Ana Sayfa Sözlük #Nedir? | Enerji Hatlarına Asılan Toplar (İkaz Küreleri)

#Nedir? | Enerji Hatlarına Asılan Toplar (İkaz Küreleri)

Hemen hemen hepimiz bir yolculuk esnasında güç iletim hatlarındaki bu renkli toplardan görmüşüzdür. Çoğunlukla turuncu, sarı, kırmızı ve beyaz renginde olurlar. Bunların ne işe yaradığını mutlaka merak etmişsinizdir. Bu yazımızda bu topların ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını anlatacağız.

#Nedir?

ikaz küresi nedir? sanalsantiye.com
https://engineeringdiscoveries.com/

“Uyarı topu” veya “işaret topu” olarak adlandırılan bu toplara ikaz küresi de denir. Güç hatlarına 2 ana bağlayıcıyla bağlanır.

Elektrik telleri arasına dizilmiş bu küreler ikaz küresi olarak adlandırılmaktadır. Elektik telleri üzerine, alçaktan uçan uçak ve helikopterleri engellere karşı uyarmak amacıyla yerleştirilmektedirler. Bununla birlikte, ikaz kürelerinin gün ışığındaki kullanımı yüksek iletim hattı ve nehir geçen iletim hattı kablolarını işaretlemektir.

Genellikle dağ geçitlerinin yakınında, derin vadi bölgelerinde, büyük otoyol geçişlerinin yakınında ve havaalanlarının çevresinde bulabilirsiniz. Her biri yaklaşık 8 kilo ağırlığında ve çapları genellikle 600 mm’dir.

İki yarım küreden oluşan bu küreler, havadan geçen iletken üzerine iki cıvatalı klemp ile bağlıdır. İkaz kürelerinin temel unsurları ise UV ve ozona dayanıklı materyalleridir. Özel kurulum mekanizma tek bir hat teknisyeninin kolaylıkla ikaz küresini iletken üzerine yerleştirmesine olanak tanımaktadır.

ikaz küresi nedir? sanalsantiye.com
https://engineeringdiscoveries.com/

İşaret topları, iletken geçişlerini uçaklara görünür hale getirmek için güç hatlarına yerleştirilir. Helikopterler ve küçük uçaklar genellikle dağ geçitlerinde veya otoyollarda alçaktan uçarlar ve havaalanına yaklaşırken genellikle alçaktan uçarlar.

Uçarken, iletkenler ve kablolar neredeyse görünmez olur. Bu yüzden pilotların uçakları veya helikopterleri indirirken tellere çarpmaması adına böyle bir düzenek düşünülmüştür.

Kaynak   Source

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Mehmet Toprak
Mehmet Toprakhttps://wikikultur.com
Editör / İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz. Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz   Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR