Ana Sayfa Blog Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Dünya üzerinde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak futbola olan ilgi son derece artmış durumda, bu durum doğal olarak futbol kulüplerinin kendi stadyum ve tesislerini genişletmelerini veya büyütmelerini kaçınılmaz hale getiriyor.

Kapasiteyi, erişilebilirliği, çekiciliği, altyapıyı ve diğer fonksiyonları arttırmak amacıyla kulüplerin iki farklı seçeneği bulunuyor: Var olan yapıyı geliştirmek ya da yeni bir yapı inşa etmek.

Bu durumda maliyetleri düşürmek veya ikonik hale gelen bir stadı korumak için ilk seçenek eğer mümkünse yapıyı geliştirmek/onarmak olarak akla geliyor. Ancak mühendislik açısından bu tür projeler genellikle yeni yapılacak bir yapıya göre daha karmaşık oluyor. Bu geliştirmeler spor kulüplerine milyarlarca dolara mal olabiliyor.

1 – SANTIAGO BERNABEU STADYUMU – İSPANYA

Yapımı 1947 yılında tamamlanan ve tamamlandığı günden beri Real Madrid’e ev sahipliği yapan İspanya’nın Santiago Bernabeu Stadı için toplamda 650 milyon dolarlık bir revizyon projesi sürdürülüyor.

Stadın 81.000 koltuk kapasitesi aynı kalacak şekilde, dört yıllık bir proje sonrası stadın dışarısında ışıklandırma için özel olarak hazırlanmış çelik bantlardan oluşan bir yüzey oluşturulacak.

SANTIAGO BERNABEU STADYUMU - İSPANYA
SANTIAGO BERNABEU STADYUMU – İSPANYA

Ayrıca tamamen açılabilir bir çatı ve 360 derecelik bir skor tabelası inşa edilecek. Stadın içerisinde ve dışarısında iyileştirme çalışmaları yapılacak. Üstalik bunların hepsi stat aktif olarak kullanılmaya devam ederken yapılacak.

Proje hakkında beklentilerini dile getiren Real Madrid başkanı, geliştirme projesi tamamlandığında stadın “dünyanın en iyi stadı” olacağını söyledi.

2 – LA BOMBONERA STADYUMU – ARJANTİN

Dünya’nın en ikonik futbol stadyumlarından biri olarak bilinen Arjantin’in La Bombonera Stadı 1940 yılında açıldığından beri Boca Juniors’a ev sahipliği yapıyor.

LA BOMBONERA STADYUMU - ARJANTİN
LA BOMBONERA STADYUMU – ARJANTİN

Yıllar boyunca sürekli olarak geliştirilen ve onarılan stadyum için kapasiteyi arttırmak amacıyla yeni bir geliştirme çalışması başlatıldı. Hali hazırda 57.000 kişi olan stat kapasitesinin geliştirme projesi ile 70.000’e çıkarılması planlanıyor. Projenin maliyeti ise 70 milyon dolar olarak belirtiliyor.

Stat çevresinde 19 parsellik alan satın alınarak stat ve çevresi genişletilecek. Ayrıca, stadın altından araçların geçebilmesi için bir tünel kazılacak. Stadın mirasını korumak ve takımın taraftarlarının isteklerini yerine getirmek için dış mekandaki değişiklikler minumum düzeyde tutulmaya çalışılıyor.

3 – MERCEDES-BENZ STADYUM SUPERDOME – AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI

Amerikan Futbolu maçlarında kullanılan stadlardan biri olan Mercedes-Benz Superdome’nin 2024 yılında Superbowl’a ev sahipliği yapması planlanıyor.

MERCEDES-BENZ STADYUM SUPERDOME - AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI
MERCEDES-BENZ STADYUM SUPERDOME – AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI

Bunun için stadta 450 milyon dolarlık bir geliştirme projesi uygulamanmaya başlandı. Bu proje daha çok stadın görsel düzenlemelerini ve diğer sosyal faaliyet alanlarını geliştirmek amacıyla hazırlanmış.

Spor dışında; sergi, konser, gösteri gibi pek çok amaçla kullanılan stadta çalışmalar bu etkinlikler devam ederken eş zamanlı olarak yürütülüyor.

4 – PHILIPPE-CHATRIER COURT – FRANSA

Fransa’da bulunan Philippe-Chatrier Kortu’nda geçtiğimiz yıllarda 400 milyon dolarlık bir geliştirme projesi uygulandı.

PHILIPPE-CHATRIER COURT - FRANSA
PHILIPPE-CHATRIER COURT – FRANSA

- Advertisement -

Ünlü kil kortun stadı 2018 ve 2019 sezonu arasında kısmen yıkıldı ve yeniden inşa edildi, böylece kapasitesi 2500 koltuk arttırıldı. 2019 – 2020 sezonu arasında ise açılıp kapanabilir bir çatı montaj, için hazırlandı.

Her biri 330 ton ağırlığında 11 kafes kirişten oluşan çatının bileşenlerinin Paris’e taşınmadan önce Venedik’te imal edilmesi tam iki yıl sürdü.

Çatı daha sonra tamamlanarak inşa edildi. Kort, 2020 Fransa Açık Tenis Turnuvası’na ev sahipliği yapacaktı ancak etkinlik COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelendi.

5 – MELBOURNE MARVEL STADYUMU – AVUSTRALYA

2020 Yaz Olimpiyatları’ndan 20 yıl sonra Sydney’de bulunan Marvel Stadyumu’nu yenilemek için geliştirme projesi planları yapıldı. Stadın geliştirlmesi için ilk başta 550 milyon dolarlık bir bütçe planlandı fakat daha sonra ortaya çıkan COVID-19 pandemisi sonrası bu proje iptal edilerek ayrılan fonlar farklı kaynaklara aktarıldı.

MELBOURNE MARVEL STADYUMU - AVUSTRALYA
MELBOURNE MARVEL STADYUMU – AVUSTRALYA

Şimdi ise ekonomik belirsizliğe rağmen Melbourne Marvel Stadyumu’nun 156 milyon dolarlık bir bütçe ile geliştirme projesine başlaması onaylandı ve proje devam ediyor.

56.000 kişilik koltuk sayısı, sahil oteli ve stadyum içerisine bir çatı barı inşa edilmesini içerecek şekilde stat geliştirilecek. Ayrıca bunların yanında stadın iç ve dış çevresinde iyileştirmeler yapılacak.

- Advertisement -

Yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı ve aşağıda bulunan yorum kısmından düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynaklar:

theb1m.com

Görseller:

trtspor.com.tr

marca.com

neutralgroundnews.com

tennisworldusa.org

aurecongroup.com

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

SON YORUMLAR