Ana Sayfa Blog Sizi Başarıya Götürecek 5 Kriter

Sizi Başarıya Götürecek 5 Kriter

Sizi başarılı yapacak kriterler hayallerle başlar. Çocuklukta başlayan hayaller ile büyüyünce dünyayı değiştireceğini düşünür insanlar. Güzel, saf ve temiz bir dünyanın hayalleridir aslında bunlar. Ama zamanla bölgesel kültür, eğitim ve öğretim sizi farklı yönlere itse dahi, her ne olursanız olun hayatta başarılı olmak için şu 5 kriteri gerçekleştirmeyi unutmayın.

1. Hedefleriniz Olsun

Hedef koymak en önemli kriterdir. Eğer ki ulaşmak istediğiniz bir seviye yoksa hep aynı yerde sayarsınız. Çevrenizdeki başarılı insanlara dikkat edin, her birinin ayrı ayrı ulaşmak istedikleri hedefleri vardır. Kendilerine bir çıta belirlemişlerdir ve hep bunun üstüne çıkmak için emek sarf ederler.

2. Hobiniz Olsun

Amaçlarınıza ulaşmak için çalışırken her zaman bir ”eh yeter artık” zamanı olacaktır. Bu zamanlar için kafanızı dinlendirebileceğiniz bir uğraş sizi rahatlatacaktır. Örneğin enstrüman çalan bir insan sıra dışı bir yapıya sahip olur ve bu yetisini kullanarak kendini dinlendirmeyi başarır. Bu da hedefe giden yolunuzda inanılmaz bir kaçış yöntemi olacaktır.

3. Arkadaş Seçiminiz

Her insanın kendine yakın gördüğü bir arkadaş ortamı mutlaka vardır. Ancak bu ortamı siz seçersiniz. Yani kendi seçiminiz ile kendi ortamınızı yaşarsınız. Bu noktada yapacağınız bir yanlış seçim sizi hedeflerinizden çok uzaklara götürebilir. Sonucunda büyük hüsranlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle hedefinize, hayat yapınıza uygun ortamlarda bulunmanız sizi beklentilerinize götüren yoldaki basamakları çıkmanıza yardımcı olacaktır.

4. Spor Yapın

Günümüz teknolojisi ile artık sosyal medya ile bir çok kişinin yaşamı gözler önünde yaşanıyor. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum? başarılı insanların hemen hemen hepsi spor yapan insanlar. Spor sizi hantallıktan kurtaracak yegane çözümdür. Spor yaptığınızda hem fiziki olarak hem de zihin olarak zinde kalacaksınız. Bu nedenle spor yapan insanların başarılı olma oranı oldukça yüksektir.

5. Zamanı İyi Değerlendirip Planlayın

Başarılı insanlar genelde planlı yaşayan insanlardır. Çok nadir boş vakitleri bulunur veya boş vakitlerini değerlendirecek bir planları her zaman bulunmaktadır. Zaman konusunda kısa, orta ve uzun vade de planlamalar yapmak ve bu planları zaman içerisinde kontrol etmek sizi başarıya götürecektir. Hep derler ya sınavlara son gün çalışılmaz. Planlı ilerleyen bir hayatınız olduğunda hedeflerden saptığınızda bunu düzeltip düzenleme şansınız olacaktır. Bu da sizi başarıya yönlendirecektir.

Bunlar gibi bir çok alt kriterler de elbette olabilir. Sizi başarıya götürecek 5 ana başlığı yukarıda belirtip özetlemeye çalıştım. Denemesi bedava tercihleriniz sizin hayatınıza etki edecektir. Umarım herkes hayallerini giden yolda başarıya ulaşır…

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Trolle avlanan balıkçılar, fiber optik deprem kablolarına zarar verdi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, deprem izlenmesi için Marmara Denizi tabanına yerleştirilen fiber optik kabloların, trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını...