Ana Sayfa İş Güvenliği Ölümlü Kazalarda İnşaat İlk Sırada

Ölümlü Kazalarda İnşaat İlk Sırada

- Reklam-

Aslında başlığa bakınca bu yazıyı yazmak için inşaat mühendisi olmanın gerekmediğini düşünüyorum, istatistik konusunda başarılı biri bunun üstesinden gelecektir. Bu yazımda biraz bilgilendirme ve belki farkındalık oluşturmaya çalıştım, umarım başarılı olabilirim.

Geçtiğimiz günlerde Samsun’da Uluslararası İnşaat Zirvesi’nde konuşan İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal GÖKÇE,Türkiye’nin ölümlü iş kazalarında zirvede yer aldığını yılın ilk 8 ayında bin 338 kişinin iş kazası sonucu öldüğünü ve inşaat sektörünün bu listede ilk sırada yer aldığını söyledi. Bende bu sözlerden hareketle biraz araştırma yapayım dedim,sonuç olarak her gün önünden geçtiğiniz pek çok inşaatın genel bir analizini yapmaya çalıştım.

İşçi gücünün çok fazla kullanıldığı bir sektör olan inşaat sektöründe pek çok kaza riski yer almaktadır,ancak bu risklere karşı önlem alınmakta mıdır bu tartışılır. İnternette çok sayıda gördüğümüz iş makinesi altında gölgelenen işçiler,vinçle yükselen işçiler,korumasız dış cephe yapan işçiler vs. fotoğraflar bir çoğumuzun bakıp geçtiği kadar hatırlansa da durum bundan ibaret değildir,binlerce kişinin hayatını kaybettiği bir sektörde durumun bu kadar basit olmaması gerektiğini düşünenlerdenim. Tabi çeşitli kanunlar,yaptırımlar,kurallar alınmış durumda bu sorunla ilgili ancak ”bana bir şey olmaz” felsefemiz bize bu kurallara da uyulmadığını göstermektedir.

Peki sektörde en çok rastlanan iş kazaları nelerdir?

- Reklam-

Yapmış olduğum araştırmaya göre bu konuda en çok rastlanan iş kazası,insan düşmesidir, daha sonra ise sırasıyla uzuv kaptırma, malzeme düşmesi, elektrik çarpması, yapı makineleri ile ilgili kazalar, çökmeler, malzeme sıçramaları gibi kazalar gelmektedir.

Kazaların dört ana nedeninin : Görmedim, düşünemedim, bilmiyordum, acelem vardı gibi basit ve anlık sebeplerden kaynaklandığı görülmüştür.

Bu kadar riskin bir arada olduğu bir alanda iş kazası gerçekleşme olasılığı oldukça fazladır, ancak bize düşen bu olasılığı minimuma indirmektir, buradan bu yazıyı okuyan tüm sektör çalışanlarına sesleniyorum, lütfen iş güvenliği kurallarına uyalım, önceliğin sağlık olduğunu unutmayalım.

Sağlıcakla kalın.

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Anıl Doğancı
İnş.Müh.Anıl Doğancı
İnşaat Mühendisi / Bursa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İzmir-Çandarlı arasını 40 dakikaya düşüren otoyol hizmete açılıyor

İzmir’de yapımı tamamlanan Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyolu ve bağlantı yolları, 22 Şubat Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak. ‘Kuzey Ege Otoyolu’, İzmir-Çandarlı arasını...