Ana Sayfa Blog Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

- Reklam-

Arsa veya tarla sahibi olanlar için büyük önem taşıyan tapu sorgulama işlemi günümüzde internet üzerinden hızlıca halledilebilen son derece kolay bir işlem haline gelmiştir. Sorgulama işleminin internet üzerinden yapılmadığı zamanlarda, (hatırlayanlar bilir) tapu sorgulama Tapu Kadastro Müdürlükleri bünyesinde gerçekleştirilirdi ve zaman konusunda büyük kayıplara uğramanıza neden olurdu. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde tapu sorgulama artık istediğiniz yerden yapabileceğiniz oldukça pratik bir eylem haline geldi. İnternet üzerinden tapu sorgulama için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesini kullanabileceğiniz gibi E-Devlet sisteminin ilgili birimine ulaşarak da işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Bilgilerinize Hızlı ve Kolayca Ulaşabilirsiniz

Bundan çok değil yakın bi zaman önce, vatandaşlad sahip olduğu arsa veya tarlasının parsel sorgulamasını yapabilmek için bulunduğu bölgenin Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne giderlerdi. Haliyle bu durum da fazladan zaman ve enerji harcamak demekti. Vatandaşların bu kayıplardan kurtulabilmeleri adına yapılan yeni düzenlemeler oldukça etkili olmuştur.

Günümüzde internet çağının hızlı ve pratik koşullarının tapu sorgulama işlemine de yansıtılması, işlemin birkaç dakikalık bir hal almasına olanak sağlayarak arazi sahiplerinin, emlakçıların ve konu ile ilgili diğer kişilerin işini kolaylaştırmıştır. Uydu sistemlerinin de gün geçtikçe gelişmesi, yalnızca adres ya da konum bilgilerinden faydalanarak tapu sorgulama işlemini gerçekleştirmeyi mümkün hale getirmiştir.

1. Yol: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

- Reklam-

Vatandaşların kendilerine ait bilgisayarlarını veya mobil cihazlarını kullanarak ulaşabilecekleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü resmi web sayfası sayesinde hiç uğraşmadan ve kuyruklarda zaman kaybetmeden tapu sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkün. Sorgulama işlemi için söz konusu sayfaya gidip ilgili sekmeyi seçtikten sonra arsa veya tarlanızın adres bilgilerini girmeniz yeterli. Adres bilgilerini girmenizin ardından karşınıza çıkacak ara yüzde komşu parselleri görebilir, mesafeleri ölçebilir ve bunun gibi pek çok farklı seçenekten yararlanarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

2. Yol: E-Devlet 

Tapu sorgulama işlemi için internet üzerinden tercih edilebilecek bir diğer yol ise hemen hemen her türlü devlet hizmetinin gerçekleştirilebildiği E-Devlet sistemi. E-Devlet sistemini kullanabilmek için öncelikle şifreniz olması gerekiyor. İlk kez şifre alacaksanız bu işlemi Ptt iş yerlerinden halledebilirsiniz.

T.C. kimlik numarası ve kendinize ait şifre ile E-Devlet sistemine giriş yapmanızın ardından hizmetler kısmında yer alan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nü seçerek tapu parsel bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü‘nün resmi web sitesinde olduğu gibi e-Devlet sistemi üzerinden de tapu sorgulama işlemini konum veya adres bilgilerini kullanarak kolayca elde edebilirsiniz. Tapu parsel bilgilerinin yanı sıra bu alandan, arazi ya da taşınmaz diğer mallarınız hakkında ayrıntılı bilgiye de ulaşma olanağına sahipsiniz. Bu şekilde fazla zaman kaybetmeden işlemlerinizi bilgisayar başından gerçekleştirerek gelişen teknolojiden faydalanabilir, resmi hizmetlere en kısa ve pratik yoldan ulaşarak işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Kaynak: milliyetemlak.com

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kanal İstanbul güzergahındaki arsa fiyatları yükselişe geçti

Kanal İstanbul projesinin yapılması kamuoyunda tartışılırken, bölgede arsa fiyatları yükselişe geçti. Projeyle birlikte arsa fiyatlarında yüzde 20 artış yaşandı. Arsa satın alan vatandaşlar ise...