Ana Sayfa Blog Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

[adrotate banner="3"]

Arsa veya tarla sahibi olanlar için büyük önem taşıyan tapu sorgulama işlemi günümüzde internet üzerinden hızlıca halledilebilen son derece kolay bir işlem haline gelmiştir. Sorgulama işleminin internet üzerinden yapılmadığı zamanlarda, (hatırlayanlar bilir) tapu sorgulama Tapu Kadastro Müdürlükleri bünyesinde gerçekleştirilirdi ve zaman konusunda büyük kayıplara uğramanıza neden olurdu. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde tapu sorgulama artık istediğiniz yerden yapabileceğiniz oldukça pratik bir eylem haline geldi. İnternet üzerinden tapu sorgulama için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesini kullanabileceğiniz gibi E-Devlet sisteminin ilgili birimine ulaşarak da işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Bilgilerinize Hızlı ve Kolayca Ulaşabilirsiniz

Bundan çok değil yakın bi zaman önce, vatandaşlad sahip olduğu arsa veya tarlasının parsel sorgulamasını yapabilmek için bulunduğu bölgenin Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne giderlerdi. Haliyle bu durum da fazladan zaman ve enerji harcamak demekti. Vatandaşların bu kayıplardan kurtulabilmeleri adına yapılan yeni düzenlemeler oldukça etkili olmuştur.

Günümüzde internet çağının hızlı ve pratik koşullarının tapu sorgulama işlemine de yansıtılması, işlemin birkaç dakikalık bir hal almasına olanak sağlayarak arazi sahiplerinin, emlakçıların ve konu ile ilgili diğer kişilerin işini kolaylaştırmıştır. Uydu sistemlerinin de gün geçtikçe gelişmesi, yalnızca adres ya da konum bilgilerinden faydalanarak tapu sorgulama işlemini gerçekleştirmeyi mümkün hale getirmiştir.

1. Yol: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

Vatandaşların kendilerine ait bilgisayarlarını veya mobil cihazlarını kullanarak ulaşabilecekleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü resmi web sayfası sayesinde hiç uğraşmadan ve kuyruklarda zaman kaybetmeden tapu sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkün. Sorgulama işlemi için söz konusu sayfaya gidip ilgili sekmeyi seçtikten sonra arsa veya tarlanızın adres bilgilerini girmeniz yeterli. Adres bilgilerini girmenizin ardından karşınıza çıkacak ara yüzde komşu parselleri görebilir, mesafeleri ölçebilir ve bunun gibi pek çok farklı seçenekten yararlanarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

2. Yol: E-Devlet 

Tapu sorgulama işlemi için internet üzerinden tercih edilebilecek bir diğer yol ise hemen hemen her türlü devlet hizmetinin gerçekleştirilebildiği E-Devlet sistemi. E-Devlet sistemini kullanabilmek için öncelikle şifreniz olması gerekiyor. İlk kez şifre alacaksanız bu işlemi Ptt iş yerlerinden halledebilirsiniz.

T.C. kimlik numarası ve kendinize ait şifre ile E-Devlet sistemine giriş yapmanızın ardından hizmetler kısmında yer alan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nü seçerek tapu parsel bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü‘nün resmi web sitesinde olduğu gibi e-Devlet sistemi üzerinden de tapu sorgulama işlemini konum veya adres bilgilerini kullanarak kolayca elde edebilirsiniz. Tapu parsel bilgilerinin yanı sıra bu alandan, arazi ya da taşınmaz diğer mallarınız hakkında ayrıntılı bilgiye de ulaşma olanağına sahipsiniz. Bu şekilde fazla zaman kaybetmeden işlemlerinizi bilgisayar başından gerçekleştirerek gelişen teknolojiden faydalanabilir, resmi hizmetlere en kısa ve pratik yoldan ulaşarak işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Kaynak: milliyetemlak.com

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR