Şantiye Günlüğü

0

1 Şantiye Günlüğü

Hayalini günlerce kurduğum,hedeflediğim,düşününce yüzümde komikce bir gülümsemenin sebebi olan İnşaat mühendisi olma hayalim,yerleştirme sonuçlarının açıklandığı günle gerçekleşti.Düşünsenize hayalini kurduğunuz,günlerce dua ettiğiniz bir şey gerçekleşiyordu..Bu muazzam bir şeydi..Evet başarmıştım!

Hani sevdiğiniz,delicesine istediğiniz birşeyin peşinden gitmenin zaferinizle sonuçlanması bir insanı nasıl mutlu edebilecekse o kadar mutluydum işte..
Aşıktım bu bölüme;ama her aşk hikayesi bünyesinde sadece mutluluk barındıramıyorsa bu hikayede barındıramıyordu.Hüzün,mutsuzluk,uykusuz geceler..Herşey vardı sanki içersinde.Seviyordum ya bu sebeple herşeyi güzel geliyordu işte..
Zor günler geçiriyordum;o terimler,o iç içe geçmiş integraller,akışkanlar mekaniği ve hocası..🙈☺️dinamik,statik dersleri.Havada uçuşan meşhur survey kitapları..
Ya defalarca duvara fırlattığım hesap makinalarına ne demeli ? (inanın sayısını bilmiyorum.)
Bizim esnaf,kırtasiye Fırat Amca,okulum bitinceye kadar benim aldığım hesap makinalarıyla işleri büyüttü. ☺️
Seviyordum ya zorluklarına da katlanıyordum.
Hem beynen yoruluyordum hem de bedenen..
Mahalle baskısına maruz kalıp;defalarca anneme “ee sizin kız özel okumuyor mu zaten,zor olmaması lazım,öyle değil mi ? Özel okullarda geçiriyormuş hocalar.” Deyip ambiyene tavırla sözlü tacizlere uğrardım.Eş,dost,hısım akraba tarafından..(Tabi ben ertesi sabah öğrenirdim tüm bu konuşulanları.) Annemin ilk fırsatta beni arayıp kızım şu böyle diyor, şu şöyle diyor. “Doğru mu? Neden o zaman uykusuz her gecen?” Deyip,üzerimde kurulan baskının ne derece derin olduğunu tahayyül dahi edemezsiniz.Lakin yürütüyordum o bölümle olan aşkımı.Herkese ve herşeye rağmen!
İnsanlar hep gözardı etmeye bayılırlardı zaten..!
Özel okuldaa güzel insanlar,güzel amcalarım..Babamın okulu değil ya,komşu teyzecim..!
O okul %100 İngilizce eğitimi veren,sınıfta toplamda 10 Türk öğrenciyi geçmeyen geri kalan kısmının çeşitli ülkelerden öğrenciler olduğunu bilemezsiniz..Ancak orada okuyup bunun zorluğunu benimle yaşayan arkadaşlarım bilir.
O okul ki;derslerde Sadece İngilizce konuşulan ve hiçbir şey anlamadığınız,hocaların ODTÜ’den geldiği Bir okul.Çünkü nekadar iyi bilirseniz bilin o dili,o dil sizin ana diliniz değil ki..!
Düşünsenize o gün derste gördüğünüz herşeyi aynı akşam evinizde Türkçeye çeviriyorsunuz.Günler sonra tam anladım,kavradığım dediğiniz noktada ise,sınav haftanız geliyor ve tekrar İngilizceye çevirip hazırlanıyorsunuz..☺️ (Hoş Google Translate çoğunu abukca çevirerek ortaya garip cümle dizinleri çıkartıyordu..Ne demek istediğini anlamak için bazen dakikalarca bakıyordum ekrana.) Bu bölümü seviyordum ama fikrim yoktu;Çünkü ailemden birileri bu işi yapmıyordu.Aralarındaki bağlantı noktalarını kuramıyordum haliyle..!
Ahh diyemedim..Güzel komşularım,güzel akrabalarım,güzel dostlarım bunların hiç birini diyemedim.İfade etmeye çalışsaydım da emin olun değişen hiçbir şey olmazdı.

Bir kere özel okulda okuyor yaftası üzerinize yapışmıştı.Lakin dert değildi ben kendimi,emeğimi,aşkımı biliyor ve seviyordum.Ayrıca bölümde ilk yılımda;Kadın olup bu bölümde yapamayacağım,erkeklerin egemen olduğu bir bölümde okuyamayacağım söylensede hatta bazıları daha da ileriye gidip,ders aralarında bahçeye nefes almak için çıktığım vakitlerde,”Mimar olsaydı ya,ne işi var bu bölümde,nasıl yapacak bu işi,erkeklere göre..” Diye devam ettirdikleri cümleler beni daha da kamçılıyordu.Ne konuşulursa konuşulsun evelALLAH diyordum.5 yıllık eğitimim yüksek şeref belgesiyle bitirmiş olmanın gururunu hala yaşıyorum.Aşkta da bu böyle değil midir? Emek,zaman,sabır ve Dua’dır.
Her kadın İnşaat mühendisi olabilir.Bir kadının yapamayacağı hiçbir şey yoktur ve bir kadın elini attığı herşeyi güzelleştirir ve hakkıyla yapar.

(Kısa Bir Süre Sonra Ortak olduğumuz,şahit olduğumuz yaşanmışlıklarla Kaldığımız yerden görüşmek ümidiyle.)

Hoşcakalın Güzel Dostlarım
Neval Acaban
İnşaat mühendisi

  • Mersin

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here