Kirişsiz konsol çıkma

  0
  Soru CevapKategori: Soru CevapKirişsiz konsol çıkma
  Avatarhrncskn asked 5 ay ago

  Merhabalar Hocam. 

  Tasarım proje dersi için bize verilmiş mimari projelere göre modelleme yaparak analiz yapmaya çalışıyoruz. Bir projede 2 metre plak döşeme çıkması yaptık. (Döşemenin kısa kenarlarından konsol kiriş yapmadık. Uzun kenarlardan bağlı sadece) TS500 11.2.2 konsol döşeme için minimum kalınlığı sağlayacak şekilde 17 cm bir döşeme kullanmaya karar verdik. 
  Sizi okurken de gördüğüm kadarıyla konsol çıkmalar bizleri çok korkutuyor ve 2 metre fazla gibi bakılıyor. Bu döşeme için kısa doğrultudan kiriş atılması gerektiğini düşündüm. Daha sonra bir hocamıza sorduğumda kiriş atmasanız da olur 17 cm döşeme kurtarır demeye getirdi. Böyle yerlerde 2 cm fazla yaparak kiriş atmayabilirsiniz dedi. Sizce de doğru bir yaklaşım mı?

  Sta4cad kullanıyoruz döşemeler için sehim analizi değerlerini tam olarak göremedim. Kirişler için yaptığını görebiliyorum fakat döşemeler için göremedim. TS500 e göre 16 cmden küçük yapılamayan döşemelerde bile 14cm alsam program hata vermiyor. Döşeme sehimleri için programın hata vermemesine güvenebilir miyim?

  Soruyu belki uzattım hocam kusura bakmayın. Ayrıntı vererek tam ifade etmeye çalışıyorum kendimi. Ayrıca 4. sınıf İnşaat mühendisliği öğrencisiyim. Tasarımla ilgili sizden çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim bu yüzden size teşekkür etmek istiyorum.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here