Ana Sayfa Kütüphane Staj Staj ve Meslek Hayatında Uygulanması Gereken Önemli Bilgiler

Staj ve Meslek Hayatında Uygulanması Gereken Önemli Bilgiler

- Reklam-

Öncelikle Mühendis ve Mimar adaylarımıza staj uygulamalarında kolaylık dilerim. Yazıma ilk kez staj yapacak arkadaşlara önerilerle başlamak isterim. İlk önce yapacağınız stajda girişimci olun. Uygulamaya sahaya gittiğiniz zaman aklınıza takılan ve işin işleyişiyle ilgili soruları şantiye şefi ,mühendis, usta veya yetkili kişilere sorarak bilgilenin.

Gittiğiniz şantiyede elbette belirli sürede herşeye hakim olamazsınız ama  zamanınızı boş geçirmeyerek kavramları kullanılan araçları ve makineleri öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu bilgileriniz daha sonraki yaşamınızda karşınıza çıkabilir ve bilginizi kullanabilirsiniz. Sahada veya imalatta şuan veya meslek hayatınızda çalışanlara emir vermeyin. Nazik bir şekilde (böyle yapsak daha güzel olur ,şunu yapabilir miyiz tarzında) konuşursanız iletişiminiz daha sağlıklı olur.

Asla ustalarla dalga geçerek aşağılayarak konuşmayın. Çünkü sahada ve imalat esnasında sinirle kötü şeyler yaşanabilir. Kendinizi geliştirmeye yönelik davranın. Size bilgi veren kişiyle de mühendis mimar vb. kişilere (Şefim, Ahmet bey ,Orhan bey tarzında) resmi iletişimi devam ettirin.

- Reklam-

Yapım süresince ilk önce proje ve işin yapılma amacı, inşaat ve işletme süresi gibi nedenleri öğrenerek staja başlamanız faydalı olur. Özel sektörün yanında devlette de staj yapmanızı ve her iki imkanında yarar ve zararlarını görmenizi tavsiye ederim. Büyük firmalarda ve büyük projelerde staj yapmanız sizlere çok şeyler katar.

Ayrıca stajınızın belli kısmını proje, çizim bürolarında geçirmeniz de size programları öğrenme ve pratik yapmada yardımcı olur. Stajınız bittiğinde şantiyede büroda bulunduğunuz ortamlardaki insanlarla görüşerek stajınızı sonlandırmanızı öneririm.

Staj defterinizi bölümünüzün staj defteri yazım esaslarına göre yazarak fotoğraflarla destekleyiniz. Yazılarınızda yaptım, baktım gibi yüklemler yerine yapıldı, bakıldı gibi resmi bir dille yazınız. Stajyer arkadaşlara yaptıkları stajlarında başarılar diler, kazasız belasız bir staj geçirmenizi dilerim. Yazım hakkındaki görüşlerinizi yorum yaparak belirtmeyi unutmayın.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Enkaz Alanı Havadan Görüntülendi | Elazığ Depremi

ELAZIĞ (İHA) - Elazığ'da merkeze bağlı Sürsürü Mahallesi'nde deprem nedeniyle çöken 4 katlı binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Çalışmalar drone ile havadan görüntülendi.