Ana Sayfa Blog Sanal Şantiye Katar Gezisi Notları

Sanal Şantiye Katar Gezisi Notları

Katar , 2,15 milyon nüfuslu artan petrol fiyatları ve sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelire göre dünyanın en zengin ülkesi durumunda. Katar, Orta doğu’daki bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi ekonomik olarak hızla gelişmekte. Özellikle geçen sene gerçekleştirdiğimiz Dubai gezimizden sonra, Katar’ın hedefinin B.A.E. Dubai’yi geçmek olduğu gözümüze çarptı.

Katar ‘ın doğal bitki örtüsü inşaat

Katar’a iner inmez yol üzerinde her noktada yapılaşma gözümüze çarptı. Bu bakımdan inşaat bakımından oldukça verimli bir ülke. En yakın rakipleri Birleşik Arap Emirlikleri’ne nazaran hala yapılaşmada ve gelişmekte görünüyor. Ülke sıcak ikliminden dolayı normalde çöl ancak zengin yer altı kaynaklarına sahipliğinden dolayı dünyanın en zengin ülkesi durumunda. Bu bakımdan ülkenin her köşesinde yeni bir yapılaşma ve inşa işi göze çarpıyor. Oldukça ilginç yapılaşmalar var. Bu noktada gelecekte Dünyaca ünlü Dubai’yi geçecek gibi. Çölün içinde bitki yetiştirmesi oldukça zor ancak ”Katar’ın Doğal Bitki Örtüsü İnşaat” olarak göze çarpıyor.

2022 Dünya Kupası

Ülke 2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacağı için yoğun bir çalışma içerisinde. Bu çalışmaların en büyük göstergesi Doha Metrosu İnşaatı. Kırmızı hat, Yeşil Hat, Altın Hat ve Mavi Hat olmak üzere 4 hattan oluşan bu metro inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Mavi Hat şuan proje aşamasında ve sıfırdan yapılacak. Hatların Dünya Kupasında ve kent içi ulaşımında kolaylık sağlayacağı aşikar. Ülkenin çoğunluğunun başkent Doha’da yaşadığı için hatların diğer beldelere kadar uzanması ülkedeki yapılaşma yayılımı düzenleyecek gibi görünüyor.

İnşaat Sektörünün Durumu

Yoğun yapılaşmadan dolayı inşaat sektörü ülkenin en hareketli 2.sektörü durumunda. 1. sektör tahmin edebileceğiniz gibi doğal gaz ve petrol. Parayı enerji ihracatından kazanıp inşaat sektörüne yatırıyorlar. Buda ülkenin her noktasında göze çarpıyor. Pastanın enerji kısmında İngilizlerin parmağı olduğu aşikar görünüyor. İnşaat sektöründe ise Fransızlar hakim gibi görünüyor. İşçilerin çoğu yurt dışından çalışmaya gelen insanlar. Bu bakımdan iş gücü kalifiye elemanların dışında oldukça düşük ücretlere çalışanlardan oluşuyor. Görünen o ki bir kast sistemi var, toplumun içinde sınıflar var ve bu sınıfların yaşam bölgelerinin farklılıkları arasında yaşam standartları açısından bir uçurum göze çarpmıyor değil.

İnşaat sektörünün içerisinde Türkiye’den büyük firmaların (Tekfen, STFA, Yapı Merkezi ve TMS vb.)  varlığı da göze çarpıyor. Özellikle yol inşaatlarında ve metro inşaatında Türk firmalarının bulunması ulaştırmanın Türk firmalar tarafından inşa edildiğini bize gösteriyor. ”Peki bu firmalar orada nasıl iş yapıyor?” diye soracak olursanız, mutlaka yerel bir ortakla çalışmanız gerektiğini belirtmemiz gerek.

Ülke genelinde anlaşmalar uluslar arası inşaat kurallarına göre yapılıyor. Bu anlaşmalar gereği iş sağlığı ve güvenliğine üst düzey riayet ediliyor. Buda işlerin sağlıklı yapılmasını sağlıyor gibi görünüyor. Gezdiğimiz şantiyelerde iş güvenliği titizliğine her çalışanın bilinçli bir şekilde destek verdiği gözümüzden kaçmadı değil. Demek ki istenilince oluyormuş demekten kendimizi alamadık.

Nisan 2017’de Katar Türk ortaklığını pekiştirmek için bir fuar düzenleneceğini belirmeden geçmeyelim. Bu fuarla Türk yatırımcısının Katar’da büyük işleri kovalayacağına inanıyoruz ve ülkemiz ve özellikle inşaat sektörünün Katar’da büyük işler başaracağına inanıyoruz.

Katar ‘da Nereleri Gezmeli?

Genel olarak 365 günün çoğunluğu sıcak özellikle yaz günlerinde sıcaklığın 65 ~ 70 °C olduğunu önemle belirtmek gerek. Bu nedenle ülkenin yerel vatandaşları genelde geceleri geziyor. Turizm konusunda da ülke yeni gelişmekte ve Katara Plajı dünyada ünlü bir plaj. Her mevsim yüzülebilecek bir kıyıya şeridine sahip olan Katar’da ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında eski Katar diyebileceğimiz Souq Wakıf bulunuyor. İstanbul Kapalı Çarşı’nın küçüğü gibi düşünebilirsiniz. Souq Wakıf’ın yakınında ise İslam Eserleri Müzesi bulunmakta. Müze oldukça iyi dizayn edilmiş ama belirtmek isterim ki, Türkiye’de her hangi bir köyü kazsak altından o müze gibi 3 tanesi çıkar. Müze’nin kenarı ise tek yeşillendirilmiş bölge olarak göze çarpıyor ve güzel bir gökdelenler manzarası var. Gökdelenler demişken West Bay’i gezip görmenizi tavsiye ederiz. West Bay adından da anlaşılacağı gibi gökdelenler bölgesi, ancak koca koca gökdelenlerin arasında inşaatı yıllardır bitmeyen Dubai Tower bütün görüntüyü kirletiyor.

Katar – Lusail City

Lusail City olarak adlandırılan ve yeni yaşam merkezi olarak belirtilen yeni bir inşaat bölgesini de Katar’a gitmeyi planlayan mühendis arkadaşlarımıza tavsiye ederiz. Lusail nasıl bir yer diye soracak olursanız 48 milyar dolarlık bir yatırımın yapıldığı ve 2020’de 450.000 kişinin barınacağı yeni bir şehir havasında. Bunların yanı sıra Dubai Mall mantığı ile yapılmış ve Başkent Doha’nın ortasında bulunan Villagio Mall gezilmeye değer. Neden Dubai Mall’a benziyor derseniz Torch Tower (Meşale Gökdeleni) adı verilen gökdelenin altında bulunması. Dubai Mall’da Dünya’nın en uzun binası Burj El-Khalifa’nın altında bulunuyor. Bu bakımdan biraz da kopya çekilmiş gibi. Villagio Mall’un dışında bir çok alış veriş merkezi olması ülkede bulunan insanların alış verişi ne kadar çok sevdiğini gözler önüne seriyor. Alış veriş ve Lüks konusuna gelincee The Pearl’ü yani İnci adını verdikleri ultra lüks yaşam merkezinden bahsetmemiz gerekiyor. The Pearl girişinden itibaren ayrı bir dünya havasında ve oradaki yaşamın lüksünde sınır yok. Şöyle ki yolda yürürken yanınızdan Ferrariler, Hayabusalar geçiyor. Katarın en zengin bölgesi olarak The Pearl gezilmeye değer.

Bir daha ki gezimizde tekrar buluşmak dileğiyle. Unutmayın ” İnsanlık var oldukça, birileri onu inşa etmek zorunda!

Kısa Kısa Notlar:

  1. Katar’da ana dil Arapça ama ülkenin büyük çoğunluğu İngilizce konuşabiliyor.
  2. Katar 2022 Dünya Kupasına kadar Birleşik Arap Emirliklerini geçecek gibi görünüyor.
  3. Katar eğitime önem veriyor ve Körfez Ülkelerinin arasında eğitim merkezi olmaya çalışıyor.
  4. Katar küçük bir ülke olmasına nazaran oldukça zengin ve gelişmeye açık görünüyor.
  5. Katarlılar Türkleri seviyorlar ve bunda aynı dini inanca bağlı olmamızın etkisi çok.
  6. Her mevsim sıcak bir ülke özellikle yazın cehennem gibi.
  7. Enerji kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke. Bu nedenle yakıt çok ucuz.
  8. Ülke sınırları içerisinde Alkol ve Sigara sınırlı noktalarda satılıyor.
  9. Katar’a bir çok şey dışarıdan geldiği için ülke olarak Türkiye’ye göre pahalı.
  10. Katar’da inci sektörü oldukça gelişmiş.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Deprem izolatörü ilk kez konut projesinde

 Türkiye’de deprem izolatörlerinin uygulandığı ilk konutlar Başakşehir’de hayata geçiriliyor. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de daha önce birçok alanda uygulanan deprem izolatör sistemi ilk kez konutlarda uygulandığı...

Avrupa Neden Gökdelen İnşa Etmiyor ?

Dünya üzerinde bulunan kıtalar arasında Avrupa, en gelişmiş, yoğun nüfuslu ve ekonomik olarak refah seviyesi oldukça yüksek sayılabilecek kıtalardan birisidir. Peki buna rağmen neden...

Zamansız Güzelliğin İsmi: Valarte Neo Banyo Dolabı

Zamansız Güzelliğin İsmi: Valarte Neo Banyo DolabıYaşam alanınızda gerek işlevselliği gerekse de tasarımları ile kullanım kolaylığı sağlayan VitrA, banyolarınıza da alternatif çözümler getiriyor....

Betonarme Statiği/Çelik Statiği/Ahşap Statiği

Statik, betonarmede de aynı, çelikte de ayni, ahşapta da ayni. Dinamik betonarmede de ayni, çelikte de ayni, ahşapta da ayni. Bir mühendis statik ya biliyordur...

SON YORUMLAR