Ana Sayfa Blog Şantiyede Kullanılan İş Makineleri ve Aletler

Şantiyede Kullanılan İş Makineleri ve Aletler

- Reklam-

Merhabalar, bu yazımda sizlere şantiye stajımda rastladığım ve araştırmalarım sonucu toparladığım birtakım İş Makineleri ve Aletlerin ne için kullanıldıklarını anlatacağım. Eklemeyi atladığım veya eksik gördüğünüz yerler varsa benimle paylaşabilirsiniz. Staj yapacak arkadaşlar için de yararlı olmasını diliyorum…

Ekskavatör Nedir?

Ekskavatörler çok yönlü kullanıma sahiptirler. Paletli ve lastik tekerlekli olarak ikiye ayrılırlar. Üst ve alt seviyelerde kazı yapma, zemini sıyırma, kırma, kanal kazma ve yükleme gibi işleri yapabilirler. Yol (kara ve demiryolu), baraj ve maden ocaklarında yaygın olarak kullanılırlar.

ekskavatör

Yükleyici-Loader Nedir?

- Reklam-

Yükleyiciler paletli ve tekerlekli yükleyici olarak ikiye ayrılırlar. İnşaat işleri, yol yapımı, temel hafriyatı gibi çeşitli işlerde taşıma-yükleme amaçlı kullanılırlar. Paletli yükleyiciler zemine daha geniş yüzeyde temas ettiğinde her türlü zeminde emniyetle çalışabilirler. Lastik tekerlekli olanları ise paletliye göre daha seri manevra yapabilirler.

loder

Kazıcı Yükleyici – Backhoe Loader Nedir?

Kazıcı yükleyici – Backhoe Loader – Bekoloder lerin normal yükleyicilerden farkı kazma yeteneğini olmasıdır. Hendek kazıları, kanal kazma, yapı temellerinde kullanılır. Kırıcı aparatı takıldığında kırma işlemi yapabilen, traktör tipi yükleyicilerdir.

bekoloder

Dozer Nedir?

Dozerler bıçakların çalışma durumuna göre buldozer, angledozer ve tiltdozer olarak üçe ayrılır. Arazi temizleme, malzeme serme, tesviye yapma, zemin gevşetme gibi amaçlarla kullanılır. Taşıma işlemini kısa mesafelerde yapabilir. Manevra hızları düşüktür. Yapısı dengelidir, bu sayede bir çok zeminde kolaylıkla çalışır.

dozer

Greyder Nedir?

Greyder çoğunlukla yol yapımı işlerin yüzeyin düzeltilmesinde kullanılan, altında bulunan ve değişik açılarla toprağı kesip yayabilen, engebeli yerleri düzeltmekte kullanılan makinedir.

greyder

İş Kamyonu Nedir?

İş kamyonu toprak, kaya ve maden taşıma görevlerini yapan iş makineleridir. Düz şasi ve belden kırmalı kamyonlar şeklinde üretilirler. Zor koşullarda ve yüksek manevra ihtiyacı duyulduğunda belden kırmalı olanları tercih edilir.

belden-kırmalı-kamyon

Kompaktör Nedir?

Kompaktör genel olarak toprağı, asfaltı, zemin ve yol kaplama malzemelerini sıkıştırmak için kullanılan alettir. Toprağın sıkıştırılması toprağın yük taşıma kapasitesini artırır, çökmesini ve şişmesini önler. Kompaktörler zıplayarak veya titreyerek basınç oluşturup uygulanan zeminin sıkılaştırılmasını sağlarlar.

kompaktör

Silindir Nedir?

Silindirin temel olarak görevi toprak ve asfalt gibi malzemeleri sıkıştırmaktır. Yol, baraj ve inşaat işlerin kullanılabilirler. Sıkıştırma şekline göre statik(kendi ağırlığı ile), vibrasyonlu(titreşimle), ve osilasyonlu(salınım ile) çeşitleri mevcuttur.

silindir-bomag

Skreyper Nedir?

Skreyper sert zeminlerin gevşetilmesinde, gevşetilen zeminde kazı yapılmasında ve hafriyat taşınmasında kullanılan bir makinedir. Yol inşaatlarında malzemenin homojen serilmesini sağlar. Motorlu ve çekili çeşitleri vardır.

skreyper

Tünel Açma Makinesi Nedir?

Tünel açma makinesi, diğer adıyla köstebek tünel açmakta kullanılan, boyutları 200-300 metreyi bulabilen, bir yandan kazıp diğer yandan kazılan taş ve toprağı bir ayrıştırma bandıyla taşıyabilen devasa makinelerdir. Sert kayalara, kumlara ve her türlü toprak tipine uygulanabilir.

yerli-ve-milli-kostebek-tbm

Vinç Nedir?

Yapı işlerinde ve insan gücünün yetmediği bir çok alanda ağır cisimleri kaldırmakta kullanılan makinedir. Kule vinç, pergel vinç, gezgin vinç ve tek ray vinç gibi çeşitleri vardır.

kule-vinc-tower-crane
Kule Vinç

high up-crane
Mobil Vinç

 

Sondaj Makinesi Nedir?

Sondaj makinesi zemin tanıma, su ve maden arama, jeolojik araştırmalar yapmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılır.

sondaj-makinası

Beton Dağıtıcı Nedir?

Beton dağıtıcının görevi adından da anlaşıldığı üzere  betonu istenilen noktaya ulaştırmaktır. Tırmanır tip, örümcek, paletli ve mekanik çeşitleri vardır. Tırmanır tip olanlar yapı yükseldikçe hidrolik sistemleri sayesinde yapıyla beraber yükselebilirler. Örümcek tip beton dağıtıcılar monte edilmeden kullanma kolaylığı sağlarlar. Paletli tip beton dağıtıcılar ise tünel ve engebeli arazilerde kullanıma uygundur.

putzmeister
Hidrolik Beton Dağıtıcı

Örümcek Beton Dağıtıcısı

Beton Vibratörü Nedir?

Beton vibratörleri taze beton dökümünün hemen sonrasında beton karışımındaki havanın uzaklaştırılması ve betonun kalıp içinde homojen dağılması amacıyla kullanılırlar. Böylece betonun pürüzsüz görünmesi sağlanır ve segregasyon da önlenmiş olur.

Perdah Makinesi Nedir?

Perdah makinesi beton dökümünden sonra zeminin düzleşmesi ve bozuk yüzeylerin istenilen kota ve yapıya ulaşmasını sağlayan helikopter olarak da bilinen makinedir.

helikopter
Helikopter

Sanal Şantiye

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Mesude Doğan
Mesude Doğan
Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kaçak yapıya arsa değerine göre ceza

Meclis’te bugün görüşülmeye başlayacak düzenlemeyle kaçak yapılara aykırılığın metrekaresine göre kesilen ceza sistemi değişiyor. Artık arsa değeri de cezalara eklenecek. Böylece her ilde uygulanacak...