Sorunları Birde Öğrenciden Dinleyin

0

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM !

Satırlarıma çok tecrübeli ve değerli bir inşaat mühendisi abimin sözü ile başlamak istiyorum.

“MÜHENDİSLİK ŞARAP GİBİDİR , YILLANDIKCA TADI DAHADA GÜZELLEŞİR”

Bu sözdende anlayacağımız gibi yıllar ve tecrübelerle birlikte bu kutsal mesleğin gerçek anlamda birer mensubu olacağız.

Mesleğimizin günümüz koşullarında birçok sorunu var.

Bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak mesleğimizle ilgili hepimizin rahatsız olduğu birkaç sorunu dile getirmek istiyorum..

Sizinde bildiğiniz gibi mesleğimiz çok kutlu bir meslektir.

İnşaat mühendisliği çalışma alanı her ne kadar geniş bir meslek olsa dahi ülkemizde her geçen gün daha da itibarı düşürülen bir meslek halini almaktadır.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasına her yıl yaklaşık olarak 8.000-10.000 civarı yeni mezun inşaat mühendisi kayıt olmaktadır.

Durum böyle olunca her yıl niteliksiz mühendis sayısı daha da fazlalaşmaktadır.

Mezun olduğunuz okulun prestijli bir okul olması yada olmaması , okuldan mezun olma notunun yüksek olması yada olmaması hiç fark etmez hepimizin karşılaşacağı sorunlar aynıdır.

Ülkede işsiz inşaat mühendisinin fazla olması , üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümlerinin fazla mezun vermesi ve bununla birlikte hemen hemen tüm iş ilanlarında tecrübeli mühendis istenmesi nedeniyle artık iş olsun da ne olursa olsun diyerek asgari ücret karşılığında dahi çalışmayı kabul eden mühendisler var.

MESLEĞİMİZİN BİR İTİBARI VARDIR VE YAPTIĞIMIZ İŞ BU KADAR DEĞERSİZ DEĞİLDİR!!!

Bizi ilgilendiren bir diğer sorun ise yapı denetim olayıdır.

Yapı denetimlerde şuan uygulanan sistem çok saçmadır. Çünkü birisi inşa ettiği yapıyı kontrol etmeni istiyor ve bunun için sana bizzat kendisi ücret veriyor. İlgili makam senin işini iyi yapmanı bekliyor fakat olumsuz birşey rapor edildiğinde firma mühendise ben sana para verdim vb. ithamlarda bulunarak mobbing yapıyor…

YAPI DENETİM FİRMALARI BELLİ BİR KURUM ALTINDA VE KAMUSAL OLARAK ÜCRETLENDİRİLEREK ÇALIŞTIRILMALI , İŞVERENİNİ DENETLEME GİBİ BİR DURUM OLMAMALI…

Bir diğer sorun ise iş güvenliğidir.

Bana birşey olmaz ,  kaç yıldır bu işi yapıyorum birşey olmadı , yok baret takınca bunalıyorum vb. diyerek çalışan işçi sayısı çok fazla.

Ölümlü iş kazalarında Avrupa 1. si olan iş güvenliği zaafiyeti çok fazla olan ülkemiz var.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİR YAŞAM TARZI OLMALI GEREKİRSE İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA ÜST MAKAMLARA DA CEZA VERİLMELİ KONTROLLER SIKI YAPILMALIDIR !!!

Bunlar mesleki açıdan önem teşkil eden sadece birkaç sorun..

Birde bunlar yetmezmiş gibi ULUSLARARASI İŞ GÜCÜ YASASI çıktı…

Umarım her şeye rağmen bütün inşaat mühendisi adayı ve yeni mezun inşaat mühendisleri olarak ülkemize faydalı , mesleğinde başarılı TOPLUMCU MÜHENDİSLİK çizgisinden şaşmayan birer mühendis oluruz..

Satırlarıma Zeki Göker’ in seslendirdiği NAZIM HİKMET RAN’ ın “YAPIYLA YAPICILAR” şiiriyle son veriyorum…

TEŞEKKÜRLER!!!

RUMERT ALP

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ 4. SINIF ÖĞRENCİSİ

 

 

REKLAM- BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here