Şiddetin Meşru Olduğu Meslek Grubu

0
581

Başlığa bakıp da “Şiddetin meşru olduğu meslek grubu mu olur? ” diyenlerimiz illaki vardır. Son zamanlarda ülkemizde kadına şiddet, çocuğa şiddet, istismar, sağlık çalışanına şiddet vb. birçok vandalizm içerikleri görüyoruz. Gördüklerimiz hepimizin içini acıtıyor ve toplumsal olarak bizler de tepki veriyoruz.

Peki Mühendise Şiddet Meşru Mu?

Daha dün Ankara İMO’nun yapı denetim personeli meslektaşımıza yapılan saldırıyı kınadığını ve olayın takipçisi olacağını yayınlamıştık. Peki bu olayı kaç kişi duydu? Meslektaşımız Korkut Küçükcan Antep’de tonlarca iskelenin altında kalırken mesleğini yapıyordu. Ne kadar da kısa sürede unutuldu. Her gün onlarca kişi inşaatlarda can veriyor. İş kazalarının en fazla olduğu sektör inşaat sektörü. Paralı müteahhittin çilesini çeken mühendisler, inşaatçılar. Patronun egosu altında ezilen mühendisler. Bir çoğu gece gündüz demeden çalışan mühendislerimiz var. Şantiyede, ofiste, yolda, dağda her yerde çalışan milyonların sesini kim duyacak ve duyuracak? Sağlık sektörü çalışanlarının uğradığı şiddeti kınıyor ve bu hassasiyetin inşaat sektöründeki emekçiler için de gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Peki Çözüm Nedir?

Çözüm çok basit. İtibarsızlaştırılan mühendislik mesleği için mühendisler bir araya gelmeli. Gelmeli ki sağlıklı yaşam ve çalışma koşullarına sahip olsun. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetinden sıyrılan bir anlayışı benimser isek çözüm olabilir. Ama gördüğüm ve tecrübe ettiğim kadarıyla mühendislik örgütlerinde ve mühendislik zümresinde ne yazık ki bunun oluşması şu an mümkün değil. İşimiz zor ama illaki bir gün başaracağız. Mühendisliğin onurunu ve gururunu bu ülkeye bir gün anlatacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here