zemin iyileştirme yöntemleri nelerdir?

Soru CevapKategori: Diğer Mühendislik Dallarızemin iyileştirme yöntemleri nelerdir?
zemin iyileştirme yöntemleri nelerdir?yasin 4 yıl önce

zemin iyileştirme teknikleri nelerdir? bunların depremde etkisi nedir?

3 Cevap
zemin iyileştirme yöntemleri nelerdir? İnş.Müh.Mustafa AKSU Staff 4 yıl önce cevapladı
merhaba, zemin iyileştirme yöntemleri ile mevcut zeminin taşıma kapasitesi arttırılabilir, deprem anındaki zeminin olumsuz davranışının önüne geçilebilri(örn zemin sıvılaşması)

zemin iyileştirme ile ilgili web sitemiz yazarlarından Kardelen Dursun’un yazısını okuyarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.sanalsantiye.com/zemin-nasil-iyilestirilir/#.Xk16_mgzbIU

zemin iyileştirme yöntemleri nelerdir? 4 yıl önce cevapladı
zemin iyileştirme yöntemlerinden bazıları jet grout , kompaksiyon , taş kolon , düşey dren , deep soil mixing , fore kazık , enjeksiyon ,plastik fore kazık
zemin iyileştirme yöntemleri nelerdir?Halil Özdemir 4 yıl önce cevapladı

Zemin iyileştirme yöntemleri çok çeşitlidir fakat her yöntem her zemine ve her mühendislik projesine uygulanamaz. Elde etmek istenilene, zemine, ekonomik imkanlara, bölgeye, makine ve malzeme tedariğindeki engel veya kolaylıklara göre farklı projelendirmeler yapılıp uygulanır.

Sıradan bir vatandaşın bile büyükşehirlerde sokakta gezerken rahatça göreceği uygulamalar fore kazık, zemin çivisi ankraj ve jet groutdur. Hammadde sıkıntısı olmayan bölgelerde taş kolon, denize yakın projelerde diyafram duvar projeleri yaygındır.

Ulaştırma projelerinde sıyırma kazıları, zayıf zeminin kaldırılıp sağlıklı zeminin serilmesi, ön yükleme gibi önlemler daha sık tercih edilir. Uzun mesafeler boyunca diğer yöntemler ekonomik olarak ağır yükler yüklemektedir.

Depreme etkisine gelecek olursak sıvılaşmanın engellenmesi, taşıma kapasitesinin artırımı, heyelanın önlenmesi, susuzlaştırma v.b. birçok fayda sağlar. Haliyle bunlar da yapı güvenliğini sağlar.

İlgili İçerik

Sonraki İçerik

Hoşgeldin!

Hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur

Kayıt olmak için formu doldurun

Şifrenizi geri alın

Şifrenizi yenilemek için e-posta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin