir şekilde birleştirdiğinizi değerlendirir.
 • Bir de bölümden bölüme değişen çeşitli sınavlar vardır.

Yurtdışındaki Hangi Ülkelerde Yüksek Lisans Yapabilirim?

Ülkemizde şu anda en çok tercih edilen ülkeler arasında  Amerika, Kanada , Çin , Rusya , İngiltere , Yeni Zelanda , Avustralya olup diğer ülkelerde de yüksek lisans yapabilirsiniz.

Hangi ülkede yüksek lisans yapacağınızı her yönüyle iyice düşünüp karar veriniz çünkü sonra iptal etmeniz zor olabilir.

Hangi ülkede ve hangi üniversitede yapmaya karar verdikten sonra okulun yayınladığı bilgileri takip ederek ek olarak hangi evraklara ya da puanlara gerek olduğunu belirleyerek ona göre kendinizi hazırlayın. Bu arada çoğu üniversitede burs ya da ücretsiz okuma ya da okurken çalışma imkanları sağlayabiliyor bunlara da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Not: Seçeceğiniz ülkeyi, üniversiteyi gitmeden en az 1 yıl önceden sıkıca takip etmeniz size çok faydalı olacaktır.

Aşağıdaki içeriklere de göz atmanız faydalı olacaktır

Bir Çok Ülkeden Yüksek Lisans ve İş İlanlarını Paylaşan Site

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here