Ana Sayfa Güncel Otopark Yönetmeliği; İnşaat Sektörünü Zora Sokabilir

Otopark Yönetmeliği; İnşaat Sektörünü Zora Sokabilir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı Otopark yönetmeliği 30 Haziran 2019’da yürülüğe girmesi bekleniyor. Levent Bendeş (İZTO Meclis Üyesi), bu yönetmelik kapsamında her konut için ayrı otopark alanı olması zorunluluğu ile inşaat sektöründe zorluklar olacağını dile getirdi.

Levent Bektaş, bu yönetmeliğin normalde 1 Haziran 2018’ de yürürlüğe girmesi gerekirken yaptıkları girişimler sonucu tarihi 01 Ocak 2019’ a ertelendiğini söyledi. Son duruma göre, yönetmelik 30 haziran 2019’a ertelendi. Bektaş, “tepkiler göstererek ertelemiş olduğumuz otopark yönetmeliği artık takip etmekte zorlanıyoruz.  Eğer yönetmelik aynı şekilde yürürlüğe girer ise durgun olan inşaat sektörümüz son nefesini verebilir. Çok açık ve net söylüyorum, inşaat sektörü tamamen çöker” açıklamalarında bulundu.

‘’Yeni Projeler Yapılmıyor’’

Gelecek olan bu yönetmelik ile ilgili yerel yöntemlerde karmaşıklık mevcut olduğunu  söyleyen Bektaş, konuşmasına şöyle devam etti; “yeni yönetmelik ile ilgili kafalar karışık. Bazı belediyeler ise yönetmeliği uygulamaya başladı bile. Fakat hem eski hemde yeni yönetmelik uygulanırsa, bu durumda ayrı bir karmaşıklık söz konusu olcaktır. Buca’da 53 ruhsat almış yapı denetim firması bile, bir tanesinin inşaatına başlayamadı. Yeni projeler yapılamıyor. Son üç ayda ise inşaata başlayan proje sayısı çok az, bu oran %3 seviyesindedir.”

Otopark Yönetmeliği İle Sıkıntı Büyük       

Levent Bektaş; banka faizleri günden güne artarken, faizle çalışan müteahhitler olduğunu ve bankadan çekilen kredi ile inşaatı yürüttüklerini satış yaptıklarında ise faizleri ödeyemediklerini belirtti. Bu durumda bazı mütteahhitlerin batacağını, sıkıntının büyük olduğunu ve otopark yönetmeliği ertelenirse kimsenin umrunda olmayacağını dile getirdi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Karşı Tasarlanıyor?

Bu yazının belli bölümlerini sıradan bir vatandaş anlayabilirken, belli bölümlerini ise sadece teknik elemanlar anlayabilecek. Teknik elemanlardan kastım, mühendisler ve mimarlar. Bu yazıda, çoğu mimar/mühendislerin...