Ana Sayfa Blog Normandiya Çıkarmasının Mühendislik İçin Önemi

Normandiya Çıkarmasının Mühendislik İçin Önemi

- Reklam-

Bir önceki yazımda Kıyı Mühendisliği ile ilgili bahsettiğim kısımda da okuduğunuz gibi Normandiya çıkarması Kıyı mühendisliğinin başladığı gün olarak bilinir.

Normandiya Çıkartması

2. Dünya savaşının sonunu getirecek olan Normandiya çıkarması Nazi Almanyası’nın işgali altındaki Fransa’nın batı ucundaki asker çıkarmanın imkansız olarak düşünüldüğü Normandiya bölgesine asker çıkarılması ile sonuçlanmıştır.

İngilizlerin çıkarma yapacağı yerin önemi yıllardır süren Dünya Savaşı’nın sonucuna direk olarak etki edecekti. Almanlar nereden çıkarma yapılacağı üzerine tahminler yürütürken unuttukları bir şey vardı. Bilim için hiçbir şey imkansız değildi ve mühendislik yine galip gelecekti.

- Reklam-

Almanlar çıkarma yapması daha kolay gibi görünen La Havre ve yakınlarından bir çıkartma bekliyordu ve tüm savunma sistemlerini ona göre hazırlamışlardı. Normandiya bölgesinde çıkartma yapılabilecek olduğu akıllarından bile geçmemişti. İngilizler açısından bakılırsa da bu harekat oldukça tehlikeliydi çünkü bu kadar sığ ve dayanımsız bir zemin üzerine o günlerin teknoloji ile çıkartma yapmak mümkün değildi.

6 haziran 1944 ‘de Müttefik tümenleri çıkarmaya başladı. Fakat çıkarma sırasında lojistik desteği ve tedarikler nasıl sağlanacaktı? İngiltere Başbakanı W.Churchill ‘in aklına muhteşem bir fikir gelir. Yapay liman yapmak .Bu fikir dünya savaşının , mühendisliği yani dünyanın akışını değiştirecekti.

Projeyi başarmak için kıyı özellikler, rüzgar, dalga iklimi, dalga tahmini, akıntılar, zemin araştırmaları yapılarak liman projesi yapıldı. Kıyı ile ilgili bu araştırmaları yapmak daha önce insanoğlunun aklına hiç gelmemişti. Liman parçaları olarak kullanılan dubalar, iskeleler, köprü dubaları da günümüzde bile kıyı mühendisliği alanında hala kullanılmakta.
Bu kadar ayrıntılı düşünen bilim insanları hava şartlarını gözlemlemeyi de unutmadılar. Kıyı şeridi boyunca yapılan tüm hesaplamalara hava koşullarının durumuna göre farklı olasılıklar hazırlanmıştı. Bu da bilimin ne kadar etkili kullanılacağına en büyük örnektir.

O gün mühendislik başarısı nedeniyle 200 bin insan ölmüştü fakat belki de daha fazla insanın öleceği büyük dünya savaşının bitmesini sağlayarak daha da fazla can kurtarıldı.
Buna tam anlamıyla “Mühendisliğin Zaferi” de diyebiliriz.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Burak KARAOĞLU
İnş.Müh.Burak KARAOĞLU
F.M.V Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Mezunuyum. Çocukluktan beri içinde bilgisayar ve yazılım geçen her şeyle iç içe yaşıyorum.3 yaşımda Ms Excel ile 8 yaşımda Autocad ile tanıştım.İnsanın hayatındaki en önemli varlığının 'merak etmek' olduğunu düşünen biri olarak sürekli öğrenmeye ve merak etmeye açığım. Şu an Eğitimime İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ)'de Yüksek lisans yaparak devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem

  AFAD verilerine göre, Manisa'da Kırkağaç adlı ilçede saat 19:09'da 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Manisa haricinde çevre illerde de hissedildi. Afet ve Acil Durum...