Ana Sayfa Sözlük #Nedir? | Enerji Hatlarına Asılan Toplar (İkaz Küreleri)

#Nedir? | Enerji Hatlarına Asılan Toplar (İkaz Küreleri)

Hemen hemen hepimiz bir yolculuk esnasında güç iletim hatlarındaki bu renkli toplardan görmüşüzdür. Çoğunlukla turuncu, sarı, kırmızı ve beyaz renginde olurlar. Bunların ne işe yaradığını mutlaka merak etmişsinizdir. Bu yazımızda bu topların ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını anlatacağız.

#Nedir?

ikaz küresi nedir? sanalsantiye.com
https://engineeringdiscoveries.com/

“Uyarı topu” veya “işaret topu” olarak adlandırılan bu toplara ikaz küresi de denir. Güç hatlarına 2 ana bağlayıcıyla bağlanır.

Elektrik telleri arasına dizilmiş bu küreler ikaz küresi olarak adlandırılmaktadır. Elektik telleri üzerine, alçaktan uçan uçak ve helikopterleri engellere karşı uyarmak amacıyla yerleştirilmektedirler. Bununla birlikte, ikaz kürelerinin gün ışığındaki kullanımı yüksek iletim hattı ve nehir geçen iletim hattı kablolarını işaretlemektir.

Genellikle dağ geçitlerinin yakınında, derin vadi bölgelerinde, büyük otoyol geçişlerinin yakınında ve havaalanlarının çevresinde bulabilirsiniz. Her biri yaklaşık 8 kilo ağırlığında ve çapları genellikle 600 mm’dir.

İki yarım küreden oluşan bu küreler, havadan geçen iletken üzerine iki cıvatalı klemp ile bağlıdır. İkaz kürelerinin temel unsurları ise UV ve ozona dayanıklı materyalleridir. Özel kurulum mekanizma tek bir hat teknisyeninin kolaylıkla ikaz küresini iletken üzerine yerleştirmesine olanak tanımaktadır.

ikaz küresi nedir? sanalsantiye.com
https://engineeringdiscoveries.com/

İşaret topları, iletken geçişlerini uçaklara görünür hale getirmek için güç hatlarına yerleştirilir. Helikopterler ve küçük uçaklar genellikle dağ geçitlerinde veya otoyollarda alçaktan uçarlar ve havaalanına yaklaşırken genellikle alçaktan uçarlar.

Uçarken, iletkenler ve kablolar neredeyse görünmez olur. Bu yüzden pilotların uçakları veya helikopterleri indirirken tellere çarpmaması adına böyle bir düzenek düşünülmüştür.

Kaynak   Source

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Mehmet Toprak
Mehmet Toprakhttps://wikikultur.com
Editör / İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

İnşaat işçileri defile yaparsa…

Trabzon’un Araklı ilçesindeki Hükümet Konağı’nın inşaatında çalışan işçiler strafordan yaptıkları podyumda defile düzenledi. Ellerine aldıkları mala, keser ve çimento mikseri ile ünlü mankenlere taş...

SON YORUMLAR